Мобільний додаток

"Застрибнути в останній вагон": що буде з тисячами українців, які намагаються встигнути повернутися додому?

27.03.2020 р., 21:23

Україна в рамках заходів боротьби з поширенням коронавірусної інфекції до кінця доби 27 березня закриє державні кордони. Що буде з тими людьми, які опинилися за межами України та не встигли повернутися, хто має про них турбуватися – держава чи туроператори - та куди їм звертатися по допомогу Українському радіо розповіли голова Всеукраїнської асоціації туристичних операторів Ігор Голубаха та адвокат Олена Карнаух-Голодняк.

"Більшість організованих туристів, які виїжджали за допомогою туристичних операторів, вже повернені до України. Лише невелика частина з них, можливо,  залишилися за кордоном", – розповів Ігор Голубаха.

За його словами, відміна візових режимів європейських країн, пом’якшення візових процедур в більшості країн світу по відношенню до українців підштовхували українців до подорожування: "Зараз же головним завданням МЗС і всіх нас, пов’язаних з подорожами, є донесення до всіх українців, які за кордоном, що вони повинні проявляти себе і реєструватися на сайті Міністерства закордонних справ "Друг". Зараз створюється новий сайт, нова можливість для комунікації. Йдеться про програму "Захист", яка в тому числі буде націлена на те, щоб допомагати людям, які не змогли повернутися, як перебувати за кордоном, так і як повернутися назад".

"Треба розуміти, що туроператор, який сплатив кошти за квитки та готель туриста, не має грошей, щоб повернути їх клієнтам. Все це можливо після закінчення карантину, пандемії, після того, як відновляться можливості для подорожей, почнуть працювати договори між всіма учасниками організації подорожей. Тоді, можливо, будуть частково повертатися кошти або даватися ваучери для подальшого використання їх в організації своєї подорожі", – роз’яснив Голубаха.

Тиснява на польсько-українському кордоні 27 березня

Проте експерт зазначив, що у ситуації з тисячами українців, які до останнього залишались на території інших країн, треба все таки виходити з позицій людяності: "Вони теж можуть сказати, що є громадянами цієї країни, які сплачують податки й живуть в цій країні. Ситуація на сьогодні дійсно становить загрозу всій території України. Люди, які не змогли повернутись з якихось причин або легковажно поставились до заклику повернутися, теж втрачають та потрапляють в ситуації, в яких можуть розгубитися. Тут головне зосередитися і виконувати рекомендації, які йдуть від української влади. Ніхто не збирається забути цих людей за кордоном, про це заявляє і президент, і МЗС. Треба налагоджувати комунікацію і чекати можливості повернутися додому".

"Але людям варто покладатись й на свої сили: вони поїхали за кордон, виходячи з власних коштів, і президент чи міністр закордонних справ не може помахом руки всіх повернути назад. На жаль, чарівників немає і все це потребує певних зусиль і роботи", – зауважив голова Всеукраїнської асоціації туристичних операторів Ігор Голубаха.

Також у цій ситуації не варто покладати всі сподівання на туристичних операторів.

"Питання що зобов’язаний зробити оператор визначається договором і в договорі турагенти найчастіше намагаються себе захистити, а ми часто не читаємо ці договори і не уявляємо ситуацій, які стаються зараз. Щоправда вже на моїй практиці є оператори, які оплачують проживання до часу найближчого борту, який забезпечує держава, хтось відміняв ще до перекриття кордонів вильоти, оскільки не міг гарантувати повернення. А не дуже добросовісні туроператори, які фактично кинули напризволяще, звичайно мають відшкодовувати шкоду, але тут треба дивитися у кожному випадку у договір", – пояснила адвокат та правозахисниця Олена Карнаух-Голодняк.

Польсько-український кордон 27 березня

Туроператори, наголосила адвокат, будуть намагатися посилатися на форс-мажорні обставини, однак в цій ситуації вони зобов’язані довести, що вони вжили всіх можливих заходів для зменшення негативних наслідків такої ситуації.

"Щодо того, ми може держава взагалі не пустити своїх громадян, то питання дуже серйозне. Проте права людини на свободу пересування або, якщо говорити глобально, проживати на території України громадянину в певних ситуаціях можуть бути обмежені. Найчастіше ми це уявляли під час військового стану, коли можуть бути обмежені певні права. Ця ситуація чимось схожа і говорити стовідсотково, що порушуються права тих громадян, яких не пускають, не можна. Тут буде стояти питання, наскільки це збалансовується з правами тих громадян, які проживають на території України: якщо, наприклад, є великий ризик зараження для людей, які вже є на території України, то в принципі держава може зробити як Білорусь, перекрити кордони і сказати: "ви туди поїхали, там і залишайтесь". Але, якщо при цьому держава зовсім кине напризволяще, то тут будуть великі питання. Якщо ж дипломати, наприклад, домовляться про певне місце проживання в країні, де людина вимушена залишитись, знайдуть можливості, як пересидіти цей нелегкий час і це вимушена ситуація забезпечення безпеки інших громадян, я б не розцінювала це як надто велике порушення прав", – розповіла Олена Карнаух-Голодняк.

Також вона звернула увагу й на випадки перебування українців в державах, в яких  дуже погано з дипломатичними контактами з Україною і немає можливості там залишитись: "Україна не може кинути людей на кордоні і сказати, що вони не в’їжджають. Мають бути забезпечені певні місця обсервації, карантину, поселення. Якщо людину привозять на кордон і кажуть: "забирайте свого громадянина", тут кидати вже не можна. Це буде порушення міжнародного і національного права".

"Але у випадку із заробітчанами, величезна черга з яких формується на кордоні з Польщею,  то держава намагалася забирати туристів і попереджала, що будуть закриватися кордони для перевезень заздалегідь", – підсумувала адвокат.

ФОТО: facebook.com/volodymyr.kompaniiets/posts/2884155975004243

"Застрибнути в останній вагон": що буде з тисячами українців, які намагаються  встигнути повернутися додому?

Новини по темі