Більше новин
- 23:05
- Як змінилась українська поліція та довіра суспільства до неї ‒ коментує Іван Вигівський
- 23:00
- Обговорення плану відновлення — це ознака, що Захід вірить в перемогу України — Гопко
- 17:52
- "Не лише резиденція, а й національна святина": Межигір'я може стати державним парком-пам'яткою. Коментує краєзнавець
- 17:49
- Коли вилучені російські активи запрацюють на користь України ― коментує адвокат
- 14:51
- Як операція виходу з Лисичанська вплине на хід війни ‒ коментує військовий експерт
Як дозвіл купувати готівкову валюту вплине на курс долара?
Національний банк України з 14 квітня дозволив банкам продавати населенню готівкову валюту. Як це вплине на курс долара розповів в ефірі Українського радіо шеф-редактор інформаційного агентства "Фінансовий клуб" Руслан Чорний.
Про рішення Нацбанку
Ви пам’ятаєте, що було в останню кризу в 2014 році, коли курс миттєво злетів, спочатку до 16 гривень за долар, а потім 25. Це якраз було спричинено тим, що був досить великий попит на валюту з боку підприємців та населення. Національний банк, розуміючи, що може бути кризова ситуація, заморозив курс гривні та операції з валютою, щоб не було ще більшого попиту.
Ми бачили, що обмінні пункти могли продавати валюту населенню, а банкам це було заборонено. Таким чином НБУ заморозив частину попиту і забезпечив стабільний курс, який він тримав декларативно і не давав йому підніматися. Зараз Нацбанк побачив, що попит на валюту не такий великий, і поступово знімає ці обмеження, щоб ті, кому потрібна валюта могли її купити для своїх потреб.
Про коливання курсу
Банки можуть продавали лише в тих обсягах, в яких вони купують цю валюту. Тобто якщо в касі немає валюти, банк не може її продати. Курс може відхилятися від офіційного до 10%. Другою нормою Національний банк заборонив банкам продавати валюту дешевше. Тобто НБУ заборонив будь-які операції, які можуть нашкодити банківській діяльності.
Про чорний ринок валюти
НБУ своїм рішенням не дасть великого обсягу валюти на ринок і не дасть можливості спричиняти великі коливання. НБУ зобов’язав банки продавати валюту не дорожче, ніж 10% за офіційний курс, чим фактично залишив чорний ринок без виручки.
Тобто якщо банки продають валюту за невисоким курсом, то обмінні пункт і чорний ринок будуть знижувати курс до офіційного.
Про ціни на товари
Коливання курсу валюти часто зашивається у формування ціни на товар. Щойно починає рости курс і товари стають дорожчими. Люди, які працюють із імпортом, підвищують ціну, бо розуміють, що закупівлю треба буде робити за вищою ціною. Це тягне за собою подорожчання на все.
Так само — якщо відбувається зниження курсу долара, то відбувається зниження ціни на товари.
Фото: pixabay.com
