Одвічний двобій між Качинським і Туском — Желіховський про місцеві вибори у Польщі

Одвічний двобій між Качинським і Туском — Желіховський про місцеві вибори у Польщі

"Це втома виборами". Так прокоментував Українському Радіо відносно невелику явку 51,5% у першому турі місцевих виборів у Польщі експерт-міжнародник Станіслав Желіховський. У жовтні відбулися парламентські вибори, за результатами яких прем'єром став лідер "Громадянської платформи" Дональд Туск. А у першому турі місцевих виборів лідирують "Право і справедливість", політсила Туска і "Третій шлях". Причому "Громадянська коаліція" (альянс навколо "Громадянської платформи") отримала підтримку у великих містах і "взяла" столицю. Тобто, поляки не воліють повернення "Права і справедливості" Ярослава Качинського до влади. І є дуже велика імовірність, що наступного року після виборів президента Анджея Дуду замінить саме представник "Громадянської коаліції", припускає Желіховський. 

0:00 0:00
10
1x

Одна з виборчих дільниць у Польщі. Фото: Суспільне

 Одвічний двобій між Ярославом Качинським і Дональдом Туском

— Місцеві вибори у Польщі. Що можна сказати з тих результатів, які нам дають "екзитполи". На що сподівалися поляки і що вони отримують?

У Польщі відбувся перший тур місцевих виборів. Громадяни цієї держави обирали членів рад ґмін, повітів, воєводських сеймиків, а також війтів, бургомістрів та мерів міст. Загальна явка цих виборів склала 51,5%. І ми вже маємо попередні результати, які, я думаю, не далекі від тих, які будуть оголошені державною виборчою комісією. За попередню інформацію, це має відбутися у середу. Тож, фактично, можемо говорити про те, що партія "Право і справедливість" здобула перемогу, але з невеликим абсолютно відривом. За нею йде "Громадянська коаліція", лідером якої є чинний прем'єр Польщі Дональд Туск. А закриває п'єдестал блок "Третій шлях", який вже має значно більший відрив від "Права і справедливості" та "Громадянської коаліції". Після них вже йде ультраправа "Конфедерація" і на 5 місці – партія "Лівиця". 

Фактично, результати не надто сильно здивували. Єдине, що було – питання, хто ж займе перше місце? Тому що, згідно з опитуваннями, які проводилися в останні тижні і місяці, спочатку досить тривалий період часу лідирувала саме "Громадянська коаліція" Туска. А "ПіС" була на другому місці. Але в останній час "ПіС" почала посідати перші місця серед опитувань і, фактично, так воно і сталося. Хоча це значно менший результат, аніж було на попередніх місцевих виборах. Тож, фактично, зараз "ПіС" буде намагатися шукати, як уже її представники зазначають, спів-коаліціянтів, особливо там, де вони не дотягують до того, щоб можна було реально впливати на місцеву політику. Тобто вони будуть шукати тих, хто може до них доєднатися і говорять про те, що вони відкриті до цього.

Станіслав Желіховський. Фото: facebook/stanislav.zhelikhovskyi 

Вочевидь, ці вибори ми можемо знову порівняти і з одвічним двобоєм між Ярославом Качинським, тобто лідером "ПіС", і Дональдом Туском. Це ми бачили дуже яскраво на парламентських виборах у Польщі, які відбулися 15 жовтня. Місцеві вибори стали таким собі продовженням цього марафону. І оцей перший тур також показав, як дійсно ці політичні сили змагаються за лідерство, тому що місцеві вибори – є своєрідним індикатором настроїв населення. Однак тут я б не поспішав про це ще говорити, враховуючи те, що дуже невеликий проміжок часу пройшов після парламентських перегонів, і все ж таки "Громадянська платформа" має велику підтримку серед населення Польщі. Тому що Дональд Туск все таки намагається втілити свої обіцянки, які він давав перед парламентськими виборами. І поки що не було якихось ситуацій, які б сильно похитнули його позицію. Так, ми бачимо, що "ПіС" випередила, але це ще не означає, що якісь настрої кардинально змінилися. Тут є різні причини. Але поки що результати такі. Чекаємо на 2 тур, який відбудеться 21 квітня.

                                               Ярослав Качинський. Фото: president.gov.ua 

Явка не надто велика через "втому виборами"

— Явка 51,5% – це багато чи мало? 

Це не надто велика явка. І коментатори почали визнавати це ще станом приблизно на 5 годину дня за Варшавою. Маю на увазі, вчора (7 квітня). Наскільки я пам'ятаю, на той час явка була менше 40% і тоді вже почали говорити, що це недостатньо. Потрібно, щоб населення Польщі було більш активізовано. До 9-ї години вечора явка не сильно збільшилася і ледь дотягнула до того, щоб можна було перейти 50% бар'єр. Точні причини важко назвати, чому саме така явка. Можливо, поляки не зовсім добре розцінили, що на місцеві вибори також варто йти, щоб підтримати ті чи інші політичні сили або тих чи інших кандидатів на очільників міст, гмін і так далі. Але на мій погляд, далася взнаки "втома виборами", тому що Польща, фактично, увесь минулий рік жила ними. І не лише Польща, а Україна також. І після цих парламентських перегонів Польща одразу поринула у місцеві, тому що вже було зрозуміло, що всі партії і  представники політикуму змагаються за органи місцевого самоврядування. І нагадаю, що ще мають відбутися в червні вибори до Європейського парламенту. Це також дається взнаки. Тому не виключаю, що така втома може бути серед громадян Польщі, бо вони, фактично, вже більше року живуть цими виборами, а марафон ще далеко не завершився. Вони зараз тільки посередині нього. Все закінчиться у 2025 році вже президентськими перегонами у Польщі. Тож, можливо, поляки через це і дещо проігнорували те, щоб прийти. Хоча не виключаю, що можуть мати місце й інші обставини. Ще триває Великодній тиждень, а це також дуже важливо для поляків. Тож, поки що явка така. Яка вона буде під час другого туру важко спрогнозувати. Але те, що не всі громадяни зацікавлені були йти на виборчі дільниці -  це однозначно факт. 

 Дональд Туск. Фото: соцмережа X (колишній Твіттер)

 "Громадянська коаліція" має сильну підтримку у великих містах

— Із чим йшли на ці вибори провідні партії? Наскільки відрізнялися їхні програми, на кого вони орієнтувалися і хто та де мав більшу підтримку? 

Взагалі ситуація не сильно змінилася, порівняно як з парламентськими виборами, так і з президентськими, які відбулися у 2020 році. Фактично, за "Громадянську коаліцію " виступають і підтримують громадяни, які проживають здебільшого в західній частині Польщі, а також в Мазовецькому воєводстві, де польська столиця. А за "Право і справедливість" здебільшого голосували східні регіони і, відповідно, мешканці невеликих міст або сіл. Це той базовий електорат, який завжди був у "ПіС". Тому ми бачимо, що ця політична сила цілий рік спекулює на таких питаннях, як збіжжя, для того, щоб догодити польським фермерам, польським селянам. Тому ми і бачимо це все протистояння, яке відбувається в Польщі. І, власне, чому Україна була втягнута в цю ситуацію. Ситуація не надто змінилася. Але ми бачимо, що "Громадянська коаліція", хоч і програла, все ж таки має сильну підтримку у великих містах, у столиці. І мер Рафал Тшасковський переміг вже в першому турі, набравши більше 50%. Тобто це показує те, що настрої поляків не сильно змінилися, що вони не воліють повернення "Права і справедливості" на даному етапі. І що є дуже велика імовірність, що наступним президентом цієї країни буде саме представник "Громадянської коаліції". Хто це саме буде, важко поки що сказати. Різні є опитування, різні оцінки і невідомо, які будуть амбіції у Дональда Туска. Але ці місцеві вибори є індикатором того, що саме представник цієї політичної сили може перемогти, враховуючи, що вони "взяли" столицю. А це дуже вагомий і важливий результат. Враховуємо також той факт, що її підтримує більш урбаністична західна частина країни. І той ще момент, що коли будуть вибори президента, то тоді голосуватимуть і поляки за кордоном, де найбільша є підтримка "Громадянської коаліції". Тож можемо розцінювати, що "Право і справедливість" може втратити і своє президентство, яке наразі має Анджей Дуда, висуванець партії "Право і справедливість", який залишився опорою "ПіСу". І не виключається, що ця ситуація в наступному році може змінитися, якщо не буде якихось непередбачених наслідків, і якщо рейтинги такої політичної сили як "Громадянська коаліція" не похитнуться.