Мобільний додаток

У Львові людину нібито через кашель викинули з автобуса. Це фейк

31.03.2020 р., 07:20

Російські медіа активно вкидають у інформаційний простір фейки про побиття українців під час карантину. Серед улюблених – історія зі Львова, де пасажири автобусу нібито витягли людину, яка кашляла, та відлупцювали її серед білого дня. Цей кейс в ефірі Українського радіо обговорювали з Катериною Гончаровою, журналісткою ГО “Детектор Медіа”, та Світланою Сліпченко, аналітикинею VoxChek.

Програма:
Ведучі:

Чому‌ ‌це‌ ‌не‌ ‌так?‌ ‌

Служба‌ ‌безпеки‌ ‌України‌ ‌визначила‌,‌ ‌що‌ ‌відео‌ ‌з’явилося‌ ‌набагато‌ ‌раніше‌ ‌до‌ ‌спалаху‌ ‌коронавірусу,‌ ‌і‌ ‌ніяк‌ ‌не‌ ‌пов’язане‌ ‌з‌ ‌ним,‌ ‌хоча‌ ‌такий‌ ‌інцидент‌ ‌дійсно‌ ‌стався.‌

"Зазначимо, що першоджерелами розміщення цього відео стали "боти", зокрема, й проросійського спрямування. Згодом ці матеріали стали активно поширювати на сепаратистських та проросійських ресурсах. Аномальне "вірусне" поширення матеріалу вказує на залучення "ботоферм" для дестабілізації ситуації",  – заявили у відомстві.

Світлана Сліпченко звертає увагу, що маркером фейків є сильні емоції. Будь-яке інформаційне повідомлення, яке має сильне емоційне забарвлення – дуже негативне або дуже позитивне – це перший сигнал, коли треба замислитися  – а чи це не фейк.

"Я бачила приклад іншого фейкового відео, знятого нібито з балконів в Італії - люди зневірилися і під дощем з парасольками вийшли на прогулянку по місту, тому що вже їх покинула надія побороти. Насправді це відео було зняте ще в листопаді минулого року, коли в Італії про коронавірус навіть мова не йшла. Таких кейсів багато. Коли ви бачите відео, текст, картинку, які мають у вас викликати сильні емоції, це перший сигнал, що потрібно це піддавати критиці, ставити питання, включати логіку", – розповідає аналітикиня VoxChek.

У Львові людину нібито через кашель викинули з автобуса. Це фейк

Новини по темі