Інвестиції підуть туди, де бізнес почуватиметься безпечно – Сухомлин про відбудову України

Інвестиції підуть туди, де бізнес почуватиметься безпечно – Сухомлин про відбудову України

Тільки кредитних і грантових грошей замало для відновлення України, тому зараз розробляються моделі державно-приватного партнерства, де може знайти себе бізнес. На цьому акцентував голова Держагентства відновлення та розвитку інфраструктури України Сергій Сухомлин в межах IV міжнародної виставки та конференції ReBuild Ukraine у Варшаві. "Де будуть інтереси бізнесу і бізнес буде себе відчувати безпечно, тільки туди підуть інвестиції", – сказав урядовець в інтерв'ю Українському Радіо. Він також зауважив, що кожен з проєктів, які нині впроваджуються в Україні, пріоритетний по-своєму. Адже з одного боку, це можливість втримати людей тут, а іншого – додатковий аргумент для повернення їх додому. "Повернення людей з-за кордону – не менш важливо, ніж вода в Миколаєві для якоїсь громади", – сказав Сухомлин. І додав: "успішна Україна - це велика кількість таких важливих проєктів, які разом повинні відновити Україну після цієї складної війни і нашої перемоги". 

0:00 0:00
10
1x

Recovery Construction Forum 3.0 у Варшаві. 13 листопада 20024 року. Фото: facebook/ReBuild Ukraine 

"Це майданчик можливостей"

13-14 листопада у Варшаві відбулася вже IV міжнародна виставка та конференція ReBuild Ukraine. Про що йшлося цього разу і чи є якась конкретика? 

Сьогодні я тут перебуваю в статусі голови Агенції відновлення України. Але я був на першому форумі ReBuild Ukraine, який проводився кілька років тому, як мер Житомира і презентував проєкти, які потрібні нашому місту для відновлення. Якщо говорити практично   –  це комунікація, можливість просто заявити про себе, можу сказати, що за ці 3 роки, коли йде війна, нам вдалося реалізувати декілька проєктів, які ми презентували тут. Зокрема, один великий проєкт будівництва ТЕС зі спалювання сміття. Сьогодні щодо нього вже йде проектування, виготовляється робоча документація шведською компанією. Це місце – про можливість. А від енергії і зацікавленості громади, мера і тих, хто представляє громаду і залежить те, буде проект реалізований чи ні. Агенція в своїх планах на наступний рік сьогодні презентувала декілька проєктів, які зможуть залучити українські громади для відновлення України і відновлення через місцеве самоврядування. Коли я був міським головою, мене навчили одному дуже простому правилу: не робіть нічого для нас без нас. Тому у відбудові в першу чергу зацікавлена саме та громада, на території якої відбувається ця будова. І вони можуть іноді більш ефективно реалізувати проєкт. Тому проєкти, які ми впроваджуємо, пов'язані енергоефективністю, з енергонезалежністю, з будівництвом соціального житла. Це дуже важливо, бо це можливість втримати людей в Україні, надати людям, які втратили житло, таку необхідну квартиру. З іншого боку, це додатковий аргумент для того, щоб людей повернути з-за кордону. Тому сьогодні це майданчик можливостей. А далі тільки від енергії і від роботи громад залежить – стане їхній проєкт реальністю чи ні.

"Кожен проєкт важливий"

Росія останнім часом знову посилила свої атаки практично по всій території України. Руйнувань безліч – житлові будинки, соціальні об'єкти, енергетика, інша інфраструктура. На що передусім варто звертати увагу, що в пріоритеті з відбудови зараз? 

Сьогодні Агенція реалізує ті пріоритети, які виставляє держава. Зрозуміло, що це захист енергетичних об'єктів, і ми працюємо над захистом другого, третього рівня. Це вже і ракетний захист. І сьогодні в багато об'єктів, які побудувало Агентство, вже є багато влучань тих самих "шахедів", а енергетична інфраструктура працює, і це дуже добре. Нам ще потрібно дуже багато в цьому плані зробити. Але не менш важливий проект будівництва водогону для забезпечення водою Миколаєва, бо місто, в якому частково повернулися люди, частково переїхали з інших українських міст, більше 2 років без нормальної питної води. І завдання Агенції в наступному році цим людям цю воду надати. Тому тут не можна порівнювати один і інший проєкт за важливістю. У в нас їх дуже багато. В цьому році закінчили будівництво Дніпровського водогону. Це дало можливість Кривому Рогу і громадам навколо отримати централізоване водопостачання. Тому кожен проєкт важливий, бо це пріоритети, які визначає в тому числі держава. Бо повернення людей з-за кордону – не менш важливо, ніж вода в Миколаєві для якоїсь громади. Енергетична безпека, децентралізована генерація – кожен з цих проєктів по-своєму важливий. І успішна Україна - це велика кількість таких важливих проєктів, які разом повинні відновити Україну після цієї складної війни і нашої перемоги.

Підземні школи

Наскільки я знаю, тут презентують також підземну школу. Це ваш проєкт? 

Це реалізується не через Агентство. Такі проекти реалізують і Харків, і Херсон безпосередньо напряму, військові адміністрації. І казати, що якийсь з них менш важливий чи більш важливий? Спочатку COVID, потім війна, багато років в онлайні, і ми розуміємо, що в дітей ніколи не буде другого шансу піти в перший чи в другий клас. Час іде, і ми не маємо втрачати ці покоління. Тому підземна школа дуже важлива для Харкова, для Херсона. 

Агенція буде це брати в пріоритет і робити це сталим проєктом, який буде реалізовуватись, зокрема за кошти донорів і закордонних інвесторів? 

Поки що в нас така задача не стоїть. Але завдання Агенції в тому числі зробити проєкти нових шкіл, сучасних дитсадків, лікарень для повторного використання. Для того, щоб громади іноді не витрачали зайві кошти на проєктування. В нас є велика підтримка від донорів, в тому числі технічна допомога, і ми можемо залучати найкращі світові практики. Тобто громади можуть отримати найкращий проєкт школи, дитячого садочка чи якогось інфраструктурного об'єкта, не витрачаючи на це з одного боку кошти, а з іншого –  проектні організації, які це роблять, це ж світовий рівень.

Ви маєте на увазі Ізраїль? 

Не тільки. У нас є італійські проєкти, є проєкти інших країн. Посольство Сполучених Штатів теж надає нам технічну допомогу з точки зору захисту. Є багато світових практик, які дозволяють в тому числі враховувати елементи безпеки в цих проєктах.

Сергій Сухомлин. Фото Світлани Мялик 

"Кожна країна робить все можливе, щоб допомогти Україні"

Які країни проявляють найбільший інтерес до відновлення України саме зараз? Адже багато інвесторів, поки триває війна, не дуже хочуть ризикувати. Можливо, для цього є якийсь страховий фонд, аби зняти ці ризики? 

Ви абсолютно праві, але тут я не хотів би говорити, що хто більше вкладає, а хто менше. В кожної країни свої можливості, це теж потрібно враховувати. Можливості невеликої Естонії, наприклад, не такі як Німеччини. Але Естонія іноді політично виступає лідером з відбудови України. Німеччина допомагає грошима, військовою підтримкою, політичною підтримкою, кожна країна робить все можливе, щоб допомогти Україні. Але ви абсолютно маєте рацію, є декілька країн і декілька фондів, які для своїх компаній запроваджують страхування. Страхування на торговельні операції, на бізнес-інвестиції, і це дає можливість компаніям цих країн заходити і брати участь в тому числі у відбудові України. Хоча тут різна ситуація теж. Наприклад, якщо приватний бізнес із задоволенням вкладає у Львів, Тернопіль, Івано-Франківськ, то на жаль, ми не бачимо цього з Харковом, Черніговом, Сумами. Тому тут ми спілкуємося і з нашими донорами, які надають нам допомогу, що потрібно трішки розділяти і більше грантової допомоги давати прифронтовим громадам. А громади, які перебувають у більш безпечній ситуації могли б залучати інвесторів чи брати кредитне фінансування.

"Маємо продемонструвати стійкість, щоб пройти цю зиму гідно"

Яка ситуація з енергетичними об'єктами зараз, що відновлюється і про що, можливо, домовились тут на форумі? 

Тут держава докладає дуже багато зусиль, в тому числі місцеве самоврядування. З одного боку, йде захист енергетичних об'єктів, відновлення зруйнованого. З іншого – координація донорів, громад з приводу будівництва і впровадження систем децентралізованої генерації. Це когенераційні станції, газотурбінні, газопоршневі станції. І навіть приватний бізнес, тільки одна компанія, не будемо її називати, на сьогодні інвестувала в такі проєкти понад 200 млн євро. І продовжує це робити. На сьогоднішній момент це вже приблизно 240 МВт потужності. Тому ситуація складна і ворог буде робити все, щоб занурити міста у темряву, залишити їх без тепла, але ми маємо продемонструвати стійкість для того, щоб вийти з цієї ситуації і пройти цю зиму гідно. 

"Тільки кредитних і грантових грошей не вистачить для відновлення України"

Чи є якийсь пакет рішень для того, щоб інвестори і донори вкладались у відбудову? Україна щось пропонує в цьому плані? 

Я не можу відповідати за країну, за всі ті рішення, які ухвалюються, бо в нас трошки інша функція. Але сьогодні на базі Агенції ми розробляємо моделі для державно-приватного партнерства, де може знайти себе бізнес. Бо ми розуміємо, що тільки кредитних і грантових грошей не вистачить для відновлення України. Там, де будуть інтереси бізнесу і бізнес буде себе відчувати безпечно, тільки туди підуть інвестиції. Тому сьогодні з міжнародними донорами ми відпрацьовуємо такі моделі і будемо пропонувати їх великому бізнесу застосовувати в процесі відбудови України.

А  скільки цих моделей зараз? 

Ми декілька проєктів будемо розробляти. Це проєкти з теплової генерації, це великі ТЕЦ, які в тому числі можуть спалювати перероблене сміття, це проєкти по концесії доріг, і багато чого іншого для того, щоб бізнес міг легко, за зрозумілими правилами заходити, інвестувати і був впевнений в захисті своїх інвестицій. 

Яка сума коштів потрібна на всі ті проєкти відновлення, які ви назвали? 

Немає такої суми, бо всі проєкти, які сьогодні потрібні Україні в системі DREAM. Там і державні проєкти, і місцевого самоврядування, і на сьогодні навіть порахувати не можна цю суму. Можна, але на це потрібно дуже багато часу і щодо багатьох цих проєктів немає ще робочої документації, кошторисів. Але нам потрібно ще зробити роботу щодо пріоритетизації цих проєктів. Бо кожна громада обов'язково завантажить, що їй потрібно відновити школу, садочок зруйнований тощо. Але, на жаль, демографічна ситуація в Україні, і ситуація з поверненням людей каже про те, що в нас через 3-5 років, можливо, потрібно буде частину шкіл чи садочків закрити. Тому нам потрібно ще цю роботу зробити. І після цього вже дати конкретну цифру, скільки потрібно коштів на відновлення України.  

Останні новини
Попри складну ситуацію, лінія оборони ЗСУ залишається відносно цілісною — Харук
Попри складну ситуацію, лінія оборони ЗСУ залишається відносно цілісною — Харук
Кількість реперів зашкалює: Рома Майк видав максі-сингл "Час"
Кількість реперів зашкалює: Рома Майк видав максі-сингл "Час"
Страх втратити молодість:"Туди-сюди і смерть" випустив сингл "Пропащі роки"
Страх втратити молодість:"Туди-сюди і смерть" випустив сингл "Пропащі роки"
Заради виборів у Німеччині та ваги ЄС. Макітра про візит Шольца до Києва
Заради виборів у Німеччині та ваги ЄС. Макітра про візит Шольца до Києва
Україні треба навчитися відповідати. Фактажем. Кабачій про політизацію у Польщі Волинської трагедії
Україні треба навчитися відповідати. Фактажем. Кабачій про політизацію у Польщі Волинської трагедії
Новини по темі
Страх втратити молодість:"Туди-сюди і смерть" випустив сингл "Пропащі роки"
Україні треба навчитися відповідати. Фактажем. Кабачій про політизацію у Польщі Волинської трагедії
"Потенціалу і амбіцій у Польщі вистачає". Ексклюзивне інтерв'ю посла України
Посол України у Польщі: Дорога до певного порозуміння з історичних питань відкрита
Ситуація на фронті, зміни в командуванні ЗСУ та поновлення після СЗЧ. Коментує Іван Тимочко