Мобільний додаток

Теорії змови як зброя пропаганди: Росія-спасителька, змови істориків і клони Путіна

13.02.2020 р., 09:55

Теорії всесвітніх змов від російських пропагандистів: таємний уряд Землі, клони Путіна, СНІД, висадка на Місяці та навіть прибульці. Найдивніші вигадки кремлівських медіа, їхнє значення і причини виникнення в ефірі Українського радіо аналізували з головою "Школи медіа-патріотів" Євгеном Бондаренком і Зоєю Гаркавенко, керівницею тренінгового центру Української школи врядування, кандидаткою психологічних наук.

Програма:
Ведучі:

Технологія "Зовнішній ворог". Всі проти Росії, а вона – "спасителька світу"

"Всі проти Росії" – популярний міф кремлівської пропаганди. Росія позиціонує себе "спасителька світу", доброю безневинною "країною-миротворицею", яка всім допомагає і на яку начебто всі постійно нападають. Через це вона змушена захищатися і поводити себе так, я вона поводить, щоб не загинути у жорстокому світі. Російські засоби масової дезінформації постійно навіюють росіянам образ зовнішнього ворога. Така технологія ефективно відволікає людей від соціально-економічних проблем всередині країни і гуртує їх проти міфічної "зовнішньої загрози".

"Росія-спасителька – це важливо з соціально-психологічної точки зору, важливо в тому, що людина хоче належати до якоїсь певної структури, до якоїсь сильної спільноти і в тому плані, що поширення такої ідеї є важливою частиною впливу на громадян для того, щоб постійно підкріплювати в них відчуття власної значущості. З іншого боку – якщо подивитися на це “всі проти”, енергія агресії, захисту є дуже потужна. Для людини зрозуміліше, коли вона проти чогось зовнішнього. Тому поширення цього міфу є дуже значущим для підкріплення міцності, ідентичності російського народу", – пояснює керівниця тренінгового центру Української школи врядування, кандидат психологічних наук Зоя Гаркавенко.

Змова істориків проти Росії

Ще один популярний міф російських пропагандистів звучить так: "У світі існує ціла мережа істориків, які змовилась проти Росії і намагаються переписувати її історію". Останнім часом цей міф інтенсивно розповсюджується в Росії. За даними досліджень ресурсу "ЄС версус дезінфо", частота згадування цього міфу в російських медіа зросла в понад 9 разів в період з першого кварталу 2011 року до четвертого кварталу 2017 року.

"РФ розуміє, що якщо зараз в світовому інформаційному просторі з'явиться більше фактів, які знівелюють її історію, це може спричинити більшу кількість конфліктів на її території. Тому вони роблять альтернативну теорію змови і кажуть, що всі змовилися проти Росії. Це величезна захисна реакція", – вважає голова "Школи медіа-патріотів" Євген Бондаренко.

                                               Таємні правителі

У своїй пропаганді Кремль активно використовує один з найрозповсюдженіших у світі міфів про те, що нібито існує таємний світовий уряд. Сайти-смітники розганяють міфи про те, що загалом світ контролюється масонами, рептиліями або прибульцями, і це приховується! Інтернетом також вже давно ходять чутки, що Путін нібито давно помер, а посаду глави Кремля займають численні двійники. Також пліткують, що справжній Путін живе десь на Заході. Мовляв, президенти в усьому світі користуються послугами "клонів" з метою безпеки.

Міф про таємний світовий уряд живиться патерналістськими настроями.

"Будь-яка не дуже зріла людина потребує значущого дорослого. Це той, на кого треба орієнтуватися, або той, хто ухвалює рішення, хто краще знає, що має бути зроблено. Це властиво для підлітків. Фактично цей міф розрахований на патерналістську частину населення, тобто на людей, які вважають, що хтось має прийняти рішення і хтось краще знає, що має бути. Теорія змови стосовно таємних правителів існує вже десятки віків: і про масонів, про сіоністську змову і решту", – пояснює керівниця тренінгового центру Української школи врядування, кандидат психологічних наук.

Росія – останній форпост моральності

Крім того, що Росія позиціонує себе як рятівниця і миротвориця у світі, вона ще й мовляв є останньою опорою моральності в ньому, а от гей-лобісти начебто знищують її моральні основи.

Є теорія змови про існування гей-лобістів, які нібито бажають дестабілізувати російське суспільство, ставлять геїв на новий рівень.Твердження про гей-лобістів висловлювалися в офіційному кремлівському агітаційному виданні Sputnik та на загальнонаціональному телеканалі РЕН ТВ.

На думку Зої Гаркавенко, тут йдеться про два небезпечні феномени.

"Перше – це підміна понять. Це є класичним інструментом впливу – коли людині пропонують називати щось саме тим, чим воно не є. Це така дуже небезпечна штука, зокрема і для нас. Тому що в українському суспільстві це дуже поширено. Друге стосовно останнього форпосту – це зрозуміло з позиції глобальних процесів. Одна із ознак глобальних процесів – це прозорість, відсутність бар'єрів і тільки від того, наскільки зрілими є і людина, і суспільство залежить те, в який спосіб воно буде визначатися стосовно і моральності, і справедливості", – сказала вона.

Як розмовляти з людьми, які вірять у теорії змов:

- на таких людей не треба агресувати або проявляти сильні негативні емоції;

- можна беземоційно донести фактаж;

- просвітництво.

Теорії змови як зброя пропаганди: Росія-спасителька, змови істориків і клони Путіна

Новини по темі