Нова допомога від США може надійти в Україну вже наступного тижня — Моцик

Нова допомога від США може надійти в Україну вже наступного тижня — Моцик

Після схвалення Сенатом і підписання президентом Джо Байденом закону про допомогу Україні надання Сполученими Штатами цієї допомоги може початися вже наступного тижня. Таке сподівання висловив в ефірі Українського Радіо дипломат, посол України у США (2010–2015 роки) Олександр Моцик. Зараз багато зброї, яка має передаватися в рамках цього закону, вже перебуває в Європі на різних базах, і не буде складністю терміново надіслати її, констатує дипломат. Вирішальну роль у багатомісячному затягуванні з ухваленням цього пакету допомоги Україні відіграв експрезидент США Дональд Трамп. Кілька політиків намагалися переконати Трампа, що не потрібно "топити" Україну. І особливо важливою була зустріч президента Польщі Анджея Дуди із експрезидентом США, зауважує Моцик.

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото: commons.wikimedia.org

Дуда відіграв вирішальну роль у переконанні Трампа

Вирішальну роль у багатомісячному затягуванні з ухваленням Палатою представників Конгресу США чергового пакету фінансової та військової допомоги Україні відіграла позиція експрезидента Трампа, який не давав зеленого світла на погодження, на підтримку всіх тих проєктів, які сьогодні (20 квітня 2024 року) розглядалися, зазначив в ефірі Українського Радіо Олександр Моцик. "І оскільки не було від нього зеленого світла, то спікер Майк Джонсон не виносив ці питання на голосування. Практично майже всі демократи в Конгресі і переважна більшість республіканців були готові ще шість місяців тому проголосувати за допомогу, зокрема Україні. Але оскільки питання про винесення проєктів на голосування вирішував персонально спікер Джонсон, і він цього не робив, тому й вийшло це тривале затягування.

Ми знаємо, що спеціально Америку відвідували кілька високих державних діячів з Європи для зустрічі з експрезидентом Трампом задля його переконання, що ця допомога абсолютно необхідна. Оскільки програш України означав би програш Європи і самої Америки, а саме — втрату Америкою лідерства у світі, перемогу диктатури над демократією, перемогу тоталітаризму над свободою. Всі ці державні діячі, по-перше, мали зустріч із чинним президентом Байденом, але й намагалися переконати експрезидента Трампа, що не потрібно у своїх внутрішньополітичних змаганнях "топити" Україну. І в цьому контексті дуже важливою була зустріч президента Польщі Анджея Дуди із Трампом. Президент Литви вважає, що саме вирішальну роль відіграв президент Дуда у переконанні Трампа в тому, що Україні треба обов'язково допомогти, інакше може статися непоправне, і Путін тоді піде далі на Європу. А в Європі першими жертвами могли б бути країни Балтії, а також Польща. Експрезидент Трамп заявив, що треба Україні допомогти — і Європа, і Сполучені Штати зацікавлені у цьому. Оце, власне, коротка історія того, що трапилося", – зауважує дипломат.

 

"Конфіскація заморожених російських активів у США — стимул для швидшого вирішення в Європі"

Він звертає увагу, що сьогодні (20 квітня) Палата представників Конгресу США не лише схвалила нарешті черговий пакет фінансової та військової допомоги Україні. Було й інше вагоме для України рішення. "Дуже важливою є конфіскація заморожених російських активів, які є на території Сполучених Штатів. Це практично дуже чіткий сигнал для Європи, адже основні активи перебувають в Європі: приблизно 180 мільярдів євро у Бельгії та в інших європейських країнах, зокрема 25 мільярдів у Великій Британії. І ухвалення рішення про конфіскацію російських активів в Америці буде стимулом для вирішення цього питання швидше в Європі. А це повністю відповідає міжнародному праву. Бо якщо є держава, яка не поважає статут ООН, причому, яка є членом Ради безпеки, що абсолютно без будь-якої причини, без будь-якого виправдання напала на іншу країну, і не тільки напала, а хоче її знищити, ліквідувати її державність і знищити народ, адже в Москві не визнають, що є така нація, як українці, то ця країна заслуговує на те, щоб усі її активи, розташовані за кордоном і які заморожені, були конфісковані з метою передати їх Україні. Передати для закупівлі зброї, щоб Україна могла гідно відповідати агресору, перемогти цього агресора, відновити свою територіальну цілісність і звільнити всі свої землі", – зазначає Олександр Моцик.

"Сподіваємося, що допомога від США надійде вже наступного тижня"

Після ухвалення рішення у Палаті представників усе одно Сенат має також дати свою згоду, бо це вже новий законопроєкт (раніше Сенат –  верхня палата Конгресу США – вже ухвалював формально інший законопроєкт на підтримку пакету допомоги для України. Однак тоді спікер Палати представників – нижньої палати Конгресу США – Майк Джонсон відмовився поставити цей пакет на голосування у Палаті представників – ред.). "І, як заявив Чак Шумер, лідер демократичної більшості в Сенаті, Сенат продовжить свою роботу сьогодні, завтра і, можливо, до середини наступного тижня буде схвалено цей законопроєкт. Одразу ж після схвалення Сенатом цей законопроєкт піде на підпис до президента Байдена, після чого і стане законом, який дозволить передачу допомоги Україні", – констатує Моцик.

Олександр Моцик. Скриншот із відео

Він додає: "Експерти очікують, що протягом наступних кількох днів ця передача допомоги почнеться, тому що зараз багато зброї, яка має передаватися в рамках цього закону Україні, вже перебуває в Європі на різних базах, і не буде великою складністю дуже терміново передати її Україні. Адже її дуже потребують ЗСУ, оскільки на сьогодні ситуація дуже складна. На кожні 10 артилерійських пострілів рашистів ми можемо відповідати тільки одним, оскільки в нас великий дефіцит артилерійських снарядів. Крім того, у Росії величезна перевага в авіації — 30 до 1. За відсутності належних засобів протиповітряної оборони нам дійсно дуже важко, і ми втрачаємо своїх найкращих синів і дочок, які зараз на фронті, в окопах, відстоюють незалежність і боронять Україну. І звичайно, що нам ця зброя просто треба на позавчора, а то ще і раніше. І сподіваємося, що вона надійде вже наступного тижня".

Чекаємо на ATACMS та F-16

Однозначно після ухалення цього пакету потрібно, щоб далі нарощувала підтримку Європа, а вона за ці останні 6 місяців дійсно її наростила, за що ми вдячні Європі, наголошує дипломат. "Важливо, щоб після того, як буде остаточно схвалено пакет допомоги США і почне надходити допомога, Європа не зупинялась, а далі продовжила нарощувати підтримку. Адже, щоб Україна могла перемогти, ми маємо отримувати все необхідне, всю нову технологічну зброю в належних кількостях і ще на вчора. Зокрема, ракети ATACMS, про які республіканці говорять, щоб вони увійшли в той пакет, який буде надавати адміністрація президента Байдена. Будемо сподіватися, що ці ракети будуть надані. Також ми очікуємо на F-16, які мають надійти скоро в Україну. Деякі європейські лідери заявили, що це може статися ще до літа. І тоді, звичайно, у нас буде змога посунути далеко від кордонів України російські літаки, які стануть вразливими цілями для наших засобів протиповітряної оборони і для літаків F-16. І я переконаний, що ми зможемо крок за кроком відвоювати наші землі — за умови, якщо ми будемо все мати. Тому що мотивація України продовжує бути дуже сильною, ми захищаємо свою землю, свої сім'ї та свій народ", – резюмував Олександр Моцик.

КОНТЕКСТ

Палата представників Конгресу США сьогодні, 20 квітня проголосувала за законопроєкт щодо надання фінансової та військової допомоги  Україні на суму понад 60 мільярдів доларів. "За" проголосували 311 конгресменів, "проти" – 112. Документ збираються розглянути в Сенаті Конгресу США як зміни до сенатського законопроєкту про міжнародну допомогу США, який був ухвалений у лютому нинішнього року. Це спростить затвердження пакету допомоги Україні в Сенаті. Лідер демократичної більшості у Сенаті США Чак Шумер повідомив, що ця палата Конгресу голосуватиме за законопроєкт 23 квітня. Президент США Джо Байден запевняє, що відразу підпише ухвалений обома палатами Конгресу документ.

Черговий пакет фінансової та військової допомоги Україні американські конгресмени не могли ухвалити з жовтня минулого року. Допомога Україні була прив'язана тоді до проблеми захисту кордону США з Мексикою. А з питання захисту кордону республіканці, які мають більшість у Палаті представників, не могли дійти згоди з демократами. 18 жовтня 2023 року стало відомо, що Байден планує передати Конгресу пакет військової допомоги Ізраїлю та Україні, а також допомогу країнам Індо-Тихоокеанського регіону, включаючи Тайвань на 106 мільярдів доларів. Комплексний пакет мав на меті залучити широку двопартійну підтримку Ізраїлю після нападу ХАМАСу 7 жовтня 2023 року, а також полегшити передачу військової допомоги Україні. Однак новообраний на той момент спікер Палати представників Конгресу США, республіканець, прихильник попереднього президента США Дональда Трампа Майк Джонсон заявив, що нову військову допомогу для України та Ізраїлю потрібно розглядати окремо, а не одним пакетом як пропонувалось до того. 2 листопада 2023 року Джонсон повідомив, що США об'єднають допомогу Україні та захист кордону з Мексикою.

6 грудня 2023 року законопроєкт про надання допомоги не пройшов процедурного голосування в Сенаті Конгресу США. Допомога передбачала виділення додаткових бюджетних асигнувань у розмірі 61 мільярда доларів для України. 8 лютого нинішнього, 2024 року Сенат провів успішне голосування за законопроєкт про спільну допомогу для України, Ізраїлю та Тайваню. Однак тоді спікер Палати представників Джонсон відмовився виносити ухвалений Сенатом документ на голосування в Палаті представників.

Зрештою Джонсон погодився розблокувати допомогу Україні та виніс її 20 квітня 2024 року на голосування Палати представників Конгресу США. Й цього разу законопроєкт не прив'язували до проблеми захисту кордону США з Мексикою. Перед розблокуванням допомоги Україні Джонсон мав зустріч із Дональдом Трампом.