Мобільний додаток

Яким буде літо-2020: прогноз від Миколи Кульбіди

4.06.2020 р., 11:40

Директор Українського Гідрометцентру Микола Кульбіда в ефірі Українського радіо пояснює, з чим пов’язані різкі температурні коливання та дає прогноз на прийдешнє літо.

Програма:

У травні за даними синоптиків метеорологічне літо до столиці так і не завітало. За інформацією Центральної геофізичної обсерваторії ім. Бориса Срезневського травень виявився найхолоднішим у 21 столітті, до того ж 30 травня в столиці випала рекордна кількість опадів. Через погіршення погоди 31 травня в Карпатах випав сніг, а температура сягала 4 градусів морозу. Тим часом на Одещині від посухи загинув врожай.

З чим пов’язані такі температурні коливання пояснює експерт: "Очевидно це є наслідком тих кліматичних змін, які вже відбулися не лише в Україні, а й в усьому світі і продовжують відбуватися, і навіть прогресують. Ці кліматичні зміни полягають в першу чергу в підвищенні температурного режиму. Середньорічна температура  має стійку тенденцію до зростання. Разом з тим, якщо розглянути це по місяцях, по сезонах, то там ці зміни не такі вже явні. Наприклад, якщо за останні 25 років середня температура зимового періоду підвищилася майже на 2 градуси, то середня температура травня практично не змінилася за цей період. Тобто зберігаються ті погодні умови, які були характерними ще 30 років тому. Такий травень це скоріше не виняток, а правило".

На питання, які регіони найбільш чутливі до перепадів температури Микола Кульбіда зазначає: "Кількість днів з високою температурою повітря найбільша в степових районах на півдні України. Проблеми із засушливими явищами, які шкодять  сільському господарству практично кожного року мають місце у південних областях України. Сьогодні за винятком півдня Одеської області ситуація з ростом і розвитком сільськогосподарських культур цілком задовільна і навіть хороша. Відбулося поповнення вологозапасів, яких вистачить щонайменше на місяць для того, щоб рослини встигли пройти критичні фази розвитку".

На актуальне для всіх українців питання, коли ж нарешті почнеться літо і яким воно буде експерт зазначає: "Суттєве і помітне потепління розпочнеться найближчими днями, починаючи з 5 червня. І надалі буде достатньо тривалий період високої температури аж до 25-27 градусів. Дощі стовідсотково будуть, але зараз прогнозувати в яких регіонах вони випадуть і якої інтенсивності  просто неможливо, тому що таких прогнозів і моделей на сьогодні метеорологічна наука не має. Проте можна констатувати незначне збільшення кількості опадів у літній період. Однак за високої температури повітря протягом тривалого часу ефективність цих опадів зменшується, тому що збільшується випаровування вологи з верхніх шарів ґрунту. Не слід забувати, що в літній період опади мають зливовий характер і вони достатньо швидко стікають у низини. Відтак немає поповнення метрового шару ґрунту для того, щоб був забезпечений надійний і стабільний розвиток рослин".

Поточний рік показав, що осінь не надто відрізнялася від зими, а зима від весни. Чи є імовірність, що сезони не будуть різко відрізнятися між собою експерт пояснює: "для кожного сезону є свої характерні особливості. Питання в тому, що буде дещо стиратися межа між осінню і зимою, між зимою і весною. Хоча тривалість весняного періоду в Україні за останні 25-30 років зменшилася майже на 2 тижні. Весна стала коротшою, літо приходить швидше. Нинішній рік не дуже характерний у цьому".

На питання, скільки всього метеостанцій в Україні і який їхній технічний стан Микола Кульбіда зазначає: "Якщо не рахувати Криму і окупованих територій Донбасу то в нас на території України зараз 164 діючих метеостанції. Вони всі оснащені відповідно до тих стандартів, які потрібні для проведення повного комплексу метеоспостережень за станом погодних умов. Деякі станції є спеціалізовані, які окрім метеоумов вимірюють ще сонячну радіацію, озон тощо. Оснащування цих станцій в основному здійснювалося ще за радянських часів, тому більшість з них працює в ручному режимі на стандартному метеообладнанні. Автоматизація іде у нас, на жаль, слабувато. Можливості держави для модернізації такої кількості гідрометеорологічних станцій дуже обмежені".

На фото: Микола Кульбіда

Яким буде літо-2020:  прогноз від Миколи Кульбіди

Новини по темі