war

Українці повертаються додому. Що буде з цінами на оренду житла? Прогноз експертки

11.05.2022 р., 21:24

Ціни на оренду квартир у західних та центральних регіонах України у зв’язку з воєнними діями стрімко зросли. Відтак чимало українців, які не спроможні платити завищену вартість, повертаються у свої домівки. Співзасновниця Українського клубу нерухомості Ольга Соловей в ефірі Українського радіо спрогнозувала, які тенденції на ринку нерухомості варто очікувати найближчим часом.

Про тенденції на ринку нерухомості 

Під час воєнного стану купувати нерухомість не рекомендують ні нотаріуси, ні юристи. Загалом на сьогодні в Україні відбуваються великі міграційні процеси.  Люди з гарячих точок переміщуються більше на Західну Україну і до центральних областей, а також дуже сильно активізують попит на оренду. Відтак попит змусив багатьох дуже сильно підняти орендну плату. Проте сьогодні українці мають бути більш об'єднані і намагатися не наживатися на переселенцях, яким достатньо важко сплачувати оренду, оскільки у зв’язку з війною багато людей залишилися без роботи та втратили свої постійні доходи.

У багатьох регіонах ми спостерігаємо, що оренда виросла. Навіть в Києві деякі орендодавці ставлять дещо завищені показники оренди, ніж були у довоєнний період, адже два роки через ковід ринок оренди обвалився і тільки почав відновлюватися, коли почалась війна. 

Незважаючи на те, що попит дуже тисне на ціни і орендодавці хочуть їх підвищити, проте на сьогодні економіки України майже немає, вона зруйнована, і тому у людей просто не буде спроможності платити. Тому орендодавці мають з розумінням поставитися до сьогоднішніх реалій і не підвищувати оренду майже вдвічі. Відтак люди зможуть платити таку ціну кілька місяців, поки в них є такий ресурс. Якщо розраховувати на більш довготривалий термін, у людей цей ресурс вичерпується, і ми навіть спостерігаємо зворотні міграційні процеси, коли люди тікали від війни, а тепер вони масово повертаються, зокрема до Києва та Харкова. 

Чому українці повертаються у великі міста

Люди повертаються до свого житла, оскільки у західних областях оренда зависока і вони не можуть собі її дозволити. Проте загалом на ринку оренди, зокрема у великих містах, також відбувається повернення, тому що українці повертаються до роботи. І не всі роботодавці погоджуються на віддалену роботу. Відтак втрата роботи також стимулює людей їхати до великих міст, і це також впливає на ринок оренди. 

Про пастки орендодавців 

Взагалі ринок оренди в Україні дуже непрозорий. Люди не підписують договори чи контракти, а тому взагалі не захищені. Відтак навіть якщо людина розраховувала на довгострокову оренду, орендодавець може в будь-який час необґрунтовано підвищувати ціну або навіть виселити. На жаль, такі випадки зараз були зафіксовані, зокрема, коли перездавали квартири, коли людей не заселяли, отримавши передоплату, і я вважаю, що їх варто прирівнювати до мародерства. 

Тому ринок нерухомості працює, але він не структурований. Люди, які здають в оренду, не сплачують податки. І вже багато років триває дискусія, що з цим ринком треба навести лад. На жаль, воєнний стан показав, що справді є багато роботи, адже люди, які надають послуги оренди, житла мають бути більш відповідальними перед законом, а люди, які орендують, мають бути більш захищені, як це відбувається у Європі.

Фото: pexels.com

Українці повертаються додому. Що буде з цінами на оренду житла? Прогноз експертки

Новини по темі