Ілюстративне фото з відкритих джерел
"Нашим польським колегам здалося, що ми багато заробляємо"
— Чому знову виникли проблеми на кордоні? Що вимагають польські перевізники?
Ситуація неоднозначна. Вона має кілька площин. Перевізники до сьогодні перебувають у складних умовах: стоять, хоча і вдома, від тижня до двох в електронній черзі. А для перевізника важливо, щоби транспорт рухався, а не стояв. Бо тільки тоді є кошти. Перевізники, як і в перші дні повномасштабної війни, стали пліч-о-пліч і перевозили безкоштовно гуманітарні вантажі. І зараз цей увесь вантаж все одно падає на плечі перевізників. Нашим польським колегам здалося, що ми всі вже в бізнесі і багато заробляємо. Нам приємно, що свого часу Польща підставила плече і допомагала Україні. Лібералізація, яка була підписана у 2022 році, допомогла як українській економіці, так і українським перевізникам: тоді були перевезення і зернових, і ріпакових, і олійних, від яких живилася економіка. Всі отримували невеликі прибутки лише для того, щоби просто працювати, дати зарплату людям та підтримку, а не щоби збагачуватися.
— Чому поляки не хочуть пропускати український транспорт? У чому проблема?
Вони вимагають доступу до системи "Шлях" та хочуть керувати електронною чергою. З польської сторони для легкового транспорту зроблено коридор ЄС. Тобто люди, які мають авто, зареєстроване в ЄС — а це поляки, чехи, словаки, німці — мають окремий коридор. І поляки хочуть створити аналогічний коридор для країн ЄС і у вантажному русі. Українець на сьогодні стоїть завантажений близько 12 діб. Якщо б таке дозволити (вантажний коридор для авто ЄС — ред.), то інші перевізники з країн ЄС робили б 2-3 рейси, а українці стояли б по 20-25 діб у черзі. Польща, країни Балтії та інші перевізники мають доступ до всієї Європи. Всі країни для поляків є доступними. У нас же триває війна і нам потрібна допомога усіх країн в усіх напрямках: гуманітарній, перевезенні зброї.
Полякам не потрібен "Шлях", бо це внутрішня система безпеки виїзду чоловіків призовного віку, яка стосується лише українців. Для чого громадянам Європи система "Шлях"? Польща через зручні умови кредитування збільшила свій автопарк у 5-10 разів. Польський ринок потребує кваліфікованих водіїв-міжнародників. Ми свого часу потерпали від черг та дефіциту дозволів. І, як результат, поляки відбивали в нас українських водіїв. Дозволи поділяються на транзитні та країну-призначення. Поляки нам "рубали" і транзитні дозволи. Таким чином забирали всі вантажі з Європи, привозили до себе в Польщу і віддавали вже їх нам на митних контролях. Спричинився таким чином дефіцит польських дозволів. Бо треба було їхати в Польщу і звідти забирати товар інших країн-постачальників. Поляки тоді отримували великі прибутки. З початком війни відтік водіїв зріс, українські водії повернулися з-за кордону додому, незважаючи на те, що прожили там близько 15 років. А там, відповідно, впала кількість водіїв.
"Шлях" потрібен полякам для того, щоби ставити українського водія на польський автомобіль"
— Ви підтверджуєте, що ці іноземні компанії наймали на роботу українських водіїв?
Саме так. Ключовими в їхніх фірмах були українські водії, яким видавався фіктивний документ під назвою "попит на житло" та карта поляка, щоби забезпечити країну робочим капіталом. Українці реєстрували фірми в Польщі і здійснювали перевезення. "Шлях" потрібен полякам для того, щоби ставити українського водія на польський автомобіль.
— Водій може, як українець, зареєструватися через систему "Шлях", але в цей час буде…
…працювати на польському автомобілі. Водій ніби буде українцем за громадянством, а відповідно до їхнього міжнародного права він може перебувати там три місяці.
— Хто має залагодити цей конфлікт? Яка роль у цьому польської влади?
Я б хотів, щоби польські перевізники залишилися на тих позиціях, на яких були спочатку. Ми поки не перебуваємо у фазі бізнесу. Ми працюємо для того, щоби наша слабка економіка бодай якось працювала, на відміну від польської, яка показує добрі результати. Щоби працювала попри все. Ці вимоги мають десь політичний характер, щоби нас посварити між собою.