Фінляндія заговорила про вступ у НАТО. Як відреагувала Росія?

Фінляндія заговорила про вступ у НАТО. Як відреагувала Росія?

Фінляндія заявила про її можливий вступ у НАТО. Про те, чим таке рішення може обернутися для Фінляндії, Українське радіо дізнавалося у Тараса Сторожинецького, експерта аналітичного центру "ADASTRA".

0:00 0:00
10
1x

Про що свідчить зміна позиції Фінляндії щодо вступу в НАТО?

"Війна між Україною та Росією стає тим каталізатором, завдяки якому будь-яка цивілізована країна починає першочергово турбуватися про свої національні інтереси. Національним інтересом Фінляндії є забезпечення власної безпеки.

Ситуація, що склалася з Кримом, з так званими невизнаними республіками "ЛНР/ДНР" першочергово побуджує європейські країни задуматися над тим, що їм далі робити. 

Від початку цієї гарячої фази восьмилітньої російсько-української війни соціальні опитування у Фінляндії показували, що суспільство до початку гарячого конфлікту в Україні потенційно підтримувало вступ у НАТО орієнтовно на 25-35%. Натомість результати останніх соціологічних опитувань показують, що понад 60% фінів підтримують вступ у НАТО", — розповів Тарас Сторожинецький.

У цивілізованих країнах внутрішню політику диктує виключно суспільство. Тобто, що суспільство бажає — влада намагається втілити, щоби догодити своїм виборцям, — стверджує експерт аналітичного центру "ADASTRA". Тому зараз ми спостерігаємо  за процесом поступового обговорення потенційного вступу Фінляндії та Швеції в НАТО. Основна проблема полягає у тому, що Фінляндія та Швеція є тими двома країнами, які принципово досі займають нейтральну позицію.

Це відбувається з тих причин, що Фінляндія є досить сильно економічно залежною від Росії (енергоносії, експорт деревини). Також Росія для Фінляндії є чи не другим економічним ринком. Через що Фінляндія намагалася притримуватися позиції — "не буди лихо, поки воно тихо".

Відповідно, ситуація, яка зараз відбувається в Україні, побуджує Фінляндію переглядати свою позицію.

Зараз на парламентському рівні розпочинається в Едускунті партійні обговорення про потенційно можливий вступ у НАТО. 

"Вступ Фінляндії в НАТО зробив би її мішенню для російських заходів у відповідь", — заявив перший заступник голови міжнародного комітету ради федерації рф Владімір Джабаров. Натомість Єнс Столтенберг, Генсек НАТО, заявив, що він радо вітає Фінляндію та швецію з прийняттям такого рішення, та розуміє, через що можуть непокоїтися ці країни і готовий ствердити, що шляхи, щоби зняти фінські та шведські переживання — знайдуться, — прим.авт. 

Що має на увазі НАТО, коли заявляє про шляхи заспокоєння для Швеції та Фінляндії на фоні зближення з НАТО? 

"У цьому контексті я хотів би поговорити про Норвегію. Норвегія є одним із членів НАТО, однією із основ цієї організації. У ті часи ще існував Радянський Союз.

Як вирішили це питання норвежці? Насамперед вони проголосили, що в них буде так звана лінія "Фіннмарк". Ця лінія була окресленою біля кордонів Норвегії та Радянського Союзу. Було проголошено, що будь-яке важке озброєння, або будь-яке надмірне насичення військового контингенту за цією лінією є забороненим, щоби не провокувати Радянський Союз. 

Такий самий сценарій можуть організувати Фінляндія та Швеція, якщо Росія захоче піти дипломатичним шляхом. Насправді Фінляндія є однією із останніх демократичних європейських держав, яка ще була в партнерських відносинах із Росією. Вона була однією з тих країн, яка намагалася дотримуватися добросусідських відносин із Росією. Тому, щоби заспокоїти населення, я впевнений, що фінський парламент зможе знайти спосіб переконати населення чому не варто боятися вступу в НАТО і чому він їм потрібний", — розповів Тарас Сторожинецький. 

Фото: УНІАН

Останні новини
"Це письменниця, яка промовляє до сучасного читача" — літературознавиця про Ольгу Кобилянську
"Це письменниця, яка промовляє до сучасного читача" — літературознавиця про Ольгу Кобилянську
Ведуча Українського Радіо Галина Бабій отримала премію імені Джеймса Мейса
Ведуча Українського Радіо Галина Бабій отримала премію імені Джеймса Мейса
Миколай Сєрга: "Культурний Десант розбиває міфи російської пропаганди за кордоном"
Миколай Сєрга: "Культурний Десант розбиває міфи російської пропаганди за кордоном"
"Криза поглиблюється, слово за Заходом". Панченко про поствиборчу Грузію
"Криза поглиблюється, слово за Заходом". Панченко про поствиборчу Грузію
"Гомін Out. Ексклюзив" на ютубі Радіо Промінь: найкраще з невиданого
"Гомін Out. Ексклюзив" на ютубі Радіо Промінь: найкраще з невиданого
Новини по темі
Довгостроково політика Трампа щодо Китаю дуже вигідна Україні — Харитонов
ТЦК та СП виконуватимуть свої функції до кінця війни — Веніславський
Покоління TikTok перемогло покоління гречки — Присяжнюк про 1-й тур президентських виборів у Румунії
Кочетков: "Кедр" за 50 млн $ завдає менше руйнувань, ніж "Калібри", "Кинджали" чи "Циркони"
"Рамштайн" без США та Євросоюз без Орбана – Дикий про допомогу західних партнерів у 2025 році