Мобільний додаток

Нацбанк залишив облікову ставку на рівні 6% і зробив прогноз падіння ВВП до кінця року

23.10.2020 р., 20:00

Як ситуація всередині Нацбанку і між його керівниками може вплинути на економічні і фінансові показники країни і відносини з МВФ в ефірі Українського радіо розповідає президент Асоціації українських банків Андрій Дубас.

Програма:
Ведучі:

Андрій Дубас коментує, чому Нацбанк зберіг облікову ставку незмінною: "Я думаю, що це добре. Незважаючи на сьогоднішні події в світі: карантин і падіння економіки в багатьох країнах світу, Україна доволі впевнено рухається по цьому непростому шляху. І це не тільки заслуга Національного банку. Це комплекс певних дій. На мою суб’єктивну думку в першу чергу ми не настільки були розвиненою економікою, щоб зараз так стрімко падати. Якби ми були розвинені настільки, як європейські країни в плані малого і середнього бізнесу, то в період локдауну або суттєвих карантинних обмежень, які стримують роботу бізнесу, ми би отримали набагато більше падіння. Станом на сьогодні державні структури констатують факт, того що по завершенню 2020 року падіння буде близько 6%. Але вже з наступного року за оптимістичними прогнозами ми вийдемо на зростання".

На питання, на чому ґрунтується оптимізм щодо зростання економіки на 4% вже наступного року експерт зазначає: "Тут слід проаналізувати з чого складається економіка України в грубих рисах. Ми експортуємо зерно. Чи впливатиме пандемія на експорт зерна? Думаю, ні. Хліб потрібен всім. Друга складова – це залізна руда. Тут є дотичність. З іншого боку слід аналізувати українську економіку на предмет внутрішніх речей. Станом на сьогодні у нас є доволі надійна банківська система. Якби не це, то ми би в 2020 році з локдауном та іншими ситуаціями знову зустріли би ситуацію, коли курс долара стрімко зростав. Зараз ми не бачимо таких коливань і мабуть трішки здивовані. Банківська система ліквідна. Банки доволі впевнено проходять цю кризу, з розумінням ставляться до своїх клієнтів, коли потрібно йти на поступки певної реструктуризації. Щодо зростання економіки на 4% наступного року, то це багатофакторний прогноз.  По-перше, дуже важливо продовжувати ділові відносини з міжнародними структурами. Це дуже серйозний індикатор, на який орієнтується увесь світ, наскільки Україна перебуває в цивілізованому полі. І другий момент  це рух України вперед в напрямку здійснення реформ в широкому значенні. Крім того, зростання економіки залежить і від того, як розгортатиметься ситуація в світі, чи буде другий локдаун".

Цього року врожай зернових зменшився на 14%. Як це вдарить по гривні пояснює Андрій Дубас: "Зернові і їхній урожай це речі, на які не впливає ні банківська система, ні окремі люди. Це є певні фактори: сезонні, погодні тощо. На 2021 рік передбачено курс 29,1 гривні за долар. Який  курс кращий: більший чи менший – це дискусійне питання. Те що вигідно експортерами не вигідно імпортерам.  І навпаки. Але важливим моментом є те, коли відбуваються якісь дисбаланси – як півтора роки тому, коли відбулося різке зміцнення гривні – такі речі не можна допускати. Коли ми намагаємося триматися в певному коридорі і згладжувати такі різкі стрибки – це найкраща політика, яку може здійснювати Національний банк".

Щодо перспектив співпраці з МВФ експерт зазначає: "Більшість країн живе у борг. Вони запозичують кошти через цінні папери на внутрішньому та зовнішньому ринку. Це нормальне явище. Дуже важливий момент – це баланс витрат і доходів. В Україні щороку є дефіцит бюджету. Коли ми говоримо про співпрацю з міжнародними партнерами, то багато уваги приділяється питанню реформ, балансування бюджету і вмінню жити по доходах. На співпрацю з МВФ впливає один єдиний чинник – це реформа банківської системи, в тому числі декларація інституційної незалежності Національного банку, як установи. Йдеться про відсутність телефонного права, коли якийсь посадовець телефонує до голови Нацбанку і дає якісь вказівки чи директиви. Цю незалежність Нацбанку розбудовували кілька років. Крім того, це ще й колективний підхід до прийняття рішень".

Фото: Андрій Дубас, Українське радіо

Нацбанк залишив облікову ставку на рівні 6% і зробив прогноз падіння ВВП до кінця року

Новини по темі