500 житлових сертифікатів уже обміняли на нові домівки. Шуляк про "єВідновлення"

500 житлових сертифікатів уже обміняли на нові домівки. Шуляк про "єВідновлення"

500 житлових сертифікатів люди вже обміняли на квадратні метри і отримали свої домівки. Це повідомила в ексклюзивному інтерв'ю Українському Радіо голова парламентського комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк, коментуючи реалізацію державної програми "єВідновлення". У цій програмі мільярд гривень фігурує на виплати за сертифікатами. Як зазначила Шуляк, "єВідновлення" набирає обертів. Вона уточнила, що не всі власники зруйнованого війною житла хотіли користуватися житловими сертифікатами. Вони чекали, коли розпочнеться цільова програма і можна буде отримати гроші та витратити їх або на будівельні роботи, або на будматеріали й відбудувати свою оселю на тій ділянці, де стояла домівка раніше. "Тож прогнозую, що навесні в Україні буде невеличкий будівельний бум", – каже Олена Шуляк. 

 

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне зображення із сайту Pixabay

"Навесні буде невеличкий будівельний бум"

— Щодо програми "єВідновлення" хотілося б поцікавитись. Там мільярд гривень фігурує на виплати за сертифікатами. Які темпи і чи плануються найближчим часом якісь зміни до цієї програми?

У  нас є гарна новина: 500 житлових сертифікатів люди вже обміняли на квадратні метри і отримали свої довгоочікувані домівки. Ми бачимо, що програма набирає обертів. Коли ми аналізуємо статистику, бачимо величезну кількість не тільки зруйнованих квартир, але й тисячі приватних будинків, зруйнованих ворогом. Зараз не всі власники такого зруйнованого житла хотіли користуватися житловими сертифікатами. Вони чекали, коли розпочнеться цільова програма і можна буде отримати грошові кошти та витратити їх або на будівельні роботи, або на будівельні матеріали й відбудувати свій будинок на тій земельній ділянці, де стояла домівка раніше. Тож прогнозую, що навесні в нас буде невеличкий будівельний бум, коли українські сім’ї будуть відновлювати свої приватні будинки на земельних ділянках.

Я дуже багато зараз подорожую регіонами, зустрічаюсь з представниками і комісій, які створені при органах місцевого самоврядування, і безпосередньо з тими людьми, хто вже має досвід отримання житлових сертифікатів та взагалі роботи з компенсаційною програмою. У людей величезне бажання відбудовуватися саме там, де такі будинки були.

"…щоб не платили 1 % до Пенсійного фонду"

— Чи будуть ці компенсації звільнені від зборів?

На сьогодні ми звільнили ці компенсації від оподаткування в рамках податку на доходи фізичних осіб. Але на сьогодні ми бачимо певне нарікання стосовно того, коли йде оформлення нерухомості за угодою купівлі-продажу. Людина, яка приносить житловий сертифікат до нотаріуса і отримує вже нову домівку, сплачує відповідні відсотки до Пенсійного фонду. Не завжди у людей є відповідні гроші для того, щоб сплатити послуги нотаріуса, 1 % до Пенсійного фонду, тому що люди залишилися без житла, без нічого. Ми зараз фіксуємо такі звернення і я буду ініціювати зміни до законодавства, щоб люди, які здійснюють операції, що стосуються саме житлових сертифікатів, не сплачували 1 % до Пенсійного фонду. Звичайно, продавець, який продає нерухомість в обмін на житловий сертифікат, обов’язково повинен сплатити і податки, і військовий збір, і відповідні гроші нотаріусу за оформлення. А люди, які зараз залишилися без нічого, повинні мати відповідні преференції. 

"Головне завдання щодо недобудов  проінвентаризувати"

— Минулого тижня в комітетах обговорювалося питання недобудов та довгобудів. Перед повномасштабних вторгненням почалася інвентаризація, яка була призупинена. Хто це рахуватиме і що буде після інвентаризації?

Дійсно, в лютому, буквально перед великою війною, розпочинали процес інвентаризації, але війна зруйнувала нам усі плани. Зараз лідером цих процесів буде Міністерство відновлення, тому що десятки тисяч різних довгобудів стоять по всій Україні. Мені здається, жодна людина в країні не може сказати точно, яка кількість таких довгобудів: щось було збудовано у 80-х роках, щось – у 2000-х. Щось вже потрібно розібрати, тому що воно несе загрозу, бо аварійне, а щось можна буде подивитись, добудувати й використати – або для наших внутрішньо переміщених осіб, або для військовослужбовців.

До речі, дуже вдалий приклад нещодавно був на Кіровоградщині, в Долинській громаді були недобудовані будинки у державній власності. Вони змогли взяти їх на баланс комунальної власності, добудувати і надати ключі від квартир нашим військовослужбовцям. Тобто коли є бажання у місцевої влади, звичайно, можна зробити все.

Але на сьогодні наше головне завдання – проінвентаризувати, подивитися, що можна добудувати, використати або як соціальне, або як муніципальне житло, тому що величезні проблеми з шістьма мільйонами внутрішньо переміщених осіб, яким потрібно допомагати вирішувати житлове питання. Також не варто забувати й про тисячі інвесторів, які проінвестували свої майбутні квартири, житло не отримали. Окремо потрібно спростити процедури, коли хочеться змінити одного замовника на іншого, банкрутство забудовника потрібно зробити простішим, тому що не всі забудовники зараз оговталися і, навіть якщо дуже високий ступінь добудови об’єкту, при наявності бажання об’єднатися і добудувати, вони не завжди можуть це зробити через бюрократичну тяганину. 

Олена Шуляк. Фото: сайт партії "Слуга Народу"

КОНТЕКСТ

З травня минулого року стартувала державна програма "єВідновлення", за якою українці, чиє житло постраждало внаслідок війни, можуть отримати кошти на ремонт домівки. Для цього необхідно повідомити про пошкоджене майно в застосунку "Дія" і подати заяву про отримання фінансової допомоги.

Отримані кошти українці можуть витратити лише на відбудову власних домівок. А саме – на будівельні матеріали чи послуги підрядників, які можна оплатити в компаній, що є учасниками програми.

Послугу "єВідновлення" розроблено Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури спільно з Міністерством цифрової трансформації за підтримки проєкту USAID / UK aid "Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/ TAPAS".

10 травня минулого року Міністерство цифрової трансформації запустило у Дії послугу "єВідновлення". Українці можуть подати заяву на порталі та отримати кошти на ремонт житла, пошкодженого внаслідок російського вторгнення.

23 лютого Верховна Рада ухвалила закон про створення державного реєстру пошкодженого та зруйнованого війною майна та порядок компенсації за нього від держави.