Як Телеграм допоміг окупантам "вибирати" Путіна ― експертка

Як Телеграм допоміг окупантам "вибирати" Путіна ― експертка

Медійна платформа Телеграм небезпечна, бо не обмежує російську пропаганду. Це констатує аналітикиня цифрової платформи громадянської мережі "Опора" Ольга Бєдовська. Зокрема, окупанти активно використовували нинішнього року Телеграм під час так званих "виборів" президента РФ на тимчасово окупованих українських територіях. Які техніки використовували для просування цієї теми і де ще росіяни можуть їх застосувати ― Ольга Бєдовська  розповіла докладніше Українському Радіо.

 

0:00 0:00
10
1x

 

Ілюстративне зображення із сайту Pixabay

 

Російська пропаганда використовувала декілька різних наративів

― Яким чином добирали канали для дослідження?

Спочатку у нас була вибірка проросійських телеграм-каналів, що працюють на окупованих територіях, котру ми зібрали вручну. А згодом ми створили програму, яка завантажувала переслані повідомлення цих каналів, і так ми розширювали базу. У результаті ми отримали велику базу проросійських телеграм-каналів, які працюють на окупованих територіях. Це новинні ресурси, так звані "воєнкори", частково це російські канали, які багато пишуть про ТОТ, і ми їх також не виключали з вибірки. Ми побачили, що Росія розгорнула велику мережу телеграм-каналів, для того щоб контролювати інфопростір, впливати на думку громадян, формувати свої наративи. У контексті "виборів" вони працювали над тим, аби вдавати, що місцеве населення суцільно та всеохопно підтримує Путіна як майбутнього "президента" РФ.

― Пропагандисти створювали нові канали чи користувалися вже розкрученими?

У більшості це були канали, які працювали вже давно. Вони просто з однієї важливої політичної події змінюють фокус діяльності на іншу. Наприклад, були так звані "місцеві вибори" на ТОТ, і росіяни дуже багато про це писали, потім переключилися на президентські. Були канали, які раніше мали інші назви, а потім почали називатися, наприклад, "За президента". 

Телеграм небезпечний, бо не обмежує російську пропаганду

― До яких технік вдавалися пропагандисти та яким чином була присутня тема війни?

Російська пропаганда використовувала декілька різних наративів. Тема війни частково подавалася так, що Путіна представляли як єдину особу, яка може закінчити цю війну. І тому, на думку російської пропаганди, місцеве населення повинно було його обирати. Мовляв, він зможе принести мир і порядок на ці території, а "голова" окупованої Луганщини говорив, що Путін ― гарант стабільності. Такими "регаліями" наділяли російського лідера саме в контексті війни.

― Можливо, вдалося проаналізувати якісь риторичні прийоми та формули, за якими ми можемо розпізнати у нібито українських телеграм-каналах російську пропаганду і вирахувати ворожий вплив?

Російська пропаганда під кожну важливу політичну подію підбирає свої наративи. Ідея в тому, щоб зробити картинку легітимності ― мовляв, місцеве населення підтримує все, що там відбувається, і це ініціатива саме місцевого населення вчиняти певні дії. Картинка для зовнішнього світу ― все відбувається як слід, демократично, є спостерігачі, процедури, є люди, які приходять і кажуть: "Ми хочемо, щоб Путін став нашим президентом".

― Чи досліджувались якісь інші небезпеки Телеграму, окрім дезінформації, яка звідти ллється?

Швидше за все, Телеграм є основним джерелом новин на окупованих територіях. І він небезпечний, тому що не обмежує російську пропаганду. Будь-хто може там писати будь-що, і про війну також. Телеграм офіційно не блокує російські мережі впливу на місцеве населення, і це зараз основна проблема. Російська пропаганда може безперешкодно впливати на суспільну думку. У Телеграмі також важко відстежити першоджерело, тому ви не завжди можете перевірити, хто саме опублікував ту чи іншу інформацію або новину.

Показати картинку "легітимності"

― Чи можна якось виміряти ефективність проведеної інформаційної кампанії щодо "виборів" на ТОТ? Можливо, були якісь супутні цілі?

Основна мета ― показати картинку "легітимності" російському народу і західному світу. Це були безпосередньо просто новини, тобто текстова інформація. Також було багато відео з місцевим населенням, знімалося це на дільницях для попереднього голосування. Ми не знаємо, чи справді це люди зі Скадовська, як вони кажуть, чи це привезені актори і їм заплатили, або це люди з Росії. Але на відео вони пояснюють причини, чому "вибирають" Путіна своїм президентом. Наприклад, були пояснення "бо він мужик", "бо він дав нам можливість доєднатися до великої російської сім’ї". Повторюся, ми не знаємо, що це за люди насправді та чи вони дійсно мешканці окупованих територій. Також у відео знімалися військові ― учасники так званої "СВО", вони також дякували Путіну за можливість проголосувати.

― Телеграм став осередком нібито вільної й оперативної інформації, а насправді дезінформації. Чи не пробували ви зіставляти різні майданчики ― мережу Х, Телеграм, Фейсбук, щоб подивитися, наскільки відрізняється пропагандистська робота РФ у різних мережах?

Справді, Росія працює не лише в Телеграмі, а також в мережі Х, "В контактє" ― на зовнішню і внутрішню аудиторію відповідно. Але ми зосереджувались винятково на Телеграмі, оскільки на сьогодні це найголовніше, на нашу думку, джерело новин на окупованих територіях. Плюс у нас вже була розроблена методологія, як це робити. Стосовно ТікТоку ми, на жаль, не маємо розробленого механізму, як аналізувати контент не вручну, а автоматизовано, щоб ретельніше все проаналізувати. Ми над цим зараз працюємо.

Одна з альтернатив ― розмовляти з мешканцями на окупованих територіях

― У вашому дослідженні є такий нюанс, що крім персони російського диктатора, у телеграм-каналах намагалися створити картинку, що є якась альтернатива. Про кого йшлося і як це подавалося?

У російській виборчій системі для того, щоб стати кандидатом у президенти, треба спочатку зібрати певну кількість підписів на підтримку від населення. Це змогли зробити ще три інших кандидати, всі вони від пропутінських партій та підтримують чинний режим. Вони нічого не заявляли проти Путіна, не висловлювали критику. Цікаво, що на окупованих територіях цих кандидатів не хвалили, а писали про них лише критику. І тільки один кандидат, від партії ЛДПР, приїхав на окуповані території провести "передвиборчу кампанію".

― Загрозливим є показник майже 80% охоплення українців Телеграмом. На законодавчому рівні зараз готуються зміни щодо інформаційної оборони та протидії таким ресурсам, і це викликає спротив людей, бо йдеться про обмеження права на отримання інформації. Чи є альтернативні шляхи протидії дезінформації?

Один із альтернативних шляхів ― розмовляти з мешканцями на окупованих територіях і доносити їм правдиву інформацію через ресурси, які вони читають. І це знову ж таки Телеграм. Це така двобока штука, ми не до кінця знаємо, як Телеграм контролює наші дані. Але для мешканців ТОТ немає, на жаль, якогось іншого ресурсу спілкуватися й отримувати перевірену інформацію. Дуже б хотілося, щоб був інший шлях, інший додаток, через який можна було б спілкуватися з жителями на окупованих територіях.

 

КОНТЕКСТ

Телеграм розблокував сьогодні, 29 квітня заблоковану ним напередодні роботу офіційних українських ботів. Про це повідомляє Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. "Офіційні українські боти, що допомагали у боротьбі з агресією рф, відновили роботу. Йдеться про боти Головного управління розвідки та Служби безпеки, а також про бот Мінцифри "єВорог". Пам’ятайте: ворог може створювати псевдоботів та ботів-двійників, через які може поширювати дезінформацію або збирати ваші дані. Щоби цьому завадити, використовуйте інструмент для перевірки чат-ботів", — йдеться у повідомленні Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

Останні новини
Це один з інструментів повернення українців додому — член ЦВК  про післявоєнні вибори
Це один з інструментів повернення українців додому — член ЦВК про післявоєнні вибори
"За постаттю генерала побачити людину". Перша книжка про Валерія Залужного
"За постаттю генерала побачити людину". Перша книжка про Валерія Залужного
"Усе житло в окупації прирівнюємо до знищеного". ВР працює над новим механізмом компенсації
"Усе житло в окупації прирівнюємо до знищеного". ВР працює над новим механізмом компенсації
ENLEO: Якщо музикант не експериментує, його творчість втрачатиме унікальність
ENLEO: Якщо музикант не експериментує, його творчість втрачатиме унікальність
Не перейматися зайвим: Білий Бо випустив сингл "Немає значення"
Не перейматися зайвим: Білий Бо випустив сингл "Немає значення"
Новини по темі
Це один з інструментів повернення українців додому — член ЦВК про післявоєнні вибори
"Усе житло в окупації прирівнюємо до знищеного". ВР працює над новим механізмом компенсації
"За Зеленського Бандера став популярнішим за Зеленського" — історик Зінченко
Російська пропаганда перемістилася переважно в онлайн — Цибульська
Захід нарешті зрозумів: щодо Росії треба мати не фантазію, а стратегію ― Огризко про 75-й саміт НАТО