"Українці відкрились для Європи по-новому, а синергія з Польщею дасть Україні шанс на розвиток", — адвокатка Юлія Шевцова

"Українці відкрились для Європи по-новому, а синергія з Польщею дасть Україні шанс на розвиток", — адвокатка Юлія Шевцова

Нині синергія Польщі та України — це той шанс і велика історична можливість, навіть за важких і трагічних обставин, який може дати потужний поштовх і для економіки, і для розвитку громадянського суспільства, і для розвитку України та українців. У цьому переконана адвокатка з України, радниця юридичної фірми "Моравські і партнери" у Варшаві Юлія Шевцова. В інтерв’ю журналістці Українського радіо Світлані Мялик юристка розповіла, що з часу початку повномасштабної війни Росії проти України українці відкрились по-новому для Польщі і для Європи загалом. Про те, як змінився портрет українця у Польщі — читайте в матеріалі.

0:00 0:00
10
1x

Про переїзд до Польщі та роботу

У Варшаві я з 9 березня. Я виїхала з Харкова через війну і є фактично воєнним біженцем — особою, яка тікає від війни. Я виїхала, тому що місто, в якому я до цього проживала і здійснювала професійну діяльність, обстрілювалося. Були серйозні бомбардування.

У Польщі я була приголомшена підтримкою, яку побачила щодо українців. Від абсолютно простих людей. У моєму випадку ми пішли купувати телефонні картки. Пан Хенріку, який має свій кіоск, запитав, чим потрібно допомогти та дав безкоштовні телефонні пакети. Це зовсім незнайома людина, яка бачила мене вперше в житті, і йому я буду вдячна протягом всього свого життя. Насамперед він спитав, чи є у мене робота. Я була налаштована робити все. Я розповіла, що в Україні працювала адвокаткою.

Одного дня виявилося, що донька його знайомого добре знайома з Боженою Моравською — співпартнером юридичної фірми "Моравські і партнери". Вони передали моє резюме, і Адам Моравський, Божена Моравська, Бартош Янковський мені запропонували спробувати працювати у Варшаві за фахом. Тому що дуже багато українців приїхали сюди, і є потреба у правовій допомозі. І вони з людської точки зору поставили себе на моє місце.

Нині я з ними співпрацюю і є радницею цієї юридичної компанії. Паралельно я намагаюся внести відомості до реєстру іноземних правників. На цей час ми співпрацюємо з юридичною компанією в соціальних мережах, де поширюємо інформацію для українців. Паралельно я консультую українських громадян, які звертаються, а також громадян інших країн. Спілкування відбувається англійською мовою. Також я намагаюсь застосовувати польську.

"Україна має шанс рухатись вперед і стати привабливою для інвестицій"

Мій фах Україні був пов'язаний із господарською діяльністю — адміністративне право і трошки міжнародне. Тому в мене було уявлення про право Європейського Союзу. Але те, що Польща за останні роки після вступу до Євросоюзу стала абсолютно іншою — це факт. Для України рухатись вперед в межах Євросоюзу — це колосальний шанс, який, я впевнена, ми використаємо вдало. 

Наші громадяни також отримують всі переваги життя в країні з розвиненою демократією, з верховенством права, з соціальними гарантіями, тому що в Польщі дуже поширеним є розповсюдження європейських замовлень, тут працюють європейські компанії, економіка Польщі дуже стрімко зростає. Наразі Польща є на першому місці за показником прямих іноземних інвестицій на території Євросоюзу. Я думаю, що Україна в цьому плані є дуже перспективною країною. Закінчиться війна, підуть інвестиції, і наші громадяни зможуть на матеріальному рівні відчути вигоди, поліпшення рівня життя, соціального забезпечення, охорони здоров'я.

Про портрет українця в Польщі

Я вважаю, що Україна і українці по-новому відкрилися для Польщі і для Європи загалом, що це освічені, працьовиті та відповідальні люди, які можуть не тільки отримувати допомогу, але й ділитися своїми напрацюваннями. І це не лише на звичному рівні, а й на рівні державних інституцій. Нині відбувається обмін між Міністерством цифрової трансформації України та Міністерством Естонії, хоча Естонія — це країна номер один на рівні електронних сервісів.

Портрет українця, дійсно, змінився. Він від некваліфікованого працівника перейшов до середнього або висококваліфікованого, багатьох з яких Польща намагається утримати. І в цьому бачу я певний приклад для України.

Про зміни в польському законодавстві щодо працевлаштування

Польща дуже швидко реагує і змінює законодавство, виходячи з тої кількості мігрантів, які приїхали до країни. Якщо в Польщі є дуже затребуваними медичні працівники, вони запроваджують для них спрощений порядок в’їзду, отримання віз без черг, курси, прив’язані до роботодавця. Тобто держава йде назустріч.

Аналогічна ситуація з молодими фахівцями. Якщо в Польщі компанія бере на роботу молодого фахівця, випускника вишу, вона має пільгове оподаткування, і це дає поштовх для працевлаштування молоді. Це для України було б дуже важливо, тому що паралельно з регулюванням еміграції нам потрібно повертати тих людей, хто виїхав, надавати їм пільгові режими.

Також мені в Польщі дуже подобаються системи соціальної допомоги сім'ям з дітьми. На жаль, в Україні у жодного кандидата під час виборів не було програми для молодих сімей, для сімей з дітьми, для одиноких матерів з дітьми. І я вважаю, що це велика прогалина. У нас страждає освіта, яка фактично на самовиживанні. А це базова річ, яка на декілька поколінь вперед забезпечує країну фаховими працівниками, які створюють той самий валовий продукт та розвиток.

У Польщі дві третини населення говорять принаймні ще однією іноземною мовою. Це висока інтегрованість суспільства. Нам треба розвивати інтегрованість суспільства до Євросоюзу. Також дуже важливим для України є подолання бюрократичних бар'єрів, адже має бути гармонізація законодавства. Крім того, робота має бути заради роботи, а не для політичних дивідендів.

З якими проблемами українці стикаються за кордоном

До нас звертаються громадяни України з питаннями міграційними, з питаннями реєстрації, наприклад, придбаних транспортних засобів, реєстрації бізнесу (приватного підприємця або підприємницької діяльності), з питаннями легалізації перебування, зокрема отримання дозволу на тимчасове перебування.

Зараз актуальне питання, яке всі обговорюють, — це статус податкового резидента, який фактично вже у більшості виник, оскільки пройшло 6 місяців після перетину державного кордону Польщі, аби надати можливість громадянам України сплачувати податки в Україні, якщо вони працюють віддалено в Польщі, а їх роботодавець виплачує їм доходи в Україні або роботу вони здійснюють для українських роботодавців або є приватними підприємцями, зареєстрованими в Україні.

Ще є питання про те, що воєнні мігранти можуть подати документи на Karta pobytu (карту побуту — ред.) на статус тимчасового перебування, коли сплине 9 місяців після перетину кордону Польщі. І ця процедура також може бути цікавою, адже ми не знаємо, які можуть бути умови. Сподіваємось, на спрощену процедуру, тому що вже бачимо спрощення для українців, зокрема приватних підприємців, які заїхали до 24 лютого. Я думаю, воно може рахуватися з часу першого перетину кордону, тому що загальний строк рахується також або з 24 лютого, або з першого перетину кордону. Ми маємо отримати такі документи і податися на Karta pobytu не пізніше ніж протягом 18 місяців після перетину кордону.

Також дуже багато питань стосуються утримання дітей, тому що дуже багато жінок заїхало в Польщу, наприклад,  жінка, у якої декілька дітей, а соціальної допомоги не вистачає. Тому виникають питання, як утримувати родину, як займатися підприємницькою діяльністю.

Щодо цих питань платні послуги надає адвокатська компанія "Моравські і партнери". Ми зробили спеціальні пакети для українців, які також є кроком назустріч, тому що ми розуміємо, в яких умовах перебувають особи. Але є й частина роботи на громадських засадах. І те, чим я можу поділитися, — це статті в соціальних мережах, зустрічі з українцями в Українському домі та в Центрі підтримки координації.

Дуже цікава ситуація з українцями, які виїжджають з Польщі. Вони стикаються з тим, як відмовитися від статусу, як припинити виплати, які наслідки можуть бути тощо. Позиція державних органів влади Польщі і місцевого самоврядування така, що якщо особа повертається до України і, наприклад, отримала допомогу для працевлаштування, або для того, щоб розпочати власний бізнес, але об'єктивно виїхала до України і не змогла реалізувати це, то вони вважають це поважною причиною, тобто повертати отриману соціальну допомогу не треба. Але в будь-якому випадку намагайтеся не залишати це напризволяще, тобто варто звернутися до того органу, який нараховував допомогу, повідомити, що ви виїжджаєте, щоб потім не було додаткових питань.

Про відмову від статусу вимушених переселенців в Польщі

Є процедура передбачена спецзаконом від 12 березня щодо відмови від соціального тимчасового захисту в Польщі. Подається відповідна заява. Якщо особа перетинає кордон в межах Європейського Союзу, де немає контролю, то вона може подати таку заяву навіть онлайн або можна особисто підійти до адміністрації міни або міста, де вам видавали PESEL. Така процедура поставлення статусу PESEL UKR. Якщо ми говоримо про соціальну допомогу, то треба також повідомити ZUS, попросити припинити нарахування у зв'язку з тим, що ви маєте намір виїхати до іншої країни ЄС.

Залишатися в Польщі чи повертатись в Україну?

Коли я повернулася до Харкова і опинилася у своєму помешканні, я була найспокійнішою за весь цей час. Бо вдома. І було важко звідти їхати. Я змінилась і вже не зможу так, як раніше. Харків теж змінився. І роботи в мене не буде такої, як раніше.

Я вважаю, що синергія Польщі та України — це той шанс, велика історична можливість, важкий, страшний, трагічний збіг обставин, який може дати дуже потужний поштовх і для економік, і для розвитку громадянського суспільства, і взагалі для розвитку України і українців. Потрібно вчитися використовувати можливості, які дає життя. Польща дає дуже багато можливостей для розвитку, і ми це бачимо. Тут відбувається потужний рух вперед. І я думаю, що в Україні він буде після війни, але тут ми вже це бачимо сьогодні.

Фото Світлани Мялик

Останні новини
ЗСУ знищують 8 із 10 одиниць ворожої бронетехніки — Федоренко про бої на Куп'янщині
ЗСУ знищують 8 із 10 одиниць ворожої бронетехніки — Федоренко про бої на Куп'янщині
Промінь рекомендує: SKRYAGA з треком "Напиши в Телеграмі"
Промінь рекомендує: SKRYAGA з треком "Напиши в Телеграмі"
Із 500 декларацій у 222 є ознаки недостовірності, незаконного збагачення, необґрунтованості активів ― НАЗК
Із 500 декларацій у 222 є ознаки недостовірності, незаконного збагачення, необґрунтованості активів ― НАЗК
Повернення додому: Sasha Boole  презентував сингл "Бути поруч"
Повернення додому: Sasha Boole презентував сингл "Бути поруч"
У центрі політики Трампа буде енергетичне домінування США — Іщук
У центрі політики Трампа буде енергетичне домінування США — Іщук
Новини по темі
Замість Китаю — ЄС. Хто стає головним споживачем української агропродукції?
"Система слабка і недосконала". Балін про обов'язкову електронну реєстрацію з 1 листопада з боку Польщі
"Велозаїздом я показав, що в Польщі не забули про війну в Україні" — Сєніцький
80% українського зерна експортується через Чорноморський морський коридор — Козаченко
"Це найкраща акустика у Варшаві". Диригент Ревакович про 10-ті "Дні української музики"