Мобільний додаток

Чим обґрунтоване зниження ціни на газ та скільки воно триватиме – пояснює експерт Геннадій Рябцев

24.04.2020 р., 19:33

У квітні в Україні відбулось чергове зниження ціни на газ – цього разу на 15 %. Оптова ціна за кубометр зменшилась до майже 3 гривень і загалом ціна газу для населення впала, починаючи з січня 2020 року, на 38 %. Чи стане зниження ціни на газ тенденцією і, якщо так, скільки вона продовжуватиметься Українському радіо розповів професор Києво-Могилянської школи врядування, експерт з енергетичних питань Геннадій Рябцев.

"Я сприймаю цю інформацію нормально, тому що існують економічні закони, відповідно до яких ціна має змінюватися, якщо попит зменшується. Зараз закінчився опалювальний сезон, отже попит зменшився і ціна має знизитися", – розповів Геннадій Рябцев.

За його словами, головне, щоб люди розуміли, коли ціна має знизитися, а коли – підвищитися і щоб нам не призначали вартість, яку не можуть пояснити: "Після 1 травня так має бути, оскільки завершуються всі так звані "спеціальні зобов’язання", які компанії несли на цьому ринку. Якщо ці зобов’язання не подовжаться, то ми ввійдемо в стан, який називається ринком природного газу".

Проте, як наголосив Геннадій Рябцев, ми входимо в цей стан тоді, коли права споживача захищені набагато менше, ніж права постачальника: "Варто звернути увагу на ті наслідки, які мали контракти, підписані окремими споживачами з НАК Нафтогаз України за так званим страховим запасом газу. Як виявилося, ціна, за якою було підписано ці контракти набагато вища, ніж реальна ціна, яка склалася на даний час. І зараз ті, хто підписав ці угоди, можуть розраховувати лише на добру волю НАК Нафтогаз України і на обіцянки керівників, що вони повернуть різницю в ціні між тією, яку заплатили споживачі, і тією, яка сформувалась станом на сьогодні".

Читати також: Опалювальний сезон закінчено з рекордними запасами газу у сховищах

"А якби права споживача були захищені краще, вони б могли сьогодні виставити рахунки постачальнику самі і спитати "чому ми купили газ у вас за передоплатою, а ви виставили набагато вищу ціну, ніж очікували?", – підкреслив експерт.

Також Рябцев звернув увагу на те, що жоден з українських споживачів не може висунути будь-які звинувачення стосовно низької, як на погляд споживача, якості природного газу: "Постачальник від початку відмітає будь-які звинувачення, оскільки компанії, які контролюють якість надання послуги і які контролюють якість природного газу є підпорядкованими і є частиною тих компаній, які здійснюють постачання і розподіл газу".

"Зараз не існує незалежної структури, яка б в можливих суперечках виступала в ролі незалежного арбітра і визначала хто дійсно має рацію: суд, споживач чи постачальник", – підсумував експерт з енергетичних питань Геннадій Рябцев.

ФОТО: pixabay

Чим обґрунтоване зниження ціни на газ та скільки воно триватиме – пояснює експерт Геннадій Рябцев

Новини по темі