Ілюстративне фото: facebook/OperationalCommandSouth
На південному фронті зосереджено біля 200 тисяч російських військових
Сили оборони повідомляють, що ворог активізувався на Запорізькому напрямку. А видання The Economist кілька днів тому писало про те, що ймовірно варто очікувати тут наступу росіян і мета – захоплення Запоріжжя. Чи є зараз реальна загроза для міста Запоріжжя?
По-перше, на цих напрямках вони концентрують війська. По-друге, в них на південному фронті, починаючи від Криму до Маріуполя, зосереджено біля 200 тисяч російських військовослужбовців. Там є залізниця, якою вони активно користуються, тому вони можуть швидко переміщувати вздовж лінії фронту відносно велику кількість сил. Чи будуть вони робити наступальні дії? По-перше, ще не факт, бо це може бути лише маневрування і відволікання наших сил. Концентруються вони там вже декілька тижнів, але якось дуже відкрито вони готуються до наступальних дій. Тому цілком можливо, що це відволікання. Я думаю, що ми побачимо це найближчими днями. Чи є небезпека для Запоріжжя? Під час війни небезпека є для будь-якого міста в нашій країні. Але ті сили та засоби, які концентруються навколо Запоріжжя, не дають можливості росіянам розраховувати на те, що вони можуть або захопити, або оточити це місто. Тому всі ці "лякалки" – добре. Ми маємо бути в тонусі і маємо реагувати, але немає в них чим зробити те, про що вони кажуть.
Ви згадали про залізницю, якою росіяни активно користуються. Логічне питання, а чому ворог досі нею користується, вона недосяжна для нашої артилерії?
Для артилерії досяжна. Коли ми робили наші наступальні дії біля Роботиного, ми намагалися її перерізати. І розуміючи, що ми можемо це зробити, вони навіть збудували додаткову залізницю вздовж азовського узбережжя. І "лінії Суровікіна", якщо подивитися на мапу DeepState, то вони якраз проходять майже паралельно цій залізниці. Тобто вони захищали залізницю, розуміючи наскільки це важливий логістичний шлях для них. А їх було тільки два – це Керченський міст і ця залізниця. Тому вони її дуже ретельно охороняли. Чи можемо ми її атакувати? Ми її обстрілюємо, але вона доволі швидко може бути відновлена.
Наявне угруповання ворога навколо Запоріжжя не зможе штурмувати таке велике місто
Чи мають росіяни зараз реально ресурси для того, щоби здійснити стратегічний наступ на території Запорізької області?
Ні. За оцінками експертів, наших і закордонних, такими силами ні. Там серйозне угруповання, але 200 тисяч – це від Маріуполя до Криму. Це не тільки на напрямку Роботиного чи Гуляйполя. Угруповання навколо Запоріжжя можна оцінювати в десятки тисяч, може до 50 тисяч, але це угруповання не може штурмувати таке велике місто. Таку кількість вони використовували для атаки, наприклад, на Бахмут чи Авдіївку. І їм це не вдавалося протягом 6-10 місяців. Тому припускати, що такою самою кількістю людей вони спробують атакувати набагато більше за розмірами місто, з набагато більшим гарнізоном, фортифікаціями, і щось досягти, це було б дуже сміливе припущення. Так, вони можуть спробувати, але я думаю, що вони теж це розуміють і не підуть на заздалегідь провальну операцію.
Яка ситуація зараз на Дніпропетровщині? Чи є загроза для міста Дніпро, зважаючи, що ворог уже не так далеко від меж області?
Я думаю, що до Дніпра росіянам ще складніше буде щось зробити. По-перше, це далі, ніж Запоріжжя, там 100 з чимось кілометрів. Але небезпека дійсно є. І тут нам треба перейти трохи в іншу площину і казати про те, що нам треба більше зброї, більше людей, які б цю зброю використовували.
"До Запоріжжя треба ще доїхати"
Чому, на ваш погляд, впродовж останніх, напевно 2 років росіяни здебільшого концентруються на Донецькій області, а не на Запорізькій, наприклад?
Тут на 100% присутня якась політична складова в тому числі, хоча вона може бути другорядна. Першорядна складова – це логістичні шляхи. Їм простіше підвозити все на донецький напрямок, ніж на запорізький через тимчасово окуповану територію. До Запоріжжя треба ще доїхати. Їхні переміщення там під нашим вогневим контролем, тому там їм просто технологічно складніше.
Олексій Гетьман. Фото: facebook/alexeyhetman
"Небезпека для Куп'янська дійсно існує"
Що відомо про ситуацію в Куп'янську? Були повідомлення, що росіяни начебто заходили в місто, згодом Генштаб підтвердив, що була така спроба. Що станом на зараз відомо?
Інформація про те, що вони зайняли Куп'янськ, мені здається, це поки що перебільшення. Дійсно, штурмові групи заходили, вчора ще зранку. Заходили на техніці, техніка була знищена, піхота порозбігалася. Тобто атаку було відбито. Хоча небезпека для Куп'янська дійсно існує, бо він на невеликій відстані. Я так розумію, це була перша штурмова група, вона була розбита. Вони будуть враховувати цей досвід невдалий і спробують щось зробити по-іншому чи просто так само великою кількістю почнуть ці "м'ясні" штурми.
"Росіяни не можуть так ефективно боротися з безпілотниками, як ми"
Сьогодні в низці російських регіонів вкотре повідомили про наліт невідомих безпілотників. На вашу думку, про що говорять такі регулярні "візити" наших БПЛА на територію Росії? Це стан їхньої ППО, вони не здатні пофіксити свої проблеми, в них не вистачає відповідних технічних засобів чи фахівців?
Не можуть вони так ефективно боротися з невідомими безпілотниками, як це робимо ми з "шахедами". Ми розуміємо, що з ними треба робити, в нас по Україні працює біля 800 мобільних груп, які перехоплюють ці безпілотники. Росіяни, швидше за все, не побудували таку розгалужену систему мобільних груп. До того, у них більша територія.
"Ідея непогана, але її треба довести до розуму"
До речі, ветеран АТО Євген Дикий пропонує, щоб в мобільні групи, які працюють на знищення російських безпілотників, мають увійти цивільні, щоб так звільнити військових і зміцнити ними бойові підрозділи безпосередньо на фронті. Що ви про це думаєте?
Вже були жарти, коли ми збивали безпілотники банками з огірками, хоча думка непогана. Мені здається, що це непогана ідея, але її треба довести до розуму. Цивільних треба спочатку навчити, а потім вже передавати ці обов'язки безпосередньо цивільнім. Бо якщо людина не навчена і не вміє добре стріляти, то така група може не влучити.
"На 25-й рік ми будемо забезпечені в повному обсязі"
НАТО надасть Україні військову допомогу в такому масштабі, щоб ЗСУ були готові продовжити бойові дії у 2025 році. Про це заявив держсекретар США Блінкен за підсумками зустрічі з генсеком НАТО Рютте. На вашу думку, якою мірою країни НАТО без, наприклад, активної участі США, спроможні забезпечити наші потреби в належному обсязі?
Пан Ентоні Блінкен каже, що на 25-й рік ми будемо забезпечені в повному обсязі. Вже прописані певні рухи, прописані певні суми, тому я не думаю, що навіть якщо Трамп вирішить не постачати нам зброю, то він не може відмінити те рішення, яке вже ухвалене. В Сполучених Штатах працюють інституції, а не воля однієї людини, на щастя. Тому казати про те, що ми залишимося без допомоги, я думаю, це перебільшення. Скоріше за все Трамп таким чином хоче спонукати європейців витрачати більше грошей на підтримку України і своїх збройних сил. Бо за останні років 30-ть європейські країни дуже мляво ставилися до розбудови своїх збройних сил і там багато є питань. У деяких країнах снарядів на 2 дня війни, наприклад. Що це таке?