Мобільний додаток

Гроші від ЄС: чи буде врятовано український бюджет та курс гривні?

11.12.2020 р., 12:03

Як повідомив голова НБУ Кирило Шевченко, Національний банк України не змінюватиме облікову ставку та залишив її на рівні 6%, а співпраця з Міжнародним валютним фондом залишається фундаментом для відновлення української економіки. Фінансист Сергій Фурса в ефірі Українського радіо прокоментував, чи вдасться отримати надходження до бюджету і яким буде курс гривні.

"Бюджет України врятований. Схоже, місія МВФ зглянулась на прохання української влади і погодилася приїхати в Україну. Це не означає, що МВФ дасть гроші, але те, що місія має приїхати, дає певний сигнал для всього світу, що Україна адекватна і знаходиться у співпраці з МВФ. У результаті цього Європейський Союз дав нам 600 мільйонів (євро у вигляді макрофінансової допомоги — ред.), а іноземці повернулися до купівлі українських облігацій внутрішніх державних позик. Як наслідок, долар зайшов на внутрішній ринок, на Міжбанку укріпилася гривня і Національному банку довелося викупати надлишок валюти.  Крім того, найближчим часом український уряд зробить запозичення на зовнішньому ринку на суму близько мільярда доларів. Тому більшість бюджетних проблем цього року будуть закриті повністю. Звичайно, дефіцит бюджету не буде повністю профінансований, але якихось значних проблем ми не побачимо", – зазначив Сергій Фурса. 

Фінансист прокоментував, чому МВФ вирішив все-таки змінити свою позицію щодо України, яка не виконала умов для отримання чергового траншу. 

"На це питання ні в кого немає відповіді, окрім МВФ. Може бути декілька версій. По-перше, зараз у світі криза, і на фоні цього МВФ стає більш добрим не тільки до України, а й до інших країн, намагаючись запобігти ефекту доміно, рятуючи всіх будь-якою ціною. Потім криза пройде, і ми знову повернемося до реформ. Крім того, теоретично може бути інше ставлення до української влади. МВФ, напевно, розуміє рівень компетентності нашої влади і може мати відношення, як до дітей: "трошки побалувати, бо що з них взяти", – сказав він

Проте Фурса додав, що "це може бути небезпечно, тому що свідчить про те, що протягом найближчих 2-3 років ми не побачимо в Україні реформ". 

"Ми входимо в такий сценарій болота, де якихось змін відбуватися не буде. Тому що для будь-якої української влади єдиним стимулом для змін є гроші і тиск зовнішніх партнерів. І цей стимул не буде ефективним, якщо вони думатимуть, що гроші дадуть у будь-якому разі", – зазначив він. 

Фінансист прокоментував, чи існують інші міжнародні джерела прямого інвестування і надходження грошей на розвиток економіки держави, крім отримання кредитів від МВФ.

"МВФ – це кредитор останньої інстанції. Абсолютно всі держави світу мають борги і беруть гроші на фондовому ринку у інвесторів. І коли інвестори вам не довіряють і бояться дати в борг, з'являється на арені МВФ, який рятує країни, яким без МВФ не дають гроші. Отже, якщо з рівняння забрати МВФ, то Україна ніде не зможе позичити. Хіба що в Росії. Але чи бажаємо ми користуватися такою альтернативою? Тобто МВФ не має альтернативи, якщо ви не бажаєте дефолту", – сказав Фурса. 

Фурса спрогнозував, яким буде курс гривні. 

"Поки ми у співпраці з МВФ, долар по 50 гривень не буде. Зараз дуже сприятлива ситуація для гривні. Цього року в нас торгівельна історія чудова: наш експорт злітає в ціні просто неймовірно, а у той же час імпорт впав через карантин. Крім того, заходять іноземці, які купують державні цінні папери, тобто приносять свої долари в Україну. Тому поки що ситуація для гривні дуже сприятлива. І найближчі декілька місяців вона такою і залишиться",  – прокоментував фінансист. 

Фото: НБУ 

Гроші від ЄС: чи буде врятовано український бюджет та курс гривні?

Новини по темі