ЗСУ знищують 8 із 10 одиниць ворожої бронетехніки — Федоренко про бої на Куп'янщині

ЗСУ знищують 8 із 10 одиниць ворожої бронетехніки — Федоренко про бої на Куп'янщині

З десяти одиниць російської бронетехніки, які атакують українські позиції на Куп'янщині, повертається в підбитому стані до тилових частин максимум дві. Про це розповів в ефірі Українського Радіо командир батальйону ударних безпілотних авіаційних комплексів "АХІЛЛЕС" 92 ОШБр ім. кошового отамана Сірка Юрій Федоренко. А з десяти піхотинців противника Сили оборони України знищують під час одного бою сімох. Загалом ситуація на цій ділянці фронту така: суттєвих успіхів у напрямку Кругляківки окупанти не мають. У Куп'янську-Вузловому, Куп’янську-Лівобережному ворога також немає, розповідає комбат. І додає: але російські генерали перевели свої війська в "режим камікадзе". Не йдеш штурмувати – будеш ліквідований у тилу. Також Федоренко прогнозує, що друга половина наступного року — час масштабування "рою дронів".

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото: facebook.com/АЗОВ

На Харківщині вдається не тільки відбивати численні штурми, а й вибивати ворога із займаних позицій

Якою є ситуація на Харківському напрямку? Яку техніку застосовує ворог і чим відповідаємо ми?

Харківщина не є одноманітною з точки зору ведення бойових дій, тому треба розділити на певні смуги. Є найкоротша адміністративна відстань до меж міста Харкова. Це позиції, які розташовані в районі населеного пункту Глибоке. На початку травня поточного року, коли противник почав другу кампанію по Харківщині, він мав певний успіх, але тоді Силам оборони України вдалося стабілізувати ситуацію, зупинити ворога на підступах і ефективно на поточний момент утримувати лінію бойового зіткнення без втрати позицій. Щобільше, паралельно ведеться системна робота щодо виявлення і знищення ворога як на території України, так і на території Російської Федерації, зокрема йдеться про військові об'єкти Бєлгородської області. Як наслідок системне виявлення і знищення дає можливість не тільки відбивати численні штурми, які відбуваються комбіновано із застосуванням живої сили та техніки, а також вдається вибивати ворога з тих позицій, які він зайняв. Місяць тому бригада "Хартія" разом з іншими структурними підрозділами Сил оборони провели низку заходів, які дозволили вибити противника з займаних позицій і надійно закріпитися. Тому на цьому відтинку можна з упевненістю сказати, що ініціатива в результаті системної, цілеспрямованої, цілодобової роботи є на боці Сил оборони.

Знищується 8 із 10 одиниць ворожої бронетехніки

Водночас на Куп'янщині характер дій противника категорично відрізняються від тих, які є на відтинку Глибокого. Тому що противник не виконав дуже важливе завдання, яке йому визначалося до 1 листопада — вийти на Куп’янськ-Вузловий і заволодіти ним, а також вийти на лівобережжя Куп’янської житлової забудови. Як наслідок російські окупаційні генерали перевели свої війська в "режим камікадзе". Тобто за будь-яку ціну досягти успіху. Відтак ми маємо постійні ударно-штурмові дії. Зараз противник менше застосовує броню. Це пов'язано виключно з вогневим впливом Сил оборони. З 10 одиниць російської техніки, які виїжджають у зону ураження протитанкових та артилерійських засобів, а також дронів, повертається в підбитому стані до тилових частин не більше 2 одиниць. Все нищиться на полі бою. Відповідно, розуміючи, що високо-маневрена техніка, зокрема двоколісні мотоцикли та багі, які противник застосовує й на Донеччині, стали менше актуальні, оскільки Сили оборони виявляють їх і знищують, основний акцент ворог робить на свої піхотні підрозділи, які додатково підтримує артилерією, системами реактивного вогню, безпілотниками та керованими авіабомбами для завдання вогневого враження як і по наших передових позиціях, так і по лівобережній Куп'янщині. Ворог намагається руйнувати місто достатньо активно. У деяких відтинках противник пішим ходом, малими групами рухається по 10-12 км в лінії бойового зіткнення. З 10 піхотинців ворога, які виходять з точки Х і рухаються до передової позиції, в середньому доходять 3. Всі решта або сходять з дистанції, або знищуються Силами оборони під час активного вогневого впливу. Але так чи інакше ворог продовжує штурмувати. Це свідчить про те, що система примусу в російсько-окупаційних військах влаштована достатньо жорстко. Не йдеш штурмувати, будеш ліквідований у тиловій частині. Тому вони до строю ставлять всіх, хто може тримати в руках зброю, і весь час намагаються відшукувати нові резерви для того, щоб нарощувати свою спроможність.

Якщо казати про успіхи противника на полі бою, то суттєвих успіхів в напрямку населеного пункту Кругляківка противник за цей період не мав. Тобто у більшості Силам оборони вдається громити ворога й утримувати позиції. В Куп'янську-Вузловому, в Куп’янську-Лівобережному ворога також немає. На минулому тижні ворог заїхав на танку та двох МТ-ЛБ штурмовою піхотою, користуючись несприятливими погодними умовами в місці, яке об'єктивно було складнодоступне для проходження техніки. Був виявлений Силами оборони, техніка спалена, а штурмова піхота противника знищена. Ведеться робота щодо утримання позиції й недопущення подібних заходів з боку ворога.

Є ще одна ситуація, вище по течії річки Оскіл, коли противник, користуючись скелястою місцевістю і лісистою місцевістю нашого правого берега, намагається пересилати свої диверсійно-розвідувальні групи за рахунок плотів, човнів тощо. Така тактика противника відома, і він викривається в моменти здійснення подібних заходів. Силами оборони вживаються заходи щодо виявлення диверсійно-розвідувальних груп та їхнього місцеперебування і як наслідок ліквідації, за рідшим винятком — взяття в полон. Переважно противник у полон здається неохоче. Це також елемент пропаганди, яка присутня під час підготовки їхніх військових до участі війни проти України.

Ворог переодягається в однострій Сил оборони, це стає масовою тактикою

Варто зауважити, що для противника стала масова тактика, коли вони переодягаються в однострій Сил оборони і намагаються просочуватися в наші тилові зони. Вони не можуть отримати успіх у численних лобових атаках і як наслідок намагаються в нашому однострої просочуватись, займати певні місця, проводити диверсійні дії. І коли по фронту вони збирають достатньо сил й засобів, щоб проводити штурмові дії, активізують свою групу в тилах для того, щоб протидіяти нашим безпілотникам і мінометам. Втім ця тактика противника дуже і дуже добре відома. Крім того, переважна більшість таких груп противника викривається Силами оборони і, відповідно, знищується або береться в полон. Тому ми знаємо про цю проблему, ми знаємо, що ворог нарощується в цій тактиці, і вживаються необхідні заходи щодо розпізнавання своїх та чужих, своєчасного виявлення і знищення. Інколи вдається проводити спеціальні операції, ворог думає, що він отримав один результат, а насправді він отримав той результат, який був корисний і вигідний для Сил оборони.


Юрій Федоренко. Фото: facebook.com/fedorenkoys

Дрони на оптоволокні набудуть масовості у 2025 році

13 серпня цього року росіяни вперше застосували в бою на Курщині оптоволоконний дрон "Князь Вандал Новгородський". Що це за техніка і чи правда, що вона змінює повністю ситуацію на полі бою?

Купольний РЕБ випромінює на тому самому діапазоні частоти, що й від пульта до самого дрона. І в момент, коли дрон залітає в його дію, перебивається сигнал. Тобто сигнал від РЕБу стає сильніший, ніж сигнал від пульта, і як наслідок втрачається керуванням дроном. Як проміжне рішення, яке набуло своєї поширеності в Силах оборони, зробилося автоматичне донаведення. Це точно так само по повітрю пілотується дрон, але автоматичне донаведення дає можливість на певній висоті, де мінімальний вплив засобів радіоелектронної боротьби противника, захопити ціль і далі вже пілоту не потрібно вести його на руках, тобто користуватися цим повітряним каналом зв'язку з самим бортом. Оптоволокно – це тоненький, як волосочок, кабель, по якому передається й управління на дрон, і відповідно відео. Як наслідок – його не можуть глушити засоби радіоелектронної боротьби. Але будь-яка ниточка має свою вагу і відстань, тому дрони на оптоволокні повною мірою не зможуть замінити у своєму функціоналі звичайні класичні дрони. Тобто відстань може бути суттєвою, але настільки, як коли зв'язок передається по повітрю. Втім дрони на оптоволокні – це те, що займе свою нішу масовості як в Силах оборони, так і в окупантів. Тому оптоволокно – це додатковий напрямок, який у 2025 році буде масований і поширений.

Дрон "Блискавка" — дешевий варіант для терору з боку росіян

Видання Forbes пише, що кількість застосувань російських ударних БПЛА "Ланцет" останнім часом впала на понад 70%. Зокрема, вони кажуть, що влітку росіяни щомісяця застосовували до 200 "ланцетів", а в листопаді ця цифра сягає всього 24. Водночас 12 листопада в Харкові росіяни використали БПЛА літакового типу "Молнія-1". Це нібито нова розробка росіян. Що відомо про цю техніку?

Тривалий час ворог мав дуже серйозну перевагу в повітрі, оскільки в Силах оборони не вистачало критично протиповітряних засобів ураження цих цілей. Це стосувалося як розвідників ворога, так і ударних засобів. Втім український розум дав можливість за рахунок наших безпілотників налаштувати систему збиття ворожих безпілотників різних категорій — як розвідувальних, так і ударних. Зараз на фронті ці технології збиття активно впроваджуються і модернізуються. Ворог починає протидіяти, розуміючи, що статистика втрат його розвідувальних ударних бортів стала більшою.

Є ще така важлива історія як цінова політика. Якщо ми кажемо про "Ланцет" — це засіб, який в першу чергу призначений для знищення артилерії та легкоброньованої техніки Сил оборони та враження особового складу і місць накопичення. "Блискавка-1" — це дещо дешевший засіб порівняно з "Ланцетом", в нього інша бойова частина та інша вартість, а тому він може бути масований. Як наслідок – це посилює вогневий вплив в першу чергу по прифронтових селах і містах. Це засіб терору української нації. Боєприпас не має руйнівної сили, порівняної із "Ланцетом", але при зальоті в цивільне місто, де люди ходять і займаються своїми справами, розрив будь-якого боєприпасу – це може бути критичним наслідком. Кожен заліт такого дрона, який не збитий, супроводжується, на жаль, пораненнями серед цивільних. Ворог шукає дешеві рішення, щоб наростити свої спроможності по терору українського населення в тих частинах України, які розташовані при фронті. Тому що достатньо далеко "блискавки" залітати на поточний момент не можуть.

А як щодо "Гарпії", про які вже пишуть європейці, що вони містять китайський комплектуючий?

Це чергова різновидність безпілотної системи противника. Більш детально можна буде розказати вже після активного ворожого застосування. 100% розриву немає в жодному засобі. І 100% розвідників не повертається додому. Сьогодні працюємо над деякими рішеннями ворога, з якими можемо стикнутися на полі бою за 3-4 місяці.

Друга половина 2025 року — час масштабування "рою дронів"

Наскільки перспективним для поля бою є створення "рою дронів"?

Над "роєм дронів" працюють кращі передові компанії в Україні, а також за підтримкою наших європейських партнерів. І 2025 рік нам точно подарує можливості цим уже бити ворога достатньо ефективно. Я більш ніж переконаний – друга половина 2025 року. Дуже серйозно і дуже активно цей напрямок розвивається. Все буде залежати від ціни та спроможності масштабувати ці рішення. Але штучний інтелект – це не майбутнє, яке здається фантастикою. Це сьогоднішнє, яке вже настало й активно розвивається.