"Ми робимо соціальну підтримку доступнішою" – Кошеленко про цифровізацію соцсфери

"Ми робимо соціальну підтримку доступнішою" – Кошеленко про цифровізацію соцсфери

Цифровізація соціальної сфери робиться не заради цифровізації, а щоб людина в одному місці мала всю інформацію про соціальні послуги держави і могла ними скористатися в разі потреби. На цьому акцентував заступник Міністра соціальної політики України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Костянтин Кошеленко. В інтерв'ю Українському Радіо урядовець повідомив, що для цього в парламенті зараз розглядається законопроєкт про Єдину інформаційну систему соціальної сфери. "Цей закон закріплює на законодавчому рівні роботу цієї системи", – сказав посадовець. При цьому зауважив, що з вересня вже працює Соціальний портал міністерства, через який тепер можна звернутися за всіма соцпослугами. "Це буде єдине місце, де ми будемо відображати всю соціальну підтримку, яку людина вже отримує, або на яку може розраховувати", – додав Кошеленко.

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото: facebook/MLSP.gov.ua

"Бігати з довідками тепер не потрібно"

Цифровізація соціальної сфери. Як ви бачите цю співпрацю міністерства з людьми старшого віку, які вочевидь не дуже вміють користуватися цифровими послугами? І можливо у вас є якісь статистичні дані, наскільки старше покоління українців готове цифровізуватися, зокрема в частині отримання соціальних послуг? 

Ми робимо нашу цифровізацію не заради цифровізації, а для того, щоб люди відчували конкретні зміни і щоб держава всередині ставала більш ефективною з точки зору управління соціалкою. А стосовно того, хто користується системою, то ми не перетягуємо всіх у digital. Ми навпаки створюємо цю можливість як додаткову для того, щоб звернутися можна було швидко, онлайн, навіть із бомбосховища, щоб ніде не стояти в черзі, нікуди не їхати тощо. Але розвиваючи нашу Єдину інформаційну систему соцсфери, ми думаємо як про громадян, як клієнтів, так і про працівників соціальної сфери, працівників ЦНАПів. Тому що звернутися особисто можливість залишається. Більше того, робота працівників соціальної сфери і ЦНАПів тепер більш легка і швидка завдяки цій системі. Тож ви можете не користуватися Соціальним порталом, наприклад, чи не звертатися за послугою ВПО в "Дії", яка також спільно побудована нашою командою з Мінцифри, не користуватись усиновленням онлайн, яке зараз на порталі "Дія" стало доступним, а ходити особисто. Але тим не менш вплив цієї системи ви відчуєте. А основні її інновації є як всередині, так і зовні. Адже завдяки тому, що ця система поєднана з різними державними реєстрами і системами, бігати з довідками тепер не потрібно. Ми самі з цієї системи підтягуємо необхідні дані і таким чином позбавляємо людей, по-перше, необхідності збирати ці довідки, по-друге пришвидшуємо їх обслуговування в ЦНАПах, в Управліннях соцзахисту, по-третє, робимо цю соціальну підтримку дійсно верифікованою, коректною. І унеможливлюємо якісь махінації при опрацюванні звернень за соціальною підтримкою.

Єдина інформаційна система соціальної сфери

На розгляді Верховної Ради є законопроєкт №11377 про Єдину інформаційну систему соціальної сфери. Я так розумію, йдеться про створення певної мегабази, яка об'єднує всі ці реєстри і громадян більше не будуть відправляти з кабінету в кабінет. Так?

Ми дійсно зараз серйозно займаємось цим законопроєктом, він пройшов перше читання, отримав підтримку багатьох народних депутатів і неурядових організацій. Для нас важливо ухвалити його в цілому, тому що саме цей закон закріплює на законодавчому рівні роботу цієї системи. Тобто щоб ми побудували обміни з різними державними системами, наприклад, з системою НАЗК. Тепер декларувати доходи ВПО легше, дані там будуть підтягуватися. Буде враховуватися перетин кордону і вже це працює. Підтягуються дані з податкової тощо. Щоб внормувати ці інформаційні обміни, ми якраз в тому числі зараз займаємось цим законопроєктом. А якщо говорити про об'єднання всіх систем в одне інформаційне поле, то це про системи Мінсоцу. Тому що частина з них у нас була створена ще в 90-ті, частина була створена ще тоді, коли в одному програмному забезпеченні окремо вели субсидії, в іншому програмному забезпеченні – пільги.

Ви маєте на увазі інші комп'ютерні програми, які між собою не кореспондувалися? 

Так. І не було одного погляду на людину, такого клієнтоцентрованого, як в бізнесі. Щоб працювати з клієнтами, треба мати десь реєстр клієнтів, якусь CRM, щоб з ними працювати. От ми робимо таку державну соціальну CRM, щоб ми бачили всіх громадян, які потребують соціальної підтримки. Могли вести соціальні випадки, де потрібна підтримка з точки зору соціальних працівників не на папері, а в системі. Могли отримувати від людей зворотній зв'язок стосовно задоволеності чи незадоволеності наданням соціальних послуг. Тому це все об'єднується в Єдину інформаційну систему соціальної сфери і закон по суті врегульовує на законодавчому рівні таку людиноцентричну клієнтоцентричну візію.

Костянтин Кошеленко. Фото: facebook/Kkoshelenko

Отримати соціальну підтримку можна екстериторіально 

Бувають історії, коли людина могла би і не претендувати на соціальну послугу, а все одно претендує на неї, а буває й так, коли послуга надається двічі. Чи передбачаються в цій системі так звані "червоні лампочки", які сигналізуватимуть, що якась послуга надається тим, кому це не зовсім потрібно?

Це створено для того, щоб такі випадки, як в 90-х, в нульових, можна було унеможливити. Система насправді вже працює. Вона була впроваджена на підставі Стратегії цифрової трансформації соціальної сфери, і ми поетапно її розвиваємо. І саме можливість забезпечити відсутність такої дедублікації, верифікувати всі виплати, це також важлива внутрішня задача при її створенні. І таких випадків, коли люди отримують виплату в одному районі і одночасно в другому, в третьому, що було можливо в районо орієнтованих системах, тепер уже не буває. Але ми дивимось перш за все комплексно і ці обміни нам дозволяють не тільки унеможливити, заблокувати такі зловживання, а й відкрити для людей доступ, зробити соціальну підтримку доступнішою. Тож, на відміну від тих часів, коли соціальну підтримку можна було отримати тільки за місцем реєстрації, тепер це можна по всій країні. І ця інтеграція з "Дією", з порталом і застосунком, і наш Соціальний портал також став можливий завдяки цій системі. І можливість звернутися екстериторіально по всій країні, навіть з інших країн через інтернет, тепер доступна для всіх. Тож з одного боку, завдяки цифровізації унеможливлюємо зловживання, з іншого боку робимо соціальну підтримку доступнішою. 

Національна соціальна сервісна служба бачитиме "червоні прапорці"

Наскільки ця інформація буде відкрита для широкого загалу, наприклад, для журналістів, розслідувачів? Адже це соціальні послуги, вони надаються за рахунок бюджету, і платники податків хочу знати, кому вони надаються. Що ви про це думаєте? 

Важливо розуміти, що соціальна підтримка ефективна і адресна. І для того, щоб вона такою була, створена Національна соціальна сервісна служба. Ця служба забезпечує коректність надання соціальної підтримки. І до речі, варто нашим слухачам запам'ятати цю назву. Якщо вони десь стикнуться з тим, що у них є претензії чи скарги на роботу соціальних працівників, то Національна соціальна служба може це вирішити. Також на цій всій системі ми створюємо функціонал, який дозволить Національній сервісній службі не просто шукати зловживання навмання, а бачити їх, як ви кажете, коли загоряються певні "червоні прапорці", і бачити це на дашбордах наочно.  

Стосовно звернень людей, то є закон про персональні дані і розгортати прямо персональні дані про когось конкретного точно не будемо. Але узагальнена інформація на дашбордах, інформація про такі випадки, інформація за рішеннями судів тощо, це все доступно в системі. Більше того, дані не горять і зберігається повне логування всіх звернень, всіх використань інформації. І якщо той чи інший соціальний працівник, наприклад, звертається до картки людини в системі, то це також записується, і він має мати певну мету, для чого він це робить. 

Соціальний портал – єдине місце, де буде інформація про всю соцпідтримку людини 

Які нові послуги в соціальній сфері найближчим часом можуть з'явитися або поліпшитися для громадян, і яке це загалом пов'язано з "Дією"?

Я хотів би зупинитись на тому, що вже створено для того, щоб люди могли користуватися і мати цей функціонал вже сьогодні. Ми згадували Пенсійний фонд і я дуже рекомендую пошукати застосунок Пенсійного фонду. Там дуже багато інформації не тільки для пенсіонерів. В цьому застосунку, в тому числі можна і витягнути в електронному вигляді якісь довідки, які інші державні органи поки ще вимагають. Там можна подивитися свій страховий стаж, наприклад, багато цікавої інформації. А щодо нових сервісів, то у вересні цього року ми вперше запустили Соціальний портал за адресою https://soc.gov.ua, де тепер можна звернутися за соціальними послугами. Це буде єдине місце, де ми будемо відображати всю соціальну підтримку, яку людина вже отримує, або на яку може розраховувати. Ми поступово розвиваємо цей портал, тобто спочатку там будуть соціальні послуги і можливість звернутись за ними.

Які, наприклад? 

Від консультування до підтриманого проживання, від перекладу жестової мови до юридичного супроводу і соціального таксі. І це все можливість звернутись дистанційно. І можливість не тільки звернутись в форматі, коли це звернення впаде кудись соціальному працівнику і не зрозуміло, як буде розглядатись. А з іншого боку на бек-офісі розташована система, яка називається Електронний кейс-менеджмент, яка дозволить крок за кроком опрацьовувати кожне звернення – оцінити потреби родини, запропонувати соціальну підтримку, отримати зворотній зв'язок. Тобто ми говоримо не тільки про фронт порталу, а й про якісне введення випадків. Раніше соціальні послуги в країні, на відміну від виплат, велись тільки в папері, ніякого контролю не було. Тепер ми це відстежуємо, вже десятки тисяч звернень опрацьовані, надається соціальна послуга, ми напрацьовуємо першу статистику. І далі будемо розвивати функціонал цього соціального порталу. 

"Ми нарощуємо функціонал порталу"

На вашу думку, коли порталом від Мінсоцполітики стане користуватися більше людей, ніж ходитиме за послугами фізично? 

Я думаю, це відбудеться вже за рік, тому що ми нарощуємо функціонал. Зараз туди можна зайти за електронним підписом, але ми наростимо функціонал так, щоб не потрібен був електронний підпис, достатньо BankID або "Дія". А також не треба було знати всі соціальні послуги, які вам потрібні, а просто заповнити легку анкету, на підставі якої ми самі запропонуємо одну із 37 соціальних послуг, яка необхідна саме для цього випадку. Тож ми надіємось, що з покращенням і з розвитком цього порталу, він буде затребуваний все більше і більше. 

Останні новини
"Найважливішими є ті зміни, які відбувалися тоді в свідомості українців", – історик Зінченко про Помаранчеву революцію
"Найважливішими є ті зміни, які відбувалися тоді в свідомості українців", – історик Зінченко про Помаранчеву революцію
Будівництво атомних енергоблоків не на часі. Потрібно зосередитися на децентралізованій генерації – Дяченко
Будівництво атомних енергоблоків не на часі. Потрібно зосередитися на децентралізованій генерації – Дяченко
"Носив вишиванку та розмовляв українською": історія Віктора Тупілка, засновника музею дисидентів у Донецьку  "Смолоскип"
"Носив вишиванку та розмовляв українською": історія Віктора Тупілка, засновника музею дисидентів у Донецьку "Смолоскип"
Стрибки між стилями та емоціями: The Unsleeping випустив альбом "Справжній бедрум панк"
Стрибки між стилями та емоціями: The Unsleeping випустив альбом "Справжній бедрум панк"
Промінь рекомендує: VOL'DEMAR із треком "Без зайвих слів..."
Промінь рекомендує: VOL'DEMAR із треком "Без зайвих слів..."
Новини по темі
Втрати росіян зростуть: Попович про застосування протипіхотних мін
2,23 рекордних трильйона гривень на оборону. Підласа про держбюджет–2025
"За два тижні до обміну я знепритомнів на перевірці". Повне інтерв'ю Максима Буткевича
Флешмоб у Верховній Раді до 100-річчя Українського Радіо
Арсенали, бази пального, логістика — експерт про цілі для ATACMS у тилу РФ