Юрко Рокецький (Мертвий Півень): "В наших піснях є щось нове й олдскульне водночас"

Юрко Рокецький (Мертвий Півень): "В наших піснях є щось нове й олдскульне водночас"

Культовий український гурт "Мертвий Півень" повертається в музичний простір. З новим вокалістом, оригінальними піснями й старими хітами колектив прагне звучати як для фанів зі стажем, так і для нових прихильників.  

В ефірі шоу "Вікенд Нової Музики" на Радіо Промінь вокаліст гурту "Мертвий Півень" Юрко Рокецький представив пісню "10 куль" та розповів Ксенії Івась про відчуття поезії, переінакшення творчої спадщини культового гурту й концертні плани на весну. 


 

0:00 0:00
10
1x

Фото: Світлана Блахітко 

Лірика – це дуже тонка матерія, яку музиканти відчувають по-особливому

Юрко, "Мертвий Півень" презентує пісню "10 куль". Розкажи, будь ласка, про цей реліз, яка історія створення пісні?

Десь восени минулого року я був на поетичному вечорі, який організувала письменниця та видавчиня Мар'яна Савка, там також була Юлія Мусаковська. Вона, власне, читала цей вірш "10 куль". Він був без назви в авторки, але я звернув на цю поезію увагу: "Господи, заквітчаний трояндами…" Це вірш-молитва, медитативний твір. Я собі його зберіг, оскільки багато текстів прикидаю для пісень. Ми пробували якісь різні варіанти мелодії й так зробили "10 куль".

У Юлії Мусаковської величезний доробок поезії. Чим тобі відгукнувся саме цей вірш?

Деякі вірші мають мелодику. Хтось читає поезію, а ти відразу чуєш її ритм. Лірика – це дуже тонка матерія, яку музиканти відчувають по-особливому. Я завжди приміряюся, чи можна з вірша зробити пісню. Є така кострубата поезія, на яку дуже важко написати мелодію. А от на "10 куль" вона ніби сама просилася. 

Чи правда, що пісня "10 куль" стала сюрпризом для Юлії Мусаковської? Якої була її реакція, коли поетка почула трек? 

Юлія взагалі із захватом реагує, коли ми робимо на її вірші пісні, адже ще у студентські роки ходила на концерти "Мертвого Півня". Здається, на "10 куль" вона відреагувала навіть краще, ніж на пісню "Телесик", яка була першою композицією, створеною нами на вірші Юлії Мусаковської.  

Яка історія створення саме зображення обкладинки цієї пісні? 

Ми шукали якусь концептуальну, скажімо так, історію для обкладинки. Насправді все трохи складніше. Відкрию таємницю: у нас є іще симфо-версія пісні "10 куль" – тільки вокал і струнні. Незабаром презентуємо її. Власне, на симфо-версію ми зробили мальований кліп, де все крутиться навколо теми серця. Ніби передбачаючи його вихід, ми взяли те серце як символ основної композиції. Сподіваюся, що і на неї незабаром знімемо повноцінну відеороботу. Згодом все побачите. 

Якщо подивитися на обкладинку і порахувати кількість куль, що летять у напрямку серця, то я помітила девʼять. Де десята? 

Вочевидь, вона вже попала в серце, вона всередині. Будемо так вважати.

Юрко, саме із твоєю появою гурт "Мертвий Півень" відновив свою творчу діяльність. Ти знаєш всю кухню колективу зсередини, тому питання таке: чи живий "Мертвий Півень" насправді?

Я вже одного разу казав, що ми як ніколи мертво-живі. Створюємо багато нової музики, нових пісень. Кілька днів тому імпровізували пісню на вірш Сергія Жадана, думаю, це буде цікаво.

Місько Барбара був справді видатною постаттю і класним вокалістом  

Ти майже ровесник гурту "Мертвий Півень". Як тобі взагалі співається в групі, де музиканти значно старші за тебе?

Та прекрасно співається. У нас максимально творча атмосфера, тому неважливо, скільки тобі років. Музиканти взагалі відчувають один одного з пів слова. До того ж я цих людей доволі давно знаю. Тому нам було дуже легко і приємно зійтися.

"Мертвий Півень" асоціюють з вокалом Міська Барбари. Ти, коли виступаєш на сцені, як почуваєшся, знаючи про це? 

Я розумів, на що йду. Звісно, Місько Барбара був справді видатною постаттю і класним вокалістом. У його вокальних обертонах була якась магія, яку я досі відчуваю, до речі, коли слухаю старих "Півнів". Але був ще Любко Футорський, який написав багато хітів і багато співав. Була Ярка Якубʼяк… "Мертвий Півень" – це така сімейна історія. Я працюю над своїм стилем і подачею. Тому мені ведеться нормально. У нових піснях вже все по-іншому, старі теж намагаюся співати по-своєму.

Наскільки оновлений "Мертвий Півень" є носієм нової музичної культури? Чи це, швидше, продовження музичної естетики 1980-х? 

Я вважаю, що і старі "Півні" не належали до естетики 1980-х. Гурт був цікавий саме тим, що поєднував різні стилі, мав неодноманітний підхід до музики. У них було багато фанку, трип-хопу, блюзу. Така особлива суміш. Тому окреслити "півнівський" стиль дуже важко. Ми ж користуємося тими самими формулами. Звісно, враховуємо новітні тенденції. В наших піснях є щось нове й олдскульне водночас, вони теж різноманітні, немає якось прив'язки до минулого, сьогодення чи майбутнього.  

Сучасні музиканти здебільшого пишуть тексти самостійно. Пісенна спадщина гурту "Мертвий Півень" представлена словами поетів. Як у вас із текстами зараз? Якщо гурту треба буде висловитися на якусь гостросоціальну тему, ви будете чекати моменту, коли хтось напише текст, чи створите його самостійно?

В мене, наприклад, є великий досвід, написання текстів, які я робив для інших своїх проєктів. Це не є проблемою. Звісно, з "Півнями" це буде складніше, тому що маємо дуже високу конкуренцію з видатними поетами. Куди нам тягатися із Сергієм Жаданом, Юрієм Андруховичем чи з Наталкою Білоцерківець. Але у "Півнів" були тексти, написані самостійно, які стали хітовими піснями.  Наприклад, "Б'ютифул Карпати", "Чуєш, мила", "Коли ти смієшся". Припускаю, що ми можемо писати тексти самі. Зараз, наприклад, маємо драйвову музику, а гостросоціальних текстів, які б до неї ідеально підійшли, іще не знайшли. Принаймні на поверхні вони не лежать. Зрештою, це творчий процес, подивимося.

Якщо говорити про творчі амбіції гурту "Мертвий Півень", то коли будуть нові сингли, альбоми?

Протягом квітня, швидше за все, візьмемось за фіналізацію альбому. Частково вже щось зроблено, треба завершити. Сподіваюся, що до червня ми видамо альбом, бо він дуже потрібен в контексті відродження, відновлення гурту "Мертвий Півень".  

Де будете виступати найближчим часом?

У нас буде тур. Зараз ми узгоджуємо дати та інші організаційні моменти, але точно можу сказати, 6 квітня відбудеться виступ у Львові на !FESTrepublic. Програму ми назвали Wunderwaffe, така ось у нас буде диво-зброя. Наступний концерт – у Києві 8 травня. Потім, 12 травня, після великої перерви буде легендарна подія – прокидання з "Мертвим Півнем" у Львові. Далі плануємо ще багато цікавого. Пізніше анонсуємо концерти в Луцьку, Рівному, Ужгороді, Тернополі, Івано-Франківську. Наразі більше на заході України. Але хочеться поїхати й до Харкова, Полтави та Дніпра. 

 

Редакторка текстової версії — Анастасія Герасимова.

Відеоверсії інтерв'ю дивіться на офіційному YouTube-каналі Радіо Промінь.

Щоб не пропускати кращі українські прем'єри, підписуйтеся на подкаст шоу нової української музики "Селекція" та щоп'ятниці отримуйте на свій смартфон новий епізод програми.