Усе про антидепресанти від психіатра

Усе про антидепресанти від психіатра

В Україні зростає попит на антидепресанти – спектр їхнього призначення досить широкий, але ступінь, кількість, якість повинні призначатися абсолютно індивідуально, кажуть фахівці. Вони наголошують на тому, що антидепресанти повинен призначати лікар-психіатр або психотерапевт. Багато людей вважають, що депресія – це просто погіршення настрою. Насправді депресія – це стан, за якого два і більше місяців системно погіршений настрій, що призводить до зниження якості життя. Крім того, є супутні скарги: безсоння, тривога, відраза до їжі, самозвинувачення тощо.  Як зазначає лікар-психіатр Владислав Сова, антидепресанти призначають як при встановлених депресіях, так і при багатьох граничних розладах – хронічному ПТСР, невротизації тощо. 

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото із сайту Pixabay 

Самостійне призначення антидепресантів може погіршити стан пацієнта

Протягом року в Україні попит на антидепресанти зріс майже на 50%. Наскільки загрозлива ця цифра?

Це очевидна цифра, яка лише показує, що у нас великий відсоток населення потребує специфічної психіатричної допомоги. Антидепресанти повинен призначати лікар-психіатр або психотерапевт. Самостійне призначення шкідливе, оскільки може призвести до суттєвого погіршення стану. Тому прийом антидепресантів має бути винятково під наглядом лікаря.

"Антидепресанти призначають як при встановлених депресіях, так і при багатьох граничних розладах"

Який принцип дії антидепресантів?

Антидепресанти поділяються на протитривожні та протитривожні зі снодійним ефектом. Їхня загальна дія – це підвищення рівня серотоніну і дофаміну. Антидепресанти призначають як при встановлених депресіях, так і при багатьох граничних розладах – ПТСР, невротизації тощо. Тому спектр призначення досить широкий, але ступінь, кількість, якість антидепресантів повинен призначатися абсолютно індивідуально. Такі ліки повинні продаватися за рецептом, хоча під час війни деякі аптеки продають і без рецепту.

"Антидепресанти починають діяти від 7-14 доби від початку прийому"

Чим відрізняються заспокійливі препарати від антидепресантів?

Багато людей вважають, що депресія – це погіршення настрою. Депресія – це стан, за якого два і більше місяців системно погіршений настрій, що призводить до зниження якості життя. Крім того, є супутні скарги: безсоння, тривога, відраза до їжі, самозвинувачення тощо. Такий стан можна охарактеризувати як депресію. Все інше – це періодичне зниження настрою, яке викликане зовнішніми подіями. При такому стані можна приймати заспокійливі, оскільки вони не мають системної дії і не викликають залежності. Вони вирішують ситуацію тут і зараз. Антидепресанти так не працюють. Вони починають діяти від 7-14 доби від початку прийому. Тому людина, яка приймає антидепресанти як заспокійливе, нічого не отримає, крім ефекту плацебо або побічного ефекту у вигляду сонливості.

"Сімейний лікар не може призначати антидепресанти. Він повинен дати направлення до психіатра"

Чи може антидепресанти призначити сімейний лікар?

Ні, тому що тут потрібне фахове призначення. Сімейний лікар може виписати направлення до психіатра. Деякі сімейні лікарі, неврологи вважають, що вони є широкими спеціалістами в медицині і можуть одночасно лікувати і терапевтичні, і аутоімунні, і психіатричні захворювання. Після їхніх призначень ми з колегами переліковуємо таких пацієнтів, які вже мають негативний досвід прийому антидепресантів, призначених сімейними лікарями чи неврологами. Після прийому кількох видів антидепресантів у людини може сформуватися толерантність до цих препаратів і тоді підібрати правильне лікування стає значно складніше. Некоректне призначення антидепресантів може погіршити стан пацієнта або навіть призвести до смерті. Тому кожен спеціаліст має фахово лікувати.

Хронічний ПТСР, хронічний стресовий розлад, безсоння потребують призначення антидепресантів

Як працює психіатр із пацієнтом? Скільки часу йде на те, щоб визначити стан і призначити лікування?

Від 15 хвилин до кількох днів. Бувають різні психічні стани, які потребують проведення серйозного маркування. Потрібно проводити співбесіду, патопсихологічні дослідження – скринінг психічного стану людини і вже потім підбирати необхідний антидепресант. Усі хронічні психічні захворювання, пов’язані зі зміною спектру психічного самопочуття, зниженням настрою та тривогою, можуть лікуватися антидепресантами. При гострому ПТСР пацієнт не потребує антидепресантів. Тут потрібна заспокійливі препарати, психологічна робота і підтримка. Хронічний ПТСР, хронічний стресовий розлад, безсоння потребують призначення антидепресантів. Якщо людина має дискомфортний психічний стан більше 4-5 днів – це привід звернутися до спеціаліста.

"Жоден психолог не має права лікувати психічні захворювання медикаментозно"

Як роль психологів у лікуванні депресій?

Психолог завжди поруч із психіатром, якщо це звісно фаховий психолог. Зараз є безліч психологів, які не мають фахової освіти, навіть педагогічної. Хоч психолог і психіатр працюють поруч, у них різна робота. Психолог не лікує, а надає психологічну підтримку. І це ключовий фактор. На жаль, багато психологів вважають себе фахівцями із психіатрії та призначають ті чи інші ліки.  Жоден психолог не має права лікувати психічні захворювання медикаментозно.

Вік депресії

Чи справді депресія помолодшала? Чому пацієнти молодшого віку частіше підсідають на антидепресанти і чим це пояснюється?

Доступність ліків плюс можливість простіше отримати якийсь ефект. Крім того, є ще мода на вживання антидепресантів. Під час ковіду значно збільшилася кількість звернень підлітків 13-16 років з тими чи іншими психічними розладами, зокрема із депресивними. Відбувається чергове трансформування психічних сфер у підлітків, росте нове покоління, яке психологічно більш м’яке і чутливе. У них зовсім інша система цінностей і мислення.  Вони психологічно дуже тендітні, творчі, цікаві та інтелектуальні, але водночас легко зазнають фрустрацій. Тому серед них дуже зріс відсоток психічних розладів. Таких пацієнтів багато, тому попит на прийом антидепресантів у молодих людей значно зріс.

Тобто, сучасні підлітки – це покоління, яке в майбутньому дасть більше пацієнтів психіатрам?

Це покоління інтелектуально, психологічно і ментально випереджає час на 20-30 років, проте змушене жити в  рамках, яке нав’язує йому сьогоденний соціум.  Ці рамки їх ламають, фруструють і не дають змоги реалізуватися. Чому з кожним роком аутистів стає все більше? Тому що це люди нової генерації, які на сотні років народжуються раніше, аніж вони можуть бути пристосовані до соціуму. Для них наше звичне середовище є дискомфортним і таким, що спонукає до захворювання.

"Залежно від психічного стану антидепресанти призначають на термін від 3 до 12-18 місяців, а іноді пожиттєво"

Як довго слід вживати антидепресанти?

Прийом антидепресантів не може бути коротким. Залежно від психічного стану, антидепресанти призначають на термін від 3 до 12-18 місяців, а іноді й пожиттєво. Їх починають приймати з мінімального дозування, яке потім поступово збільшують, щоб досягти якісного терапевтичного ефекту, коли людина почуватиме себе комфортно, ніби вона нічого не приймає. Це ідеальний варіант прийому антидепресантів. Так само поступово слід завершувати лікування антидепресантами. Не можна різко припиняти вживати антидепресанти. Пацієнт повинен бути у контакті з лікарем, приходити на огляди, давати зворотний зв'язок. Це відповідальність пацієнта.

"Алкоголь нівелює дію антидепресантів"

Чого не можна робити під час вживання антидепресантів?

Здоровий спосіб життя  покращує психічний стан. Тому приймаючи антидепресанти, слід правильно харчуватися, виконувати дозовані фізичні навантаження, виключити або значно зменшити вживання алкоголю, особливо на початку курсу лікування.  Алкоголь нівелює дію антидепресантів. Якщо велику дозу антидепресантів запити великою кількістю алкоголю – можна померти.