Ілюстративне фото з відкритих джерел
На ринку праці критично бракує людей будь-якої кваліфікації
Як змінився ринок праці за роки повномасштабного вторгнення?
Загалом є кілька тенденцій, які були характерні для ринку праці у 2024 році і які будуть актуальними в 2025 році. Передусім на ринку праці критично бракує людей будь-якої кваліфікації. І цей критичний брак людей диктує наступні тренди. Роботодавці у цьому році загалом будуть більш лояльними до найманих працівників. Вони стикаються з великими проблемами, коли шукають людей і тому готові йти на зустріч, давати більші заробітні плати, компенсаційні пакети, можливість працювати дистанційно. Крім того, ми маємо тренд на гендерний дисбаланс. Жінок на ринку праці зараз значно більше, ніж чоловіків. До війни чоловіків було 51% і 49% жінок. Зараз 60% на 40% на користь жінок на ринку праці.
Продовжуємо падіння
Ми вже торкнулися дна? Чи падіння продовжується?
Ми ще продовжуємо падіння і не торкнулися дна. Ринок праці – це дуже інерційний процес. Тому цю тему ми будемо обговорювати ще кілька наступних років.
Найбільший дефіцит в країні по традиційних чоловічих професіях
Які професії потребували найбільше робочих рук у 2024 році?
Найбільший дефіцит – це так звані чоловічі професії з важкою фізичною роботою або великою технічною складовою. Передусім це промисловість: вантажники, робітники, водії, монтажники тощо. Зараз ринок змінюється і багато чоловічих професій опановують жінки. Але по традиційних чоловічих професіях зараз найбільший дефіцит у країні. Держава оголосила, що проводить перенавчання, але ніхто не знає, який бюджет і скільки людей перенавчилося.
Сергій Марченко. Фото з особистого архіву
Зростання заробітних плат в Україні зараз не підтримується зростанням продуктивності праці
Чи може зростання зарплат покращити ситуацію на ринку праці?
Зростання зарплат це не про збільшення людей на ринку, а про їхній розподіл. Тобто, ті компанії, в яких заробітні плати зростають отримують людей, а ті компанії, в яких зарплати не зростають втрачають людей. На ринку праці є одна і й та сама кількість людей і зростання заробітних плат – це саме боротьба роботодавців за людей. Тому саме зростання заробітних плат не призведе до зростання кількості людей, але воно допоможе економіці бути більш ефективною. Більш ефективні компанії будуть отримувати перевагу над менш ефективними. Зростання заробітних плат – це дуже добре для слухачів і зараз хороший час шукати роботу або покращити свій фінансовий стан. Проте є проблема. Зростання заробітних плат в Україні зараз не підтримується зростанням продуктивності праці. Заробітні плати зросли на 22%, але ВВП України не виросло на 22%. І тут починається проблема. Роботодавці змушені платити більше, а заробляти більше вони не стали. Клієнтів стало менше, люди виїхали. Економіка не в найкращому стані.
Близько 100 тисяч ФОПів по всій Україні припинили свою діяльність
Наприкінці 2024 році відбулося масове закриття ФОПів. Про що це свідчить?
Близько 100 тисяч ФОПів по всій Україні припинили свою діяльність. Це дуже багато. Це свідчить про те що зростання заробітних плат не підкріплені зростанням продуктивності праці. Передусім від цього страждають малі та середні бізнеси. Саме на самозайнятих людей впаде найбільший тягар від цього дисбалансу ринку праці. Якщо великі промислові підприємства можуть собі дозволити підвищення заробітних плат, оскільки мають резерви, то малий бізнес за рахунок того, що не є таким фінансово стійким і має дуже обмежені можливості для кредитування може просто не витримати конкуренції.
Самозайнятість слід максимально стимулювати
Наскільки великий бізнес зможе перетягнути до себе армію малого і середнього бізнесу?
Людей, які шукають роботу великий бізнес до себе забере. Але він не забере соціальну складову. ФОП – це людина, яка не просить в держави допомогу по безробіттю, а навпаки це людина, яка приносить державі якісь податки. Це для держави хоч і невеликий, але плюс. А зараз, коли ФОПи закриваються, це буде для держави мінус, оскільки їй доведеться виплачувати їм допомогу по безробіттю. ФОП не так багато приносить в бюджет, як великі компанії, але він хоча б не бере з бюджету. Тому самозайнятість слід максимально стимулювати. На Заході поважають малий бізнес, оскільки розуміють, що це не стільки про гроші, скільки про соціальні речі.
Мільйон чоловіків "зникли" з ринку праці
Який відсоток складає тіньовий ринок праці?
На ринку праці умовно близько 10 млн людей. До війни розподіл був 50% на 50%, а зараз 60% на 40% на користь жінок. То можна зробити висновки. Що як мінімум 10% ринку праці, тобто мільйон людей – це ті чоловіки, які зникли з ринку праці. Очевидно що вони працюють в тіні, частина з них ухиляється від мобілізації і через це не працюють.
Кількість вакансій у західних регіонах зросла на 70-100%
Яка ситуація на ринку праці в західних регіонах України, куди переїхало багато людей?
За статистикою західні регіони мають великий приріст у вакансіях. Йдеться про Закарпатську, Чернівецьку, Тернопільську, Івано-Франківську області. Порівняно з 2021 роком кількість вакансій в цих регіонах, згідно з даними сайтів пошуку роботи, зросла від 70 до 100% .
Величезне зростання бідності частково пов’язане із тінізацією ринку праці
Рівень бідності від початку війни в 2014 році зріс від 16% до 52%. На час повномасштабного вторгнення Держстат зупинив всі дослідження. Чи можна оцінити ситуацію на сьогодні?
Загалом в Україні немає критичної ситуації з бідністю завдяки дуже сильній підтримці наших партнерів. Величезне зростання бідності частково пов’язане із тінізацією ринку праці. Коли людина не працює легально, то очевидно вона потрапляє в категорію бідних, тому що її доходів дослідники просто не бачать.
Брак людей, поглиблення тінізації ринку праці, гендерний дисбаланс
Які прогнози на 2025 рік?
За будь-яких розкладів на фронті в Україні критично не вистачає людей. Ми маємо дуже серозну демографічну кризу. Частина людей, які виїхали з України, в Україну не повернуться. Якщо зараз частина наших людей за кордоном продовжують співпрацювати з українськими компаніями віддалено, то ми маємо розуміти, що з кожним місяцем кількість цих людей буде зменшуватися. Вони знаходитимуть більш оплачувану роботу в Європі. Тому тенденції на 2025 рік не є райдужними. Тінізація ринку праці теж збережеться і скоріше за все буде поглиблюватися. Підвищення податків завжди сприяє тінізації бізнесу. Також збережеться гендерний дисбаланс. Жінок буде більше на ринку, ніж чоловіків. Єдине, що може змінитися – це рішення стосовно мобілізації, які дозволяють чоловікам, які вийшли з ринку праці повернутися.
Іноземний бізнес заходитиме в Україну, коли він бачитиме перспективи
Коли можна очікувати на іноземний бізнес в Україні?
Іноземний бізнес заходитиме в Україну, коли він бачитиме перспективи. Є два сценарії. Це класичний бізнес, який приходить і інвестує. Інший – це спекулятивний бізнес, який працює на короткому плечі. Швидко зайшов, ввів гроші, швидко їх вивів. Спекулятивний бізнес очевидно буде. А системний великий бізнес, який інвестує, на жаль, ні.