Мобільний додаток

"Стоп насильство": Левченко про урядову програму протидії домашньому насильству та Стамбульську конвенцію

25.02.2021 р., 13:05

24 лютого на своєму засіданні Кабінет Міністрів України затвердив державну програму запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі на найближчі п'ять років. Як працюватиме урядова програма, чому Україна досі не ратифікувала Стамбульську конвенцію, яка регулює питання щодо вирішення проблеми домашнього насильства, та чи змінився рівень аб’юзингу в зв’язку з пандемією Українському радіо розповіла Урядова уповноважена із питань гендерної політики Катерина Левченко.

"Статистичні дані, які збираються державними органами: Національною поліцією, офісом Генерального прокурора – а також урядовими гарячими лініями, показують, що в 2020 році кількість звернень, повідомлень, складених протоколів або відкритих кримінальних проваджень щодо фактів домашнього насильства була більшою, ніж в 2019 році. Цифри зростають і це говорить про те, що наші громадяни почали розуміти, що таке насильство. Адже це не завжди фізичне побиття: йдеться й про економічне, психологічне, сексуальне насильство. З іншого боку, це говорить і про краще реагування зі сторони органів державної влади, правоохоронних органів та соціальних служб", – розповіла Катерина Левченко. 

За словами Уповноваженої із питань гендерної політики, в 2020 році органами та підрозділами Національної поліції було складено більше 130 тисяч протоколів: "Але це не означає, що випадків домашнього насильства всього 130 тисяч. Декілька років тому проводили дослідження, де з'ясували, що повідомляється до правоохоронних органів  лише про 10-15 % домашнього насильства. Це світова ситуація, тому виведення цієї проблеми з тіні є дуже важливим завданням. Й на це спрямовано чимало заходів Державної соціальної програми протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі, затвердженої вчора Урядом". 

"Ситуація з пандемією однозначно вплинула на збільшення кількості випадків домашнього насильства. Для цього є чимало чинників і не обов’язково йдеться про ненависницьке ставлення один од одного. Час перебування в замкнутому середовищі, маленька площа,на якій проживає сім'я, постійне незадоволення ситуацією, погіршення економічного стану, тимчасова відсутність роботи або робота вдома, вимушена зміна моделі життя призводить до того, що погіршується й психологічний стан й власна контрольованість", – пояснила Левченко. 

Вона зауважила, що ще в березні 2020 року, на початку пандемії, генсекретар ООН Антоніу Гутерреш закликав всі країни звернути увагу на питання домашнього насильства і обов'язково запроваджувати програми допомоги постраждалим, аби зменшити таке ганебне явище: "В Україні, наприклад, відкрилась урядова гаряча лінія 15-47, куди можна безкоштовно цілодобово й анонімно телефонувати в разі потреби. Також працює гаряча лінія громадської оназінації La Strada 0(800)500-335 або 116-123 (короткий номер з мобільного). В багатьох містах, перш за все, обласних центрах відкрилися також обласні гарячі лінії". 

Окремо Катерина Левченко торкнулась й питання ратифікації Стамбульської конвенції, якою регулюється вирішення проблеми домашнього насильства. 

"Стамбульська конверсія Ради Європи була розроблена всіма державами-членами РЄ, в тому числі й Україною. Вона відкрита для підписання в 2011 році і Україна в листопаді 2011 року її також підписала. В минулому році петиція на сайті Президента щодо ратифікації ціє конвенції набрала необхідні 25 тисяч голосів і було розроблено законопроєкт щодо ратифікації цієї конвенції. Зараз він знаходиться на доопрацюванні в Міністерстві соціальної політики і має бути поданий далі до Офісу президента", – розповіла Левченко. 

Уповноважена із питань гендерної політики висловила свою думку, що все це можна було зробити набагато раніше і декілька спроб було: "Я вважаю, що в 2012-2013 роках конвенцію можна було ратифікувати, тому що Україна серед тих країн, які поважають стандарти та принципи Ради Європи. Водночас навколо цієї конвенції було піднято чимало маніпуляційних хвиль. Єдина країна, яка не тільки не ратифікувала, але й не підписала цю конвенцію – це Росія. Вона є агресором та дуже хоче, щоб Україна не ставала повноправним членом міжнародного співтовариства". 

"За маніпулятивними ідеями авторів з Росії ця конвенція руйнує сімейні традиції та цінності. Проте, якщо подивитися на текст конвенції, там навпаки сказано, що потрібно укріплювати інститут сім'ї, що конвенція спрямована на зменшення насильства, що також сприяє укріпленню інституту сім'ї", – підсумувала Катерина Левченко.

Разом з тим, Уповноважена наголосила, що домашнє насильство стосується і жінок, і чоловіків будь-якого віку: "Статистика сьогодні показує, що більшість постраждалих від домашнього насильства – це жінки. Проте це не означає, що немає чоловіків. Відповідно до узагальненого аналізу,  близько 10-15 % жертв домашнього насильства складають чоловіки. Звертатися у ситуації, коли чоловіки страждають від домашнього насильства, до правоохоронних органів та телефонувати на гарячі лінії дуже важливо".

"Відсоток менший не тільки тому, що традиційно від насильства страждають більше жінки, а й тому, що чоловіки соромляться звертатися по допомогу. Вони вважають, що це не по-чоловічому й не є проявом мужності, суперечить абстрактному образу чоловіка. Я закликаю в разі потреби звертатися, зокрема, й на гарячі лінії",  – наголосила Катерина Левченко.

Також вона звернула увагу на те, що на гарячих лініях консультують, зокрема, й щодо того, яким чином змінити насильницьку поведінку, як налагодити стосунки в родині так, щоб насильства було менше: "Це важливі питання, які можливо вирішити лише тоді, коли обидві сторони готові до вирішення".

Фото: pixabay

"Стоп насильство": Левченко про урядову програму протидії домашньому насильству та Стамбульську конвенцію

Новини по темі