Сильна спека повернеться в Україну 15-16 серпня – синоптикиня

Сильна спека повернеться в Україну 15-16 серпня – синоптикиня

У середині серпня сильна спека повернеться до більшості областей України, прогнозує синоптикиня Наталка Діденко. В ефірі Українського Радіо вона зауважила, що пік високих температур зсунувся орієнтовно на 15-16-е число і, крім традиційно спекотного Півдня, зачепить в основному Центр, Північ та Захід країни. На Сході теж не буде прохолодно. Щоправда, серпень бере своє. Тож навіть якщо протягом дня висока температура, то впродовж ночі асфальт і земля встигатимуть трохи охолодитися й даватимуть передихнути, додає синоптикиня. 

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото із сайту Pixabay 

Температура ще досить висока, але ночі вже дають передихнути

Що наразі відбувається з погодою на території України? Де яка температура зберігається і де очікувати повернення спеки?

У нас справді спостерігалася, і ми всі це дуже добре відчули, не просто спека, а надзвичайна спека, коли температура повітря сягала 36-39 градусів. І, звичайно, всі з полегшенням зітхнули, коли вона ослабла. Ще треба враховувати, що вже серпень, і навіть якщо температура повітря, наприклад, у південній частині України, залишається досить високою, то ночі все одно дають, як то кажуть, передихнути. Що стосується мого повідомлення-прогнозу. Ви знаєте, я коли вперше це побачила, мені аж зле стало. Тому що за попередніми даними на вчора-позавчора, орієнтовано з 13-14 серпня у більшості областей України, справді, мала б повернутися сильна спека. Денна принаймні. Але зараз я дивлюся на прогностичні моделі й бачу, що ця сильна спека, за орієнтовними прогнозами, зсовується вже на 15-16-е число. І поки що ця висока температура повітря залишається. Причому цікаво, що цього разу Схід теж буде спекотним, але основний пік цієї спеки, за цими прогнозами, – Центр, Північ і Захід. Південь завжди, звичайно, гарячий. Тому поки що я тримаю "руку на синоптичному пульсі" та вважаю, що краще нехай мій прогноз із тріском пролетить, але треба, щоб ми все ж таки підготувалися, хто як може, до повернення сильної спеки.

Спека повернеться на Південь, Центр, Північ та Захід України 15-16 серпня

Ви бачите, що це потепління зсувається трохи в часі. Чи може цей атмосферний фронт змінитися і температура не буде такою високою, або він поділиться на кілька зон упродовж цього часу?

Це хороше зауваження, що може розділитися на кілька зон. Так, таке може бути. Але те, що я зараз бачу, це повернення спеки на Південь, Центр, Північ та Захід України 15-16 серпня.

3-4 дні спеки – це теж чимало

Якщо це повернення спеки таки відбудеться, чи означає це, що воно буде короткостроковим?

Ні, надовго воно не затримається. Але розумієте, коли сильна спека, то навіть 3-4 дні – це теж чимало. За цими прогнозами, воно зсунеться, але воно затримається у південній частині України. Тому поки що будемо стежити за розвитком щоденної синоптичної ситуації, і все-таки ще раз закликаю бути готовими до цього. Чесно кажучи, я вже не знаю навіть як. Але ми пам'ятаємо, що коли була ця надзвичайна спека, то у нас були дуже тривалі періоди без світла. Зараз зі світлом ніби стало краще. Але незалежно від того, будуть вимкнення чи ні, я все ж таки ще раз хочу попередити, що 15-16 серпня у більшості областей України, за попередніми прогнозами, може бути відновлення сильної спеки.

Йдеться про ту саму температуру, яку ми пережили недавно?

 Так. 

 "Серпень усе-таки бере своє" 

Якщо ми говоримо про температури до 40°, а точніше 36-39°, то скільки днів треба, щоб знову прогрівся асфальт, будинки і ночі стали спекотними?

Серпень усе-таки бере своє. І навіть якщо буде така висока температура повітря, то я думаю, що і асфальт, і земля встигатимуть трохи освіжитися. Тому тут уже природа йде назустріч. 

Наталка Діденко. Фото: facebook/tala.didenko

"Температура комфорту"

На деяких сайтах пишуть, що температура, наприклад, 25°, а відчувається як 28°, або навпаки, як 20°. Оце "відчувається" синоптики теж пишуть?

Так, звичайно. Є так звана "температура комфорту", є індекс температури комфорту. І навіть цей індекс є на сайті українського Гідрометцентру. Він там не дуже зрозумілий, але тим не менше температура комфорту, звичайно, є. Вона залежить від вологості повітря, від швидкості вітру... І вона навіть вказана на багатьох наших гаджетах. Але перебільшення все ж не потрібні й завжди треба пам'ятати, що нам важливо знати температуру повітря, а не температуру скла чи розпеченого пластику.

"Місцями" або "в окремих районах" – це дуже точний термін

Буває так, що прогноз погоди у смартфоні може показувати, що до вечора буде дощ, а його або не було, або пройшов десь поруч. Це щось не так із прогнозом? 

Це типове літнє явище. Над синоптиками завжди сміються, жартують із нашого терміну "місцями" або "в окремих районах". А це, насправді, дуже точний термін. Бо як ви самі помітили, що в одному районі йде дощ, а в іншому не йде. Це типовий літній процес. Тому що восени чи взимку йде атмосферний фронт, затягнуло небо сірими хмарами, і йде мжичка. А влітку, наприклад, коли висока температура повітря, у другій половині дня дуже часто буває конвекція, тобто підйом повітряних мас, починають утворюватися грозові хмари, і над якимось районом ця грозова хмара, залежно від вологості, не втрималася і пролилася дощем, а буквально за 2-3 кілометри світить сонце. Це дуже часто буває.

Червень був найспекотнішим на планеті за всю історію спостережень

Такі різкі температурні коливання і такі явища тепер будуть постійними? Я так розумію, що кліматичний зсув усе ж таки відбувається. І що з грозами, саме з грозовою електричною активністю в атмосфері у нас зараз і чого чекати найближчим часом?

Ми зараз є свідками того, що це літо спекотніше, ніж попереднє. І, наприклад, за повідомленнями Всесвітньої метеорологічної організації, червень був найспекотнішим на всій земній кулі за всю історію спостережень. Я думаю, що коли будуть добре аналізувати липень, то там також будуть всілякі цікаві висновки. І оскільки температура повітря стає вищою, то ці контрасти стають більшими, наприклад, ніч-день. І саме на тлі великих температурних контрастів і утворюються небезпечні метеорологічні явища, такі як сильні зливи, грози, шквали. Увага смерчам. Смерчі в Україні бувають. Не часто, але саме "завдяки" таким сильним температурним контрастам такі явища як грози, шквали, град можуть частішати. Це може бути короткий якийсь період, але вони, на жаль, частішатимуть.