Дубас: "Плаваючого курсу валюти не буде"

Дубас: "Плаваючого курсу валюти не буде"

Основний індикатор змін у грошово-кредитній політиці, облікова ставка, очікувано зберігається на рівні 25%. Таким є рішення Нацбанку. Нацбанк пропонує нові можливості для захисту від інфляції, зокрема купівлю безготівкової іноземної валюти за офіційним курсом Нацбанку з розміщенням на строкових депозитах. Як працюватимуть ці механізми? Чи вплинуть вони на ситуацію? Про все це слухачам Українського радіо розповів голова Асоціації українських банків Андрій Дубас.

0:00 0:00
10
1x

Нацбанк ініціює механізм купівлі валюти, як варіант захисту від інфляції

"Для того, щоб зберегти свої заощадження, люди використовують найпростіший і найдоступніший спосіб: купівлю іноземної валюти, яка менше девальвує. 

Нацбанк все правильно робить для того, щоби ці всі процеси мали відбуватися всередині системи. Щоб кошти, як виведений капітал, не виходили за кордон і були контрольовані та оперовані. Це адекватна реакція. Коли ти створюєш ажіотаж купівлі валюти, і цього не можна уникнути, то ці кроки Нацбанку є адекватними та правильними. Я думаю, що банки активно долучаться до цієї пропозиції. 

Інструментів для покращення ситуації ніколи не буде забагато. Колись був запроваджений депозит на 3 місяці. Він був прив'язаний до іноземної валюти, яка купувалася за курсом Національного банку. Коли ти купуєш іноземну валюту в банку по курсу Нацбанку, потім отримуєш назад свій депозит через три місяці, то там дохідність невелика. Але при цьому клієнт захищений від девальваційних ризиків. Неважливо, який курс буде щодо іноземної валюти через три місяці, ти все одно отримаєш назад ту суму іноземної валюти, яку ти купив по курсу Нацбанку. 

Читати також: "Дефіцит бюджету в наступному році складатиме майже 40 млрд доларів", — радник Президента Олег Устенко

Зараз впроваджуються 6-місячні депозити: там вже є невелика дохідність. Ти розміщуєш свій вільний гривневий курс у банку. Банк купує іноземну валюту по курсу Національного банку плюс 1% комісії банку. Але після 6 місяців ти отримуєш не іноземну валюту на звороті, а гривню, але по крус Нацбанку. Наприклад, сьогодні курс Нацбанку щодо долара 36.56. Людина розмістила 100 тисяч гривень, конвертувала це по нинішньому курсу в долар. Через 6 місяців з урахуванням дохідності людина отримує назад ці ж гроші в гривні при цьому ж курсі, якщо він не змінювався. При цьому клієнт не ризикував своїми грошима на елемент девальвації. Клієнт отримує те, що він вклав. 

Сьогоднішня ситуація в Україні дозволяє громадянам все більше бути впевненими в державі та в банківській системі. Весь час із початку повномасштабного вторгнення банківська система проводила всі розрахунки вчасно і працювала безперебійно. 

Чим більше різних варіантів буде пропонуватися, тим краще буде це для нас і менше таким чином буде давити на гривню. 23 мільярди доларів золотовалютного резерву за сьогоднішньої ситуації не може бути багато. Витрати на купівлю готівкової валюти можуть призвести до тупикової ситуації".

Щодо валютних облігацій

"Валютні облігації мають переваги щодо зручності та термінів, та мають вищу дохідність. Свій ресурс треба примножити в умовах сьогоднішньої інфляції як в Україні, такі і в інших країнах. Цей показник інфляції є і в ЄС, якого не було понад 30 років. В США аналогічна ситуація. Інфляція зараз є в багатьох країнах на доволі високих рекордних рівнях. В нас два роки тривала пандемія. Сьогодні війна. Україна є великим агровиробником олії, борошна, металургії. 

В Україні показник у 30-31% інфляції був прогнозованим. І такий сценарій дуже оптимістичний. В Європі інфляція становить всього 10%. В Польщі 16%. І там немає бойових дій. США має 8.5%. Ці процеси відбуваються у всьому світі. І при цьому банківська система в Україні тримається дуже достойно"

Ставка у 25%

"Вона має певний ефект на стримування інфляції в Україні. Але не тотальний. Дуже багато є чинників для української економіки, які пов'язані ззовні: ціна на енергоносії, продукти, які ми імпортуємо чи експортуємо. Це все впливає на інфляцію і ми внутрішньо на них не можемо впливати. Ціни б не стрибали відповідно до курсу гривні до долара прямо пропорційно, якщо би в Україні була економіка з великою доданою вартістю, переробна зокрема. Якщо б ми не купували прямий імпорт нафтопродуктів, бензин і дизель"

Фіксація курсу 

"В сьогоднішніх умовах це вимушено і правильно. Сьогодні про ринкові механізми мови просто не може бути. Ці ринкові механізми можуть довести до колапсу певні сегменти. Коли всі одномоментно щось купують або щось продають, воно стає або дуже дорогим, або дуже дешевим. Плаваючий курс в сьогоднішніх умовах не буде запроваджений. І нас це радує. В подальшому ми будемо відмовлятися від цих всіх обмежень і повернемося до більш-менш ринкових механізмів"

Фото:hyser.com.ua