Без фото і рукостискань. Гутцайт про поводження українських олімпійців з російськими

Без фото і рукостискань. Гутцайт про поводження українських олімпійців з російськими

На літніх Олімпійських іграх у Парижі українські спортсмени матимуть 100-120 ліцензій, і вперше за роки незалежності на них буде представлена футбольна команда, повідомив очільник НОК Вадим Гутцайт. В інтерв'ю Радіо Культура він розповів, що преміальні становитимуть: 125 тисяч доларів за золото Олімпіади, 100 тисяч за срібло і 80 тисяч за бронзу. "Мало хто думає про гроші. Спортсмени прагнуть прославити Україну", – зауважує Гутцайт. Атлети РФ будуть на Олімпіаді, але виступатимуть під нейтральним прапором. На попередній Олімпіаді змагалися 330 представників Росії, а в Парижі "може, якихось 10-20 спортсменів буде", – каже Гутцайт. Українські олімпійці дотримуватися на Олімпіаді такого поводження зі спортсменами держави-агресорки – "не тиснути руку, не фотографуватися, не стояти поруч, не розмовляти". 

0:00 0:00
10
1x
Програма:

Штаб-квартира Міжнародного олімпійського комітету (МОК). Фото: commons.wikimedia.org

 Найважливіше, щоб команда України була присутня на Олімпійських іграх

 –  До літньої Олімпіада залишилося приблизно 100 днів. І ось з'явилася заява про те, що французький президент Еммануель Макрон запропонує світове перемир'я, включно з Україною, на час Олімпіади. Наскільки реалістично зараз оголосити таке перемир'я?

Найважливіше питання, щоб наша команда була присутня на Олімпійських іграх. Щоб наш прапор був присутній. Стосовно перемир'я, я не вірю в це, тому що це питання вже порушувалося і ми знаємо, що Росія проголосувала проти цього. Взагалі сказала, що вони не приймають цю пропозицію. Тому зараз це питання навіть не буде обговорюватись, і війна, на жаль, триватиме.

На Олімпійські ірги у нас буде 100-120 ліцензій

– Яка у нас ситуація з олімпійськими ліцензіями? 

Ми ж розуміємо, яка йде підготовка. Ми розуміємо, як наші спортсмени готуються всередині країни, і який психологічний стан у кожного спортсмена. Я впевнений, що немає такої родини, яка б не втратила в такий час або родичів, або друзів, або ще когось. Тому складно. Тому зараз по ліцензіях не так багато у нас, я вважаю. На останні Олімпійські ігри, коли я працював міністром молоді та спорту, ми їхали з командою в 144 ліцензії. 144 спортсмени були на літніх Олімпійських іграх. На жаль, зараз тільки 67 ліцензій. Але ще є 3 місяці, змагання тривають, і ще є час вибороти ліцензії. Я думаю, що приблизно 100-120 ліцензій у нас буде для того, щоб наші спортсмени брали участь в Олімпійських іграх. І впеше за всю історію незалежної України у нас на Олімпійські ігри потрапила футбольна команда. Буде збірна команда України з футболу до 23 років. За правилами можна, щоб ще брали участь 3 спортсмени, старші 23 років. Тому ми сподіваємося, що наша команда буде потужна. Ми зустрічалися з Андрієм Шевченком, головою Асоціації футболу України, і говорили про те, щоб усе-таки залучити найкращих спортсменів і зробити потужну команду. Тому що є шанси на Олімпійські ігри і в футболі піднятися на п'єдестал. Це буде складно, але наступного тижня ми будемо зустрічатися з Андрієм Шевченком і обговорювати питання участі в Олімпійських іграх потужної команди. Тому я вірю, що буде більше 100 ліцензій і ми робимо все можливе, щоб так воно відбулося. 

– 100 ліцензій – це скільки людей приблизно? 

На сьогодні 67 ліцензій і 81 спортсмен і спортсменка братимуть участь. Тобто, якщо буде 100 ліцензій, то це буде 120-130 людей. Бо, наприклад, в академічному веслуванні, в четвірці змагаються 4 спортсменки, але це тільки 1 ліцензія. У фехтувальниць – дівчата в шаблі і у шпазі – по 3 людини в команді, і ще одна на лаві запасних буде очікувати, яка може виходити в командних змаганнях. Тобто, це теж 4 людини, а ліцензія одна. Таким чином зараз 81 спортсмен і спортсменка вже потрапляють на Олімпійські ігри.

Олімпійські ігри – це дуже непередбачувані змагання

– Ви ж, очевидно, прораховували можливі варіанти – скільки і в яких видах ми можемо отримати медалі?

Завжди прораховували, завжди думали, але я завжди казав і буду казати, що Олімпійські ігри – це дуже цікаві й непередбачувані змагання. Там можна не передбачити жодного спортсмена. І багато разів так вже так було. Наприклад, на минулих Олімпійських іграх Парвіз Насібов їхав не фаворитом у греко-римській боротьбі, а вийшов і став срібним призером. У 2004 році Владислав Третяк з фехтування, я його на той час тренував, був 60-тим у світовому рейтингу і став бронзовим призером. Тому я вважаю, що олімпійські змагання дуже непередбачувані. Там перемагають ті спортсмени, які психологічно готові, які вірять у себе, у тренера, мотивовані. Адже є багато молодих спортсменів, яких ніхто не знає, а він приїхав і виграв, або став бронзовим чи срібним призером. Тому зараз, а особливо під час війни, взагалі неможливо сказати, хто може, а хто не може. Потрібно вірити в кожного спортсмена. 

Вадим Гутцайт і Вадим Карп’як у студії Радіо Культура

"Не тиснути руку, не фотографуватися, не стояти поруч, не розмовляти"

–  Минулого тижня було оголошено, що НОК готує протокол поводження українських спортсменів з атлетами із РФ, які хоч і під нейтральним прапором, але, очевидно, будуть на Олімпіаді. Готовий цей протокол?

Він зараз на обговоренні. Ми це питання відпрацювали і надіслали для обговорення нашій Комісії атлетів, куди входять провідні спортсмени. Щоб вони його погодили, і тоді ми вже на рівні НОК будемо затверджувати цей протокол.

– Про що там йдеться? 

Це дуже прості речі й усі спортсмени це все знають – не тиснути руку, не фотографуватися, не стояти поруч, не розмовляти. Тобто робити все так, щоб вони бачили, що ми взагалі не хочемо поруч із ними стояти. Тобто, не контактувати в принципі. Це дуже прості речі і я впевнений, що всі люди розуміють. Не давати спільне інтерв'ю. Дай Боже, щоб наші спортсмени стояли на п'єдесталі. Але потрібно всім зрозуміти, що медаль на Олімпійських іграх – це таке задоволення, що спортсмен може й забувати, хто стоїть поруч. Уже були такі випадки. Тому потрібно, щоб вони це контролювали. Бо на Олімпійських іграх є обов'язкові моменти. Наприклад, коли на п'єдестал виходять наші спортсмени і там будуть спортсмени з "тої країни". Звісно, що вони будуть під нейтральним прапором, у білих костюмах. Але потім, як зазвичай, і це по протоколу МОК, – спільне фото. Таких фото не робити.

 – Чи не буде тоді санкцій проти українських спортсменів? 

Після випадку з Ольгою Харлан Міжнародна федерація фехтування дозволила не тиснути руку після поєдинку. Вони погодились бити клинок об клинок, як Ольга і пропонувала зробити російській суперниці. Потім ми разом із президентом Асоціації спортивної боротьби України Юрієм Копитком звернулися також до Міжнародної федерації боротьби і вони нам теж дозволили. Потім звернулися у Федерацію дзюдо. Тобто, ми почали звертатися до всіх видів спорту, де потрібно тиснути руку. І вже по тій ситуації, яка відбулася у фехтуванні – це був приклад для всіх міжнародних федерацій, що це можливо на сьогоднішній день, щоб ми не тиснули руки і всі нам дозволили. І Міжнародний олімпійський комітет із цим погодився. Ви ж знаєте, що МОК узагалі надав ліцензію Ользі Харлан на Олімпійські ігри.

– А як із фотографуванням буде? 

Я думаю, що ми не будемо фотографуватися. Не можу сказати, що впевнений, але відчуваю, що всі міжнародні федерації розуміють те напруження, яке відбувається між нашими країнами. І що наші спортсмени відчувають у той час, коли поруч стоїть спортсмен з Росії. Тому я думаю, що фотографуватися теж не будемо. 

"МОК нас почув"

– Спортсмени із Росії виступатимуть під нейтральним прапором і з написом AIN на формі. Так? 

Так, "нейтральний спортсмен". Коли Міжнародний олімпійський комітет допустив їх до участі до Олімпійських ігор, то запропонував певні критерії, за якими потім кожна Федерація робитиме висновки, кого допускати, кого не допускати. Ми надіслали багато цих критерій і МОК нас почув. Він прописав ті умови, які ми писали. Тобто, якщо вони дотичні до своїх спортивних клубів, наприклад, ЦСКА чи "Динамо", які фінансуються із держбюджету РФ, чи вони беруть участь у якихось спортивних заходах на підтримку війни, чи ходять у спортивній формі з літерами "z" тощо. Це було прописано в цих умовах. А ще, коли 5 жовтня російський олімпійський комітет "приєднав" наші чотири окуповані території, і там зробили якісь "ради", які приєднали до комітету, я звернувся до президента МОКу з листом, що це взагалі неприпустимо. Що це порушення Хартії. А Хартія – це Конституція Міжнародного олімпійського комітету. Неможливо "приєднати" наші окуповані території до свого олімпійського комітету. Через тиждень Міжнародний Олімпійський комітет відреагував і відсторонив російський олімпійський комітет від участі в МОК. І ми зараз бачимо, що багато російських федерацій відмовляється від участі в Олімпійських іграх. А зараз МОК ухвалив ще рішення, що вони і на відкритті йти не будуть. Тобто, їх там не буде. Фізично, може, якихось 10-20 спортсменів буде, але не більше. Для порівняння, на останніх Олімпійських іграх були присутні 330 спортсменів з Росії. А зараз, якщо буде їх 20 і без жодної символіки, то ми ж розуміємо, яка була пророблена робота. Тому вони відмовляються. 

125 тисяч доларів за золоту медаль

 – Яка винагорода передбачена для українських спортсменів? 

Преміальні кошти в бюджеті закладені. 125 тисяч доларів за 1 місце, за золоту медаль. А за  бронзову і срібну – 100 тисяч і 80 тисяч доларів. Плюс стипендії спортсмени отримують. Тобто мотивація дуже потужна. Але, я впевнений, зараз мало хто думає про гроші. Зараз усі думають, щоб прославити нашу державу.