Ілюстративне фото: defence-ua.com
Зараз на лінії фронту до 600 тисяч війська ворога
Які торішні події на полі бою, на вашу думку, були вирішальними і на що робитимуть ставку цього року і наша армія, і вороги?
Ворог підсилився чисельно дуже сильно. Зараз на лінії фронту до 600 тисяч його війська – це в 4 рази більше, ніж було на початку повномасштабного вторгнення. І він тисне за рахунок великої кількості живої сили, бо техніки у нього скільки було, стільки і є. Він додати особливо нічого не може. Вони додають, але додають менше, наприклад, танків, ніж ми нищимо. Тобто там йде від'ємний баланс. По артилерії вони збільшили кількість снарядів, які вони можуть виробляти, але все одно їм цього не вистачає, тому вони позичають у Північної Кореї. Більш-менш вдалося налагодити виробництво дронів. Але головна ставка росіян на те, щоб збільшити кількісно збройні сили і проводити так звані "м'ясні штурми". І за рахунок великих втрат, великої кількості людей, вони намагаються просуватися і мати тактичну ініціативу на полі бою. Тому, я думаю, що вони так само будуть і далі намагатися робити, бо в них немає інших варіантів. Якусь суттєву технологічну перевагу зробити за нетривалий час вони не зможуть, а кількісно додати людей так, у них це може вийти.
Треба розхитувати всередині російське суспільство і армію
Ви кажете, що в деяких аспектах, зокрема, у бронетехніці вже є певний негативний баланс. Якими гіпотетично можуть бути асиметричні наші дії відносно їхньої переваги у живій силі?
Важко знайти щось суттєво асиметричне. Хіба що розхитувати всередині російське суспільство, їхнє відношення до цієї війни. Розхитувати всередині російську армію, пояснювати їм, що їх тут зібрали для того, щоб просто використати як "розхідники", що краще здаватися в полон, тоді є шанс зберегти життя. Тільки в такий спосіб, бо по-іншому як ми можемо асиметрично відповісти. Ракетні удари, так, це асиметрична відповідь. Руйнування тилів – це асиметрична відповідь. А збільшення кількості живої сили ми зупинити точно не можемо. Значить треба погіршувати якість цієї живої сили.
Через вплив на економіку можливо?
Через вплив на економіку, на медіа. Війна гібридна, вона в тому числі інформаційна, емоційна навіть. І на це треба робити ставку.
Із "добровольцями" у росіян починаються проблеми
Що зараз відбувається на лінії фронту і чи можна простежити якесь перебазування військ РФ? Можливо, якісь цілі їхньої майбутньої стратегії вже очевидні?
Перебазування – ви дуже влучно сказали, тому що інколи надходить інформація про те, що десь збільшується чисельність, на Запорізькому чи Херсонському напрямку, і в багатьох складається враження, що вони ще додали якісь резерви і це може суттєво погіршити ситуацію. Вони зараз не можуть швидко поповнити, у них з цим теж є певні проблеми. Тому на сьогоднішній день вони переміщують війська вздовж лінії фронту. Але якщо десь їх стало більше, то значить десь менше. Тобто швидко додати велику кількість живої сили на лінію фронту вони не здатні. Ми кажемо про те, що вони можуть суттєво додати живу силу за рахунок північних корейців, може іранців навіть. Але тут їм потрібно буде оголошувати хоча б часткову мобілізацію. З добровольцями, які зараз підписують за великі гроші контракти, у них починаються проблеми. Мало хто хоче вже це робити навіть за великі гроші. А оголошувати мобілізацію… Є непідтверджена інформація, що начебто генералітет російської армії декілька разів звертався, щоб Путін оголосив хоча б часткову мобілізацію, бо їм не вистачає людей для цих "м'ясних штурмів". Але якщо буде оголошена мобілізація, принаймні часткова, то це може почати розхитувати всю систему влади всередині Росії, зсередини. Може це було би нам і на користь.
"Вийти на адмінкордони Донецької-Луганської області – це політичне завдання"
Розуміємо, що росіянам поставлена політико-стратегічна мета – вийти на адміністративні кордони Донецької та Луганської областей. Її, очевидно, вони не досягли, попри певне своє просування. Чи вплине це на їхні подальші дії чи буде просто продовжуватися лінійно тиск, який і був?
Я думаю, що тиск буде продовжуватись, наскільки їм буде вистачати сил. Вийти на адміністративні кордони Донецької-Луганської області – це політичне завдання, бо на полі бою, на ґрунті ніде не намальована адміністративна лінія. Там є рельєф місцевості і зазвичай збройні сили орієнтуються по ньому. І навіть якщо вони й захочуть вийти, це точно буде не по лінії адміністративного розподілу. Я думаю, що вони будуть намагатися вийти на якусь лінію, бо це начебто була одна із цілей їхньої спеціальної військової операції. Тому рух в тому напрямку буде й надалі. А наскільки він буде вдалий, подивимось. Вони теж не безкінечні і можливості в них теж не безмежні.
Шансів у росіян на Херсонщині практично немає
На Півдні була загрозлива досить ситуація, яка підкріплювалася, зокрема, щільними обстрілами Херсона, Херсонщини, намаганням висадки на острови і навіть на береги правобережжя. Вони поки невдалі, але ворог очевидно там активізується. Що відбуватиметься далі там – це підтримка напруги чи це реальні дії ворога, щоб якось переломити ситуацію?
Я думаю, все ж таки підтримання напруги. Вони ж чудово розуміють, що форсувати Дніпро біля Херсону і зробити там на правому березі плацдарм, щоб потім його розширити і продовжити якісь наступальні дії, їм навряд чи вдасться. Хоча спроби робити будуть. Підтримувати напругу будуть. Шансів, як кажуть спікери бригад, які там перебувають, у росіян не те, що мало, їх практично немає. А навіщо вони це роблять? Я думаю, щоб тримати в напрузі і примусити нас тримати там певний контингент військ.
Олексій Гетьман. Фото: facebook/alexeyhetman
Якщо буде загроза нашим військам на Курщині, то ми дуже швидко відійдемо
Наша операція на Курщині. Яка зараз там ситуація і що відбуватиметься там надалі?
Завдання ніхто не відміняв і щоб виконати наказ Путіна, ті командири, які там беруть участь у бойових діях, будуть "класти людей пачками". Для росіян люди – це за великим рахунком "витратний матеріал". Це для них традиція ще з Другої світової війни. Тому, я думаю, так само буде відбуватися на Курщині. А вдасться їм чи не вдасться? Судячи з усього, не вдасться.
Ціль нашої операція на Курщині вкрай важлива, тому що тут уже ми невеликою кількістю наших військ примушуємо ворога тримати відносно велику кількість власних. Щонайменше 50 тисяч військ там знаходиться – 40 тис росіян, 10 тис північних корейців. У нас набагато менше. І ми там не ведемо позиційну оборону, як на Покровському чи Херсонському напрямках. Тобто там нам не треба утримувати якісь населені пункти, ми можемо відійти у будь-який момент, ми маневруємо. Це умовно можна порівняти з партизанською війною, коли невеликий підрозділ може тримати в напрузі велику територію і примушувати великі ворожі підрозділи там бути. Тому ця операція, я думаю, буде продовжуватись. Якщо буде дійсно загроза нашим військам, якщо росіяни якимось чином зможуть там ще посилитися, то ми дуже швидко відійдемо з Курщини, нам там нема що робити. Зайдемо на Брянщину, наприклад. Тобто завдання – не тримати територію, а тримати там в напрузі російські війська. І нам це поки що дуже непогано вдається.
В етері Українського Радіо експерти зазначали, що кількість КАБів на Харківщину дещо зменшилася. Чи так це насправді і з чим ви це пов'язуєте?
Є пропущення, що вже йдуть повітряні бої між нашими F-16 і російськими літаками. Що вдається не підпускати на відстань скидання КАБів російські Су-35 і Су-34, які ходять парами. Навряд чи це якось протиповітряна оборони змогла вплинути. Тому якщо проаналізувати, то можна пропустити, що їх почали відганяти F-16 від тих позицій, з яких вони могли би скидати КАБи. Не постійно, не всіх відігнали, але частково це вдавалося. Але правда це чи ні, я не знаю.
"Поставити на потік виробництво ракет, навіть далекобійних, ми цілком здатні"
У новорічному зверненні президента Зеленського сильний акцент був зроблений на ракетну техніку, виробництво і розробку нової. Чи варто очікувати успішних новинок у цьому напрямку?
Дуже хотілось би. Справа в тому, що ми взагалі мали би мати пальму першості в виробництві ракет, балістичних ракет, бо щонайменше для половини російських ракет двигуни робилися в Україні. Ми одна із небагатьох країн, яка може запускати ракети в космос. Тобто наші двигуни працюють на космічних апаратах, які запускають супутники. Тому це навіть дивно, що ми не маємо переваги в ракетній техніці. Для цього в нас є певна база, фахівці, які розуміються на цьому. Тобто все є для того, щоб виробляти ракети. Колись був дуже помилковий наш шлях до миру через роззброєння і нам в цьому дуже допомагали наші сьогоднішні партнери, в тому числі США. Ми руйнували наші можливості виробництва в тому числі ракет і це всім чомусь дуже подобалось, бо вважалося, що чим менше ракет, тим менше імовірність їхнього застосування. Це дуже помилкова була концепція, як з'ясувався. Треба було слухати розумних людей, які казали: "Хочеш миру, готуйся до війни", а не роззброюйся. Зараз, якщо ми це все налагодимо, в тому числі за рахунок фінансування наших партнерів, то поставити на потік виробництво ракет, навіть далекобійних, дальністю більше 500 км, ми цілком здатні. Навіть на міжконтинентальну балістичну ми здатні. Нам вони поки ще не потрібні, але ракети дальністю ураження 1-2 тисячі кілометрів, я впевнений, що ми можемо зробити і доволі швидко. Єдине, що нам потрібна технологічна допомога наших партнерів. Не в корпусах і двигунах, а саме в головках самонаведення.
"Наш "Нептун", якщо його вдосконалити, буде не гірший, ніж Tomahawk"
Якщо говорити про зброю, яку нам дають сьогодні, то йдеться тільки про кількість, тобто головне, щоб її давали більше, чи все-таки нам бракує якихось конкретних видів озброєння, які могли б вплинути на перебіг подій на фронті?
Нам бракує балістичних ракет середньої дальності. Бракує таких як "Орєшнік", наприклад. Нам бракує таких ракет, як "Іскандери", це ракети малої дальності. Ті ракеті, що ми використовуємо (Storm Shadow і SCALP), їхній експортні варіанти обмежені 280 км, до 300. TAURUS одразу літає на 500+ км, тому нам і хотілось цю ракету. Tomahawk теж було би непогано. Але я вам скажу, що наш "Нептун", якщо його вдосконалити, буде не гірший, ніж Tomahawk.
Останній пакет допомоги від США на 2,5 млрд доларів, який був оголошений. Чи є там щось прикметне, що варто окремої ваги?
Про Tomahawk там не йшла мова. Там йшлося про снаряди 155-го,105-го калібру, про зенітні ракети для SAMP/T, про броньовану техніку. Там дуже великий перелік. Але я не думаю, що там є щось таке нове, чого ми не бачили раніше.