"Морква без батога" — податкова амністія дала близько відсотка від запланованої суми

"Морква без батога" — податкова амністія дала близько відсотка від запланованої суми

Планували виведення з тіні 20 млрд доларів і сплати податків на 1 млрд доларів, а отримали 200 млн доларів (тобто понад 8 млрд гривень) амністованого доходу і 12,5 млн доларів (близько 500 млн гривень) податків до держбюджету. Тобто отримали загалом близько відсотка від запланованого. Таким є підсумок податкової амністії (добровільного декларування активів) в Україні, що тривала з вересня 2021 року. Чому провалилася ця ініціатива — в ефірі Українського Радіо прокоментував В'ячеслав Садовничий, головний редактор інформаційного агентства "Фінансовий клуб".

0:00 0:00
10
1x

Фото: Державна податкова служба України

"Умови податкової амністії не стимулювали декларувати статки "в білу"

Такий результат податкової амністії в Україні є "занадто невеличким", констатував В'ячеслав Садовничий. "Очікування влади були завищеними. Анонсовані 20 млрд — це надто оптимістично, враховуючи проблеми, які виникали від самого початку податкової амністії. На початковому етапі обмежили коло потенційних декларантів. Тобто жоден чиновник, який був на держслужбі з 2005 року, не мав змоги відповідати критеріям цієї кампанії. Ті, хто мають тіньові статки протягом майже двох десятиліть, не могли підпадати під цю кампанію. Для чиновників у нас діє окрема історія — єДекларації, єНАЗК. Також існує кримінальна відповідальність за недостовірне декларування. Тому паралельно вводити ще пільгову податкову ставку і дозволяти декларувати те майно, яке не було задеклароване, це підпадало б під кримінальну відповідальність і поховало б реформу, яка запроваджувалась саме для чиновників. Тому ця податкова амністія була насамперед для українських підприємців, які працювали за готівку, не подавали декларації. Але влада чомусь вирішила, що ці українці мають 20 млрд доларів, які вони згодні задекларувати. Це було нереально", — констатував головний редактор інформаційного агентства "Фінансовий клуб". Водночас в Україні є кланово-олігархічний устрій економіки. "Але тут потрібно розуміти, що умови, запроваджені в рамках цієї податкової амністії, не стимулювали людей декларувати свої статки "в білу". Держава каже: ми вам даємо цю моркву у вигляді зниженої податкової ставки, ви декларуєте своє майно і кошти, платите невеличку ставку — і далі живете легально. Але поряд із цим немає батога — держава не каже, що після цієї деклараційної кампанії ми почнемо перевіряти декларації та майно кожної людини. Це був би сигнал і потужний стимул: ти зараз задекларуєш під маленьку ставку, але потім живеш чесно з першого дня після податкової амністії. Цього не було запроваджено. Держава фактично сказала: ти можеш задекларувати, а можеш і далі не сплачувати податки і жити собі мирно, бо ми не будемо тобою займатися. Отже, кампанія не спрацювала", — резюмував В'ячеслав Садовничий.

Фото: Державна податкова служба України

Міжнародний досвід податкових амністій

"Це не перша спроба податкової амністії в Україні. При попередніх президентах також були спроби — на рівні законопроєктів, які не впроваджувалися. Були ініціативи депутатів і за влади Януковича, і Порошенка. Але на рівні закону ідея ухвалена не була. Лише при Зеленському її запровадили. Важливо розуміти, що інші країни світу проводили податкові амністії по кілька разів — Туреччина, Індія, Аргентина. Якщо подивитися на цей досвід, то в Аргентині остання податкова амністія була дуже успішна — було задекларовано активів на 117 млрд доларів. Але попередні чотири амністії у них провалилися. У нас стан війни, і невідомо, що буде далі. Війна — один із факторів, який багатьох змусив сказати: "стоп, я поки почекаю, не братиму участі, можливо, за кілька років буде наступна амністія", — зазначив В'ячеслав Садовничий. 

Продовжувати терміни податкової амністії в Україні не варто? 

На думку експерта, сьогодні немає сенсу ані продовжувати терміни цієї податкової амністії, ані запроваджувати новий етап. "Тому що українці зараз думають про те, як зберегти свої статки від навіть фізичної шкоди, якщо хтось має рухоме і нерухоме майно, комерційну нерухомість. Скоріше за все, про це доведеться міркувати після завершення війни в рамках великої кампанії з покращення інвестиційного клімату, політики захисту прав інвесторів. Можна буде провести ще одну податкову амністію з акцентом на амністію саме капіталу. Українці, які заводять кошти в Україну, зокрема на відбудову, будівництво та інвестиції, отримуватимуть або якісь податкові пільги, або певну легалізацію свого майна, або додаткові бонуси від держави. Тоді можна подивитися, чи це спрацює", — вважає В'ячеслав Садовничий.

На фото: В'ячеслав Садовничий, автор фото Ivan Yerokhin

"Навіть той, хто не подавав декларацію, знає, що перед Податковою він чистий"

"Є важливий момент. Податкова амністія, яка тривала півтора року і закінчилася 1 березня, фактично впливає навіть на тих українців, які про неї нічого не чули. Бо в законі зазначено, що всі українці, які не подадуть зараз цю одноразову декларацію у рамках податкової амністії, фактично декларують державі, що у них немає якогось майна чи активів, отриманих без сплати податків. Це означає, що будь-які віднайдені кошти були задекларовані. Тобто декларуванню не підлягає мінімальний обсяг активів, він вважається здобутим легально, з точки зору сплати податків. Якщо в українця є на рахунках не більше 400 тисяч гривень, квартира площею до 120 кв. м, будинок площею до 240 кв. м, невеличкий гараж, невеличка земельна ділянка і не дуже дорогий автомобіль, то з точки зору Податкової служби вважається, що з усіх коштів, витрачених на придбання цих активів, були сплачені податки. Цей принцип продовжує діяти. Тобто навіть той, хто не подавав декларацію, знає, що перед податковою він чистий. У нього одна квартира, одна машина і декілька депозитів у банку до 400 тис. грн сумарно. Ці кошти не підлягають обов’язковій сплаті податків", — констатував В'ячеслав Садовничий.