Скала "Діва" у селищі Сімеїз. Фото: Суспільне Крим
800 тисяч осіб незаконно приїхали на територію Криму
Підтримка контактів із мешканцями окупованого Криму, збір інформації після російського повномасштабного вторгнення дуже ускладнився, констатує в ефірі Українського Радіо народна депутатка, постійна представниця президента України в Автономній Республіці Крим у 2022-2024 роках Ташева Таміла. "До 2022 року ми мали можливість бачити фізично людей у Херсоні, коли люди приїжджали за різними сервісами від української держави на адмінмежу з Кримом. Це була ціла стратегія – будувати такі сервісні центри на адміністративній межі з Кримом. Люди могли приїхати за банківськими послугами, отримати паспортний документ, продовжити дію водійських прав, відправити Новою поштою або Укрпоштою щось по Україні. І це для них був важливий зв'язок з українською материнською державою. Після початку повномасштабної війни це все закрилося. Це лінія фронту. Люди через адмінлінію з Кримом не їдуть, бо цієї адмінлінії, як такої, немає. Їдуть лише через треті країни, де вони і залишаються. Хтось повертається. І теж це укладений шлях. І тому цей зв'язок зберігати дуже складно. Наша інституція на постійному зв'язку, люди звертаються до нас, просять допомогти з певними сервісами, просять допомогти виїхати з території півострова. Це не є прямим мандатом Представництва, безперечно, але ми намагаємось. Ми це називаємо супроводом. Від початку звернення громадянина нашого до моменту його повернення на територію України ми здійснюємо цей супровід і комунікацію з державними іншими установами", – розповідає Таміла Ташева.
Що стосується зміни демографічного складу окупованого Криму, вона критично змінена, зазначає народна депутатка, постійна представниця президента України в Автономній Республіці Крим у 2022-2024 роках. "Щонайменше 800 осіб – здебільшого громадян країни-агресорки – приїхало незаконно на територію півострова. Це впливає дуже на стан, на сприйняття населення, яке там проживає, зокрема, і наших громадян. Тривають репресії. Щонайменше 218 осіб утримуються у катівнях Російської Федерації або на території окупованого Кримського півострова", – інформує Таміла Ташева.
Таміла Ташева. Фото: president.gov.ua
Щоб виїхати з Криму, лише одній особі потрібно 500-600 доларів в один бік
Дуже складна історія – підтримка зв'язків дітей із батьками, які залишаються в окупованому Криму, констатує народна депутатка, постійна представниця президента України в Автономній Республіці Крим у 2022-2024 роках. "Це велика проблема. Щоб виїхати з території півострова – мало хто про це задумується – лише на одну особу потрібно близько 500-600 доларів в один бік: щоб виїхати з Криму і доїхати до материкової частини України. Бо це здійснюється через треті країни. Якщо це чоловіки і в них немає окупаційного паспорта для виїзду за кордон, то це лише один пункт пропуску на кордоні з Білоруссю, звідки люди можуть заїжджати і потім вже в'їжджати через територію Польщі і далі подорожувати. Батьки, які відправили своїх дітей, розуміють, що свою дитину вони побачать достатньо не скоро. Потрібно заощадити грошей, щоб це зробити. Це близько п'яти днів переїзду, якщо вони їдуть сухопутним шляхом, а не їдуть просто до РФ через так званий Керченський міст або переправу і потім через Сочі, виїжджаючи до Туреччини і потім знову ж таки літаком до Польщі і так далі. Це достатньо дорого, важко. Якщо це літні люди, то їм фактично це майже неможливо подолати. Що стосується переказу грошей, то якимось чином знаходять можливості. Але це дуже складно і тут, на жаль, в цьому конкретно випадку держава мало чим може допомогти. Ми можемо допомагати у відновленні українських документів, тому що більшість наших громадян мають прострочені документи або не отримані перші паспортні документи. Окупація триває понад 10 років і вже виросло покоління дітей, які мали отримати перший документ український або мають вже скоро одержати перший паспортний документ", – розповіла Таміла Ташева.
Читайте також: Кримчани все активніше чинять спротив окупації — Ташева