war

Соболєв про дефіцит бюджету: "4 із 6 гривень нам треба буде запозичувати"

15.09.2022 р., 23:05

Відкривається 8 парламентська сесія, набрав повного ходу бюджетний процес. Як працюється депутатам в умовах війни? Які пропозиції надходили від опозиційних фракцій щодо статей в бюджеті? Коли відновиться трансляція засідань сесії Верховної Ради? Про все це слухачам Українського радіо розповів заступник голови фракції партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина", член Комітету Верховної Ради України з питань правової політики, перший заступник голови Постійної делегації Верховної Ради України в ПАРЄ Сергій Соболєв.

Як працюється в умовах війни в парламенті 

"Ті рішення, які були ухвалені в парламенті в перші години повномасштабного вторгнення Росії в Україну, дали підстави вважати, що цілий ряд рішень були готові завчасно. Всі питання виносилися негайно до сесійної зали в перший день. Ті питання, які були недоопрацьовані, розглядалися наступного дня. Тому в плані парламентської роботи країна була повністю готова до введення воєнного стану, до затвердження відповідного указу Президента. Були правильно ухвалені рішення, які стосувалися порядку роботи парламенту, бо всі розуміли, що можуть бути будь-які ексцеси, враховуючи те, що ворог дуже швидко просувався до Києва. Якщо аналізувати роботу Парламенту, то він дуже своєчасно ухвалив всі рішення. Рішення стосовно висвітлення роботи парламенту в той час було абсолютно обґрунтоване, чого не скажеш зараз. Це про останнє рішення, з якого почала роботу нова сесія: заборона трансляції засідань сесії Верховної Ради. Це рішення можна зрозуміти щодо порядку безпеки. Три опозиційні фракції запропонували транслювати засідання сесії в повному обсязі з різницею в три-чотири години. Що дало б можливість і безпеки, і чіткого розуміння позиції кожного депутата, фракції і групи. Натомість пройшло рішення, яке повністю заборонило трансляцію в будь-якому вигляді. І тут почалися відступи від демократії, що є дуже небезпечною тенденцією. 

Всі змушені чути про події, які відбуваються в парламенті, від навколопарламентських експертів, які так само не бувають на засіданнях сесії, або від інших осіб, які по-своєму тлумачать їх. У громадян якраз повинно бути право почути точку зору на дуже важливі питання, які розглядаються в парламенті, які стосуються безпеки і оборони. Було б правильним рішенням вести відкриту непряму трансляцію, але в запису. Зараз парламент перебуває на останньому місці в рейтингу довіри, бо громадяни не знають, що там відбувається". 

Що відомо про так звані нові коаліції, про які так багато вже говорять, які нібито існують вже фактично:

"Слуга народу"+"Довіра" і 2 уламки "ОПЗЖ"

"Євросолідарність", "Голос", "Батьківщина" і "За майбутнє"

"На сьогодні "Слуги народу" не мають більшості в класичному розумінні. Бо голосування забезпечується проросійською ОПЗЖ, яка зараз розпалася на дві групи і ховається за красивими назвами. Вони всі свого часу грали на руку Кремлю. Жоден із них не покараний. Навіть справа Медведчука не передана до суду. І чи не тому вони всі так дружненько готові підголосовувати все, що їм скажуть. Виходить, що легше домовитися із ними, тримаючи на гачку, за будь-яких умов, ніж чітко об'єднатися всім патріотичним силам, які нараховують 350-380 голосів. Але зараз ситуація розвивається трішки по-іншому.

У нас в історії парламенту ніколи не було монобільшості. Були періоди, коли більшість складалася із 10-15 груп і фракцій. Ця подрібненість була ситуативною. Ми маємо зараз інші результати виборів, коли одна партія взяла аж 252 голоси. Але через постійні протиріччя всередині партії ми отримали те, що маємо зараз. Після зняття Разумкова ми отримали ситуацію, коли "Слуги народу" вже не мають більшості". 

Чи буде бюджет затяжним

"Тут треба віддати належне і Президенту, і Уряду, і фракції більшості, що зараз вони всі прислухалися до пропозицій опозиції. Половина бюджету буде йти на обороноздатність країни. Це дуже суттєво вплине на інші бюджетні статті. 

Друга дуже важлива стаття, це стаття, за рахунок чого буде перекриватися дефіцит бюджету. Якщо брати саму статтю бюджету в 20% ВВП, то нам, фактично, 4 з 6 гривень треба буде запозичувати. При тому, що за рахунок інфляції, яка цього року буде достатньо великою. І це процес не лише України, а і ЄС. Нам треба розуміти, де кошти можна було брати, щоб не працював виключно друкарський верстат. І цей рік нам показав, яка величезна допомога йде від ЄС, США, від окремих країн, дуже часто це допомога безповоротна. Країна не влазить у додаткові борги, є рішення кредиторів про відстрочку на два роки виплати боргів. Нам треба вже думати над списанням боргів України. Кожна країна повинна розуміти, що Україна зараз на передовій. Україна не зможе виконувати свої фінансові зобов'язання. Тому бюджет буде дуже реалістичним.

Є ті, хто зараз скуповує боргові зобов'язання України. І це питання до української влади, СБУ. І треба відслідковувати, хто зараз стане кінцевим власником боргових зобов'язань України. Бо можуть бути ті, хто скуповуватиме їх, а потім від держави вимагатиме 100% повернення боргів. В той час, коли інші держави йдуть на те, щоб реструктуризувати ці борги". 

Який у нас запас міцності на холодний сезон

"Санкції є дуже вдалими, в тому числі енергетичні. Але найкращим результатом буде видобуток власних носіїв: нафти та газу. США в 2019 році стали найбільшим експортером газу і нафти для Європи. Це дозволило знизити ціну до історичного мінімуму. Нас чекає дуже важкий сезон. Ми маємо перехідний залишок, який дозволяє без сумніву пройти найважчий період зими. Уряд заморозив ціни на газ. Але нам це треба буде компенсовувати з бюджету. 

США готові нам допомогти закупити і доставити додаткові 2 мільярди кубічних метрів газу, яких нам якраз і не вистачає для нормального проходження сезону. 

Знищені найбільші запаси нафти за всю історію України. А відновлення відбулося в цих умовах за півтора місяці. Перебої з нафтопродуктами припинилися. Але тепер агресор завдає ключових ударів не лише по системі нафтопродуктів, а й по підстанціях, по ключових теплових мережах. За 24 години відновлено було електропостачання для 4 ключових регіонів. Ми готові до таких екстремальних умов. Єдине, до чого ми не готові, так це до того, що відбувається навколо Енергодару".  

Фото: Суспільне

Соболєв про дефіцит бюджету: "4 із 6 гривень нам треба буде запозичувати"

Новини по темі