Мобільний додаток

Сурков, гібридна війна і Україна: що варто знати

14.04.2020 р., 07:20

Хто такий Сурков? І чому його називають “сірим кардиналом” Путіна? Хто такий Козак? Чого тепер очікувати від Мінського процесу? Про це в ефірі Українського радіо обговорювали з Алею Шандрою, редакторкою англомовної платформи Euromaidan Press, авторкою дослідження “SURKOV LEAKS: внутрішня кухня гібридної війни Росії проти України”.

Хто такий Сурков?

Сурков створив фантом демократії при збереженні авторитарної влади.

"Це та людина, яка Володимира Путіна привела від невідомого бюрократа КГБ до багаторічного лідера РФ. Це та людина, яка зробила можливою систему видимості демократії. В Росії є видимість демократичних процесів – вибори, партії, протести, медіа", – пояснює Аля Шандра.

Які сценарії він реалізовує?

Сурков є архітектором російської системи, це була його першопочаткова мета, а те, що він став куратором війни проти України, невідомо, чи це його особистий вибір, чи це таку роль для нього знайшли.

В одному з останніх інтерв’ю Сурков заявив, що України немає і те, що йому "цікаво діяти проти реальності".

Аля Шандра вважає, що Суркова можна розглядати як одного з авторів світу постправди, в якому багато ілюзії і в кожного є своя версія правди. Вона також звертає увагу, що у нього театральна освіта, також він є автором театральної п’єси, яка показує його ставлення до реальності, якою маніпулюють і яку конструюють.

Йдеться про фабрикування уявлення про світ. Як це працює? Пропагандисти змінюють бачення світу за допомогою фейків, різних інформаційних операцій.

"Ми опинилися в такому модифікованому світі. Ми змінюємо свої рішення, ухвалюємо ті рішення, які б не ухвалили, якби не був створений фантом для нас. Це є основний принцип гібридної війни проти нас"

У "SURKOV LEAKS", серед іншого, йшлося про спецоперацію "Троя".

"Її суть була у захопленні Запорізької області і заснуванні там ЗНР. Шукали фінансування 180 тисяч доларів. Для цього пропонували створити мінідержавний переворот і захопити владу через партнерів в силових органах, через інформаційні операції, через фейкові громадські рухи. Це пропонував бойовик "Новороссии" на прізвисько Алабай”, – розповідає Аля Шандра.

Зміна Суркова на Козака. Чи змінилося ведення Росією гібридної війни?

У лютому помічника російського президента Владислава Суркова звільнили. Питаннями, пов’язаними з Україною, почав займатися Дмитро Козак, який раніше був віцепрем'єром Росії.

Попри ці кадрові зміни, редакторка англомовної платформи Euromaidan Press переконана, що загальна мета Росії щодо України не змінилася – це затягування України назад до російської сфери впливу.

"Стосовно донбасу – ми не бачимо, що наприклад змінилася кількість обстрілів. не бачимо, що Росія хоче виконувати безпекові положення Мінських протоколів. Можна з упевненістю сказати, що ні тактика, ні стратегія Росії не змінилася – це тиск на Україну для того, щоб в нас були прийняті проросійські прочитання Мінських протоколів. Зміна фігури на Козака на це ніяк не вплинула", – вважає Аля Шандра.

Сурков, гібридна війна і Україна: що варто знати

Новини по темі