war

Як діятиме Україна, якщо РФ відмовиться виплачувати репарації ― пояснює юристка

16.05.2022 р., 15:39

Станом на зараз у світі немає послідовної та однозначної міждержавної практики репарацій упродовж останніх кількох десятиліть. Як діятиме Україна, якщо РФ відмовиться виплачувати репарації за завдані збитки, та якою міжнародною підтримкою може заручитися ― в ефірі Українського радіо пояснила президентка Асоціації міжнародного права Ольга Буткевич.

Україна має абсолютне право претендувати на повернення збитків не після закінчення збройного конфлікту, не після проведення відповідних судів, а прямо зараз. Це важливий момент, на якому треба наголосити. Є статті, прийняті Генеральною асамблеєю ООН, про відповідальність держав за їхню протиправну діяльність. Там чітко сказано, що держава повинна у повному обсязі повернути всю шкоду, що була нанесена її протиправним діянням, а в даному разі ― міжнародним злочином. Справа ускладнена тим, що до сьогодні державне майно вважалося у міжнародному праві священною коровою ― його не можна арештовувати, брати під заставу при судовому процесі тощо. Держави завжди дуже неохоче ішли на врегулювання цих питань. Ольга Буткевич наголосила: "Сьогодні у міжнародному праві та у ставленні наших партнерів маємо великий перелом. Ми бачимо, що держава РФ має відповісти за найбільш тяжкий злочин, який вона скоїла ― злочин агресії. Світові держави пішли на таку новацію у міжнародному праві ― заарештували майно Росії як держави, всупереч концепції, що це є священна власність країни. І сьогодні ми маємо можливість отримати цю власність, ці компенсації від держав-партнерів, на території яких перебуває заморожене майно РФ. Припускаю, що Україна не отримає 100 відсотків цього майна, адже наші держави-союзники, можливо, також претендуватимуть на якусь частину, оскільки сьогодні вони надають Україні допомогу, зокрема нашим переселенцям. Щодо можливостей отримання репарацій. Найперший шлях ― це політичне рішення цих держав. Друге ― трохи складніше ― якщо це буде рішення їхніх судів, бо такий шлях потребуватиме певної процедури. Ще один варіант, запропонований ООН після агресії Іраку проти Кувейту, це так званий репараційний податок. Коли за всю нафту, якою торгував Ірак, він одержував плату з вилученням цього спеціального податку. Його передавали на користь Кувейту, потерпілого від агресії".

На думку Ольги Буткевич, сьогодні для виплати репарацій Україні можливий варіант лише того майна, яке знаходиться за межами Росії. Подальші виплати, які будуть потрібні Україні понад це майно, можуть бути стягнені після певних процедур. Це може бути якийсь фонд розвитку або репараційна комісія, що має визначити, скільки Росія повинна виплатити Україні понад згадані заморожені активи на територіях інших держав.

Фото: politeka.net

Як діятиме Україна, якщо РФ відмовиться виплачувати репарації ― пояснює юристка

Новини по темі