Під домашній арешт відправив суд митрополита УПЦ МП Павла

Під домашній арешт відправив суд митрополита УПЦ МП Павла

Шевченківський райсуд Києва відправив сьогодні, 1 квітня митрополита УПЦ МП Павла Лебедя під цілодобовий домашній арешт на два місяці. Такий запобіжний захід просила прокуратура. Павла також зобов'язали носити електронний браслет. Перед цим суд Києва погодив примусовий привід Павла Лебедя на засідання з обрання йому запобіжного заходу. Адвокат митрополита УПЦ МП Микита Чекман у коментарі Суспільному стверджував, що його підзахисний проходить обстеження в лікарні. 1 квітня нинішнього року СБУ вручила Павлу Лебедю підозру за двома статтями Кримінального кодексу України: розпалювання міжрелігійної ворожнечі та розповсюдження матеріалів, які виправдовують російську агресію. Зі свого боку, Павло  переконував: "я нічого не зробив для того, щоб мене в чомусь звинувачували". За його твердженням, він "ніколи не був на боці агресії". При цьому митрополит УПЦ МП не уточнив, яка саме держава чинить агресію проти України. Юрист, політолог, військовий ЗСУ Сергій Назаренко висловив Українському Радіо свою оцінку, чим може закінчитися розслідування у справі митрополита УПЦ МП Павла Лебедя?

0:00 0:00
10
1x

Митрополит УПЦ МП Павло Лебідь. Фото: Владислав Мусієнко/Суспільне

"УПЦ МП за своєю суттю є філією ФСБ", – вважає Сергій Назаренко

Сергій Назаренко тішиться, що в української влади і у СБУ бодай зараз дійшли руки до питання УПЦ МП. Але вважає, що з цим питанням треба було розбиратися раніше, можна було, наприклад, піти шляхом, яким Рада нацбезпеки та оборони України пішла стосовно політсил, які "підтримують та чи інакше Російську Федерацію". При цьому Сергій Назаренко, зокрема, називає ОПЗЖ, "партію Шарія", Партію регіонів. "Можливо, таким же чином треба було працювати з УПЦ МП чи Російською Православною Церквою – не знаю, як точніше її назвати. Бо за суттю це є філія ФСБ Росії. Якщо прослухати ті записи, які опубліковані сьогодні СБУ, то іншого висновку не можна і зробити. Це не тільки виправдання військової агресії РФ, які кояться публічно і організованою групою осіб, це ще зневажливе ставлення до захисників України. Давайте бодай зараз це все вирішимо і поставимо нарешті крапку", – вважає Сергій Назаренко.

"Потрібно діяти нелінійно, швидко. Рішенням РНБО"

Юрист не виключає, що сторона митрополита УПЦ МП Павла Лебедя затягуватиме судовий процес і норми Кримінального процесуального кодексу України дозволяють це робити. "Чого ж я почав говорити про РНБО? Потрібно діяти нелінійно, швидко. Зважаючи на воєнний стан, великий суспільний попит та резонанс, потрібно вчиняти дії трохи іншим шляхом, так само, як була заборонена діяльність прокремлівських політичних партій", – стверджує Сергій Назаренко.

"І в РНБО, і в СБУ є достатньо компетентні люди, які можуть зібрати докази за короткий проміжок часу"

Переконаний юрист, що і в РНБО, і в СБУ є достатньо компетентні люди, які можуть зібрати докази за короткий проміжок часу. Тим паче, що УПЦ МП працювала в Україні понад 30 років. "Тому там назбиралося достатньо фактів, щоби можна було щось інкримінувати. Ці статті не будуть стосуватися діяльності УПЦ МП загалом, а лише, як його називають, Павла (Мерседеса) (так називають митрополита УПЦ МП Павла Лебедя його опоненти. Він пересувається автомобілем цієї марки – ред.) Є декілька рішень Європейського Суду з прав людини, які нам прямо кажуть, що діяльність очільника будь-якої організації, якщо вона навіть злочинна, не можна ототожнювати з діяльністю самої організації". Вважає Сергій Назаренко, що той шлях, який треба пройти для заборони діяльності УПЦ МП – його все ж таки потрібно проходити. "Зараз це тільки перші кроки. Я сподіваюсь, даним судовим розглядом і виселенням адептів із Києво-Печерської лаври це не закінчиться (31 грудня минулого року сплив термін угоди про оренду Успенського та Трапезного соборів Києво-Печерської лаври Українською православною церквою (МП). Успенський собор і Трапезну церкву на території заповідника "Києво-Печерська лавра" повернули  державі – ред.) Я сподіваюся, що люди вимагатимуть, щоби на цьому не зупинялися. Щоби в наших найбільших християнських святинях дійсно були люди, які вірять".

 

"Застава або домашній арешт – це адекватний спосіб"

Домашній арешт або застава – це найбільш адекватний спосіб забезпечення ведення слідства, який можна використати в даній ситуації, вважає юрист. "Санкція цих статей, які інкримінуються, не передбачає обов'язкового перебування під вартою і, враховуючи вік цієї особи, це буде нормальним. Але потрібно буде за цим стежити. Судячи із кадрів обшуку СБУ, він уже речі зібрав", – стверджує Сергій Назаренко. 

Митрополит УПЦ МП Павло Лебідь у залі суду. Фото: Владислав Мусієнко/Суспільне

Сергій Назаренко сподівається на заборону УПЦ МП на території України

Сергій Назаренко підозру СБУ Павлу Лебедю в руках не тримав і знає про її зміст із відкритих джерел. Мова йде, найімовірніше, про третю частину 161 ст. щодо розпалювання міжрелігійної ворожнечі, і про третю частину ст. 436 щодо виправдовування російської агресії. "Третя частина, це коли мова йде саме про діяльність організованої групи осіб". Якщо дійсно це саме така частина статті, то не один митрополит був задіяний, каже Сергій Назаренко. І якщо мова справді йде про третю частину, то покарання у разі обвинувачувального вироку суду – від 5 до 8 років позбавлення волі, уточнює юрист. Сергій Назаренко сподівається на заборону організації УПЦ МП на території України.

(Представники УПЦ МП стверджують, що діють в Україні законно – ред.)

Останні новини
Історія родини журналіста Українського Радіо Володимира Пищика на тлі 20-го століття
Історія родини журналіста Українського Радіо Володимира Пищика на тлі 20-го століття
До трьох голодоморів ХХ століття в Україні голоду не було — Кабачій
До трьох голодоморів ХХ століття в Україні голоду не було — Кабачій
Висвітлення Чорнобильської трагедії, правда про Голодомор та політична агітація з парламенту: історія Українського Радіо у 80-90-х
Висвітлення Чорнобильської трагедії, правда про Голодомор та політична агітація з парламенту: історія Українського Радіо у 80-90-х
Олег Скрипка на Радіо Промінь ексклюзивно представив два релізи
Олег Скрипка на Радіо Промінь ексклюзивно представив два релізи
Клименко: "Бюджет більше тиловий, ніж військовий"
Клименко: "Бюджет більше тиловий, ніж військовий"
Новини по темі
У ставленні українців до УПЦ (МП) зміни незворотні — Филипович
Розмосковлюємо наш простір — Саган про закон щодо релігійних організацій, пов’язаних із РФ
Після ухвалення законопроєкту №8371 УПЦ (МП) може приєднатись до інших церков — Трегубов
Держслужба з питань релігії не може слухати всі проповіді і контролювати кожного священника – релігієзнавиця
Релігійна свобода закінчується там, де починається "русскій мір" — Єленський