war

Через книги, пісні, кіно: як вивчати українську мову? Поради від мовниці

9.11.2021 р., 08:53

Про те, де і як вивчати українську мову, в ефірі Українського радіо розповідає викладачка української мови, авторка мовних програм та тренінгів для національних та міжнародних компаній Соломія Сташків.

Чи впливає вік на вивчення мови?

Справді, з віком складніше вивчати нове і це — не стереотип, а дані з наукових досліджень нейробіології. Але важливо протягом життя підтримувати розумову активність. Звичайно, дитині вдасться швидше опанувати мову, але освічена доросла людина зможе глибше розібратися в граматиці, адже грає важливу роль досвід. 

Що може стати на заваді вивчення мови дорослими?

Недостатня самодисципліна та слабка мотивація. Рутина і клопоти — перешкоди для саморозвитку. Коли є мета і програма — легше вивчати мову. Корпоративна українська мова — популярна і керівники бізнесу часто замовляють у нашої компанії спеціальні курси для свого персоналу.

Як долати психологічний бар’єр і не соромитися говорити українською?

Коли люди думають, що припускаються мовленнєвих помилок, відповідно, виникає мовленнєвий ступор. Треба зрозуміти: помилки — нормально. Щоб подолати мовний бар’єр треба якомога більше розмовляти. Знайдіть співрозмовника і оберіть цікаву тему для обговорення. Або увімкніть диктофон і намагайтеся говорити 2-3 хвилини безперервно. Наприклад, студенти, які вчать англійську мову таке практикують. 

З чого почати вивчення української мови?

Для вивчення слововживання можна використовувати спеціальні картки, які зробити самостійно. З однієї сторони написати неправильний варіант вживання слова, на іншій — правильний. З наголосом трохи складніше: я рекомендую виправляти їх поступово. Наприклад, дуже часто слово "вИпадок" вживають як "випАдок". Тому я рекомендую зафіксувати для себе правильний варіант слова і протягом всього дня вживати його. Наступного дня повторити таку вправу з іншим словом.

Чому пошук помилок викликає у людей зацікавленість?

Людині, яка досягла певного рівня у вивченні української мови цікаво знаходити і виправляти помилки. Це — як спорт. Я навіть знаю людей, які колекціонують помилки на афішах, телебаченні і навіть ведуть блоги про це. 

Чи залежить знання української мови від ЗМІ?

Якщо в ЗМІ часто неправильно використовують слова — це погана історія. ЗМІ повинні бути зразком для наслідування. 

Які книги варто читати задля вивчення української мови?

Я рекомендую читати твори Сергія Жадана. Він пише про актуальні українські реалії сучасною українською мовою. У Марії Матіос легке слово. Можна вивчати мову через пісні та кіно. Історія з серіалами — чудова. Українські фільми та серіали вийшли на новий високий рівень. Українська мова там вже не така штучна. 

Фото: www.pexels.com

Через книги, пісні, кіно: як вивчати українську мову? Поради від мовниці

Новини по темі