Зранені енергетичні артерії
Щоб українська енергетична система оговталася повністю, повинен минути ще значний час, констатує Олександр Харченко. І додає: перші кроки відновлення відбуваються. Наприклад, мешканці Києва та області вже відчувають певне покращення зі світлом. В інших регіонах України теж є позитивні зрушення. Але загалом енергосистема держави не відновилася. Наслідки ракетних обстрілів даються взнаки.
"Найскладнішою залишається ситуація в Києві. Вона буде зберігатися такою протягом наступних місяців. До квітня Київський регіон буде проблемним. Також це стосується Харкова, Херсонщини, Миколаївщини та Одещини", — розповідає експерт. В інших регіонах країни стан кращий, але про повне відновлення говорити зарано. Там уже можна подати електрику в більш-менш прогнозованому режимі більшій частині споживачів.
На наслідки ракетних обстрілів наклалися холоди
Температура різко падає на вулиці, тому зростає використання електрики в будівлях. "Кожен градус зниження температури на вулиці приносить мінус один енергоблок вугільної електростанції. Себто споживання зростає на 200-250 мегаватів. Це стосується як комунального, так і приватного сектору, а також індустріального. Споживання зростає у всіх категоріях. Якщо пошкоджена як генерація, так і транспортна система, високовольтна мережа, це створює значні проблеми", — пояснює Олександр Харченко.
Чи переживемо морози зі світлом в оселях?
Зараз гарантій ніхто не може дати. Все залежатиме від того, чи будуть нові ракетні удари з боку Росії. А цього ми передбачити не можемо, каже експерт. В умовах, коли падає температура всією територією України, запровадять планові обмеження. Енергетики робитимуть усе, щоб люди цими днями мали світло.
Чи стали українці більш ощадливими?
Рівень споживання знизився саме в побуті. "Але ситуація настільки складна, що персонально економлячи ми все одно не зможемо впоратися", — зауважує Харченко. Якщо не економити всім, то буде гірше. Чим ощадливіший кожен, тим краще всім. "Зараз ми живемо за принципом "кожен трохи економить". Тоді у всіх зберігається довше доступ до електрики, бо немає потреби її відключати. Найближчими місяцями ситуація кардинально не покращиться", — прогнозує фахівець.
Олександр Харченко радить користуватися енергозатратними побутовими приладами (пральні машини, праски, посудомийки, еклектрочайники, мікрохвильовки) з 23 вечора до 6 ранку. Вночі обмеження щодо електрики часто скасовуються. "Кожен зекономлений вами особисто кіловат приносить користь всій країні", — наголошує Олександр Харченко.
Фото з відкритих джерел