war

Нейтральна Африка: чому багато країн цього континенту є проросійськими та як Україні змінити це?

11.08.2022 р., 13:12

Президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з президентом республіки Конго Феліксом Чісекеді. Очільник України зазначив, що це перші переговори в історії двосторонніх відносин України та Конго, які є логічним продовженням намагань України зав’язати тісні контакти в Африці. Які перспективи в нашої держави щодо співпраці з африканськими країнами та чому багато держав цього континенту є більшою чи меншою мірою проросійськими? Про все це Українське радіо розмовляло із кандидаткою політичних наук, аналітикинею "Global Ukraine Foundation" Мартою Олійник-Дьомочко.

"Увага України до країн Африки раніше не була великою, тож прогрес в цьому питанні очевидний. Про це свідчать й останні події — президент Володимир Зеленський поспілкувався з очільниками цілої низки африканських країн: Ботсвани, Конго, Гвінея Бісау, Малаві. Буквально кілька годин тому в твіттері Зеленського з’явився твіт про розмову з президентом Гани, яка є непостійним членом Ради безпеки ООН. Крім того, відбулися пресконференції для журналістів таких країн, як Нігерія, ПАР, Гана, Кенія. Були дзвінки від президента та контакти міністра Кулеби, є плани на турне нашого міністра закордонних справ країнами Африки. Також призначено спецпредставника. Фактично йдеться про безпрецедентну увагу", — розповіла Марта Олійник-Дьомочко.

Аналітикиня звернула увагу, що всі країни, із якими контактував президент та міністр закордонних справ, не є відверто проросійськими країнами: "Разом з тим, жодна з країн Африки поки що не наклала санкцій на Росію, то контакт з тими, хто нас підтримує, важливий, щоб стимулювати їх до цього кроку. Це може стати прикладом й для інших країн Африки".

Нагадаємо, що 2 березня цього року під час голосування за резолюцію Генеральної асамблеї ООН щодо засудження повномасштабного російського вторгнення, лише 28 з 54 країн Африки засудили його. Натомість 17 країн утрималися, а 8 — були відсутні.

Читати більше: Боротьба Росії та України за Африку: кому вдасться "перетягнути" африканські країни на свій бік у війні?

"До африканських країн треба мати системний підхід. Нам потрібно показувати Україну як надійного партнера, того, хто може щось запропонувати та частково — замінити Росію. РФ в Африці діє не зовсім чесними методами — там є й "вагнерівці", й Росія втирається в довіру до африканських лідерів, щоб потім тримати під контролем їхні природні ресурси. Україна такими методами діяти не може. Але разом з тим ми можемо запропонувати вже зараз на перспективу якісь проєкти співпраці. Ми можемо кооперуватись в цьому питанні із західними країнами і це дуже важливо для того, щоб спільно просувати наш наратив в Африку. Адже вслід за Лавровим до Африки поїхав президент Франції Макрон, який так само лобіював позицію України", — зазначила Олійник-Дьомочко. 

Також варто пам’ятати, як наголосила гостя, що Африка є доволі неоднорідною і тому всі країни переконати все одно не вийде: "Там є відверто проросійські країни, як Судан, Ангола, Малі, які мають тісну співпрацю з Росією. Й нам потрібно співпрацювати з Африкою, аби їх ставало менше". 

"Симпатії Африки та Росії базуються на колишньому досвіді співпраці з Радянським Союзом. Особливо це стосується південної Африки, де СРСР завжди був альтернативою до Заходу, країною, яка завжди активно постачала їм зброю та начебто допомагала боротися з колонізаторами. Відповідно, є певна частина африканського суспільства та політиків, які відчувають себе в боргу перед Росією. Проте, якщо будувати грамотно комунікацію, то можна доносити правду та пробити щит російської пропаганди", - пояснила Марта Олійник-Дьомочко. 

Крім того, на думку експертки, треба до кінця укомплектувати наші посольства в африканських країнах:  "Адже дуже складно нашим дипломатам в Африці, коли один дипломат покриває десять країн. Він не можу працювати нормально і доносити нашу точку зору". 

Наостанок експертка торкнулась й питання спецпредставника МЗС України щодо Близького Сходу та Африки, посада якого нещодавно з’явилась в Україні. Наразі її наймає Максим Субх: "Він є доволі досвідченим дипломатом, який працював в Алжирі. Алжир — непроста країна для України, адже там активне російське лобі, бізнес-контакти з РФ, але він досягнув там значних показників". 

"Ця посада покликана зібрати разом всі зусилля, яких докладає Україна щодо африканського континенту. Було би добре, якби до цієї посади був створений науковий інститут, який би займався вивченням Африки", — підсумувала експертка.

Фото: Українське радіо

Нейтральна Африка: чому багато країн цього континенту є проросійськими та як Україні змінити це?

Новини по темі