war

Що відбувається у Придністров'ї ― аналізують експерти

26.04.2022 р., 19:36

Відучора у Придністров’ї пролунала серія вибухів. Сьогодні там встановлено червоний рівень терористичної небезпеки. Президентка Молдови Мая Санду скликала Раду безпеки. З анклаву почався масовий виїзд людей. В ефірі Українського радіо ситуацію проаналізували Олександр Леонов, виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень "Пента" та членкиня правління Ради зовнішньої політики "Українська призма" Ганни Шелест.

Чи справді про атаки було відомо заздалегідь, як стверджує наша розвідка

"Вочевидь у цій ситуації зацікавлена Росія, бо Придністров’я як таке не зацікавлене у загостренні. Його зовнішня торгівля зорієнтована десь на третину на ЄС, третину на Молдову і відсотків на 14 на Україну, а участь у будь-яких воєнних діях вдарить по економіці. Що стосується прямої воєнної загрози звідти ― якби вона була справді реальною, то ці військові сили задіяли б ще на початку війни. Сьогоднішнє нагнітання покликане розбурхати ситуацію, можливо, почати мобілізацію у Придністров’ї, тиснути на молдовський уряд. Засідання радбезу свідчить про те, що вони розуміють небезпеку та ухвалили рішення взяти під посилену охорону об’єкти критичної інфраструктури. Виглядає так, що Придністров’я прагнуть втягнути у створення ще одного вогнища нестабільності".

Щодо заяв президентки Маї Санду, на думку Олександра Леонова, вони свідчать про розуміння, що з боку Придністров’я навряд чи почнеться якась масована атака, але існує небезпека дестабілізації ситуації та певних провокацій безпосередньо в Молдові.

Що Росія може планувати в контексті Придністров’я

"Треба розуміти ― якби Росія мала можливість атакувати Україну чи висадити десант безпосередньо у Придністров’ї, то вона б це вже зробила. Українська ППО не дає цієї можливості. І вочевидь такої ситуації, щоб посилити свою воєнну присутність у Придністров’ї, Росія зараз не має. Але спроби точно будуть. Варто зауважити, що на території Придністров’я залишилися найбільші склади зброї у Європі, і цього достатньо, щоб озброїти велику кількість людей. Тут і вибухи стануть великою проблемою. Отже, варіантів для дестабілізації ситуації є багато. Головна мета ― створювати додаткову напругу та змусити Україну тримати там додаткові підрозділи збройних сил".

Про можливу поведінку Румунії як гравця регіону

"Тут є цікавий момент. Якщо почнеться ескалація конфлікту на території Молдови, то Румунія може втрутитися. Станом на зараз для цього є всі підстави. По-перше, Росія ізольована від того, щоб перекидати свої війська на територію Придністров’я та Молдови. По-друге, підтримка ЄС і НАТО для Румунії буде гарантованою. Це треба враховувати, якщо Росія спробує експортувати конфлікт на територію Молдови".

На думку членкині правління ради зовнішньої політики "Українська призма" Ганни Шелест, висловлену в ефірі Українського радіо вчора, варто очікувати на велику інформаційну пропаганду в Молдові, кампанію на дискредитацію України, українських біженців і взагалі українсько-молдовських відносин. Можливо, буде розгортатися придністровська тематика, а також підготовка до параду 9 травня на території Придністров’я. Це може призвести до певних сутичок навіть на території Молдови, адже там є певні сили, що просувають російський порядок денний. Тож наступні тижні можуть бути достатньо гарячі для молдовського керівництва та спецслужб.

 Фото з відкритих джерел

Що відбувається у Придністров'ї ― аналізують експерти

Новини по темі