Номінальні зарплати зросли в Україні на 22%. Марченко про попит на працівників

Номінальні зарплати зросли в Україні на 22%. Марченко про попит на працівників

За минулий рік номінальні зарплати в Україні зросли на 22%, констатує засновник рекрутингової агенції "Борщ", провідний експерт ринку праці Сергій Марченко. І, на його думку, це дуже високий показник. До повномасштабного вторгнення зарплати в середньому зростали лише на 6-7% на рік. З одного боку, це добре, бо люди мають можливість заробляти більше. А з іншого боку, це впливає на економіку. Якщо ви бачите, що закрилася кав’ярня чи інше місце, де ви звикли бувати, це означає, що вони не змогли працювати. І зараз роботодавці шукають працівників майже в усіх сферах. Роботодавці готові надавати поступки на кшталт віддаленої роботи тощо.

 

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото: Суспільне Рівне

"Через підвищення податків легальний бізнес іде в тінь"

Хто такі економічні неактивні люди? Чи можна назвати жінку, яка виконує хатню роботу, економічно неактивною?

З погляду Міністерства вона економічно неактивна, оскільки не сплачує податки. Те ж саме стосується ветеранів. Ставити питання до ветеранів, які прийшли з фронту і не працюють, трохи дивно, оскільки вони відпрацювали два чи три роки, захищаючи Україну. І якщо після цього вони якийсь час не працюють, то це нормально. Нехай відпочинуть, приведуть себе до тями. Комусь спала на думку ідея, що ветеранів слід відправити на роботу. В Україні багато людей і є інші проблеми, через які вони економічно неактивні. У нас велика частина людей, яких Міністерство не бачить, насправді працюють. Останнім часом в Україні збільшуються податки і підприємці, які ведуть бізнес легально, ідуть у тінь. Вони не платять податки і наймають людей, які офіційно неоформлені. Ось, де резерв.

В Україні офіційно працює близько 9 млн людей

За даними Мінекономіки в Україні близько 8 мільйонів людей не працюють і не шукають роботу. Яким чином можна повернути цих людей в поле економічно активних громадян?

У мене є великі питання до цифри у 8 млн непрацевлаштованих. Зараз в Україні офіційно працює близько 9 млн людей. На піку, коли ще не був анексований Крим, коли Україна контролювала весь Донбас, в Україні було близько 18 млн людей, які працювали. Якщо до 9 додати 8, виходить 17. Це майже та ж сама цифра, що була з Кримом і Донбасом. Проте треба не забувати, що в Криму і на Донбасі проживало близько 5-6 млн людей, яких зараз немає на підконтрольній території України. Тому така цифра виглядає дещо завищеною. Як повертати цих людей? Дуже просто. Потрібно створити такі умови для бізнесу, щоб він не йшов у тінь і платив податки.

У нас давно вже демографічна криза, яка почалася ще до початку війни і її так просто не зупиниш. Звичайно війна тільки посилила всі ці тенденції.  За різними даними, близько 5-6 млн українців зараз перебувають за кордоном у статусі біженців. Дуже часто це саме економічно активне населення – жінки 30-40 років, які могли би працювати. Частина з них і досі працює в українській економіці віддалено. Але тут є питання: чи вони платять податки, чи вони працюють на усних домовленостях із роботодавцем. Ми як рекрутери бачимо зниження вимог від роботодавців до кандидатів. Зараз головне, щоб кандидат був плюс-мінус адекватний. А всього іншого роботодавці готові навчати.

"Роботодавці дуже люблять людей, які мають відстрочки від призову або через різні обставини не потрапляють під призов"

Чому люди не відгукуються на вакансії? Їх не влаштовує зарплата, умови праці?

У кожного своя причина. Складно знайти якусь одну причину, чому кілька мільйонів людей не працюють в економіці. З іншого боку, в нас є величезна група людей – це чоловіки, які ухиляються від служби в армії і просто викреслені зараз із ринку праці. Це істотна проблема для роботодавців, оскільки їм бракує працівників саме в тих спеціальностях, які зазвичай займали фізично міцні чоловіки. Це передусім вантажники, які працюють руками і виконують фізично важку роботу. Цих людей зараз практично немає. Їх дуже бережуть. Роботодавці дуже люблять людей, які мають відстрочки від призову або через різні обставини не потрапляють під призов. Тобто, зараз це найкращий кандидат для роботодавця. Вакансія – це коли роботодавець не може знайти кандидата сам і йому потрібно розмістити оголошення про те, що він шукає. Так з’являється вакансія. Ті люди, які раніше не мали проблем із персоналом, наймали людей через нетворкінг чи оголошення серед своїх працівників, зараз змушені шукати працівників через розміщення вакансій. Людей в країні стало менше, близько мільйона чоловіків зараз у Силах оборони, близько 5 млн виїхали за кордон і також вийшли з ринку праці в Україні. Крім того, з нього пішли ті, хто ухиляється від призову – це також велика цифра. Плюс із легального ринку праці пішли ті люди, які працюють нелегально.

За минулий рік номінальні зарплати виросли на 22%.

Якщо на вакансію не йдуть пошукачі, можливо, варто підвищувати зарплату?

Саме так зараз це все і відбувається. Якщо подивитися на статистику заробітних плат, то вони ростуть великими темпами два роки поспіль. За минулий рік номінальні зарплати зросли на 22%. У нас є інфляційні процеси, знецінюється гривні, дорожчають продукти, але 22% зростання заробітних плат – це дуже високий показник. До повномасштабного вторгнення заробітні плати в середньому зростали на 6-7% на рік. Тобто зростання складає більш ніж утричі. З одного боку, це добре, тому що люди мають можливість заробляти більше. А з іншого боку, це впливає на економіку. Коли підприємство не виробляє більше, але змушене платити вищі заробітні плати, це призводить до складних наслідків у середньостроковому періоді. Однозначно частина бізнесу цього не витягне. Якщо ви бачите, що закрилася кав’ярня чи інше місце, де ви звикли бувати, це означає, що вони не змогли працювати. Зараз роботодавці шукають працівників майже в усіх сферах. Попит всюди високий. Роботодавці піднімають не лише заробітні плати. Вони готові надавати якісь поступки на кшталт віддаленої роботи тощо.

Сергій Марченко. Фото з особистого архіву

Потрібно зробити так, щоб хоча б український інвестор не виводив свої кошти за кордон

Можливо ми вже не можемо собі дозволити таку кількість кав’ярень та інших закладів обслуговування, які ми мали до вторгнення?

Це економічні процеси і ринок це відрегулює. Те, що зайве піде з ринку. частина компаній з ринку йде, але не факт, що вони зайві. Потрібен будь-який бізнес, оскільки він платить податки. І його потрібно берегти. Хотілося щоб держава, коли говорить про повернення людей, про єдність і незламність більше звертала увагу на правила гри, які вона сама задає. Нам би хотілося мати бізнес-орієнтоване середовище в Україні, оскільки нам вкрай необхідні інвестиції. Зрозуміло, що в активну фазу війни до нам не прийде західний інвестор. Потрібно зробити так, щоб хоча б український інвестор не виводив свої кошти за кордон. Щоб українському інвестору було спокійно в Україні, щоб він створював робочі місця, піднімав заробітні плати тощо, тому що це все реально. У нас є великий резерв для зростання економіки. Повоєнна відбудова – це також великий резерв для зростання. Потрібно це використати зараз.

Яка буде ефективність, якщо держава підготує сто людей і сто тисяч? Це дуже різні речі

Як ви ставитеся до соціальних проєктів із працевлаштування ветеранів, людей з інвалідністю? У масштабах країни це одиночні приклади?

Це дуже корисні ініціативи, коли держава робить якісь програми для ветеранів. Єдине – я не дуже розумію масштаб. У нас є новина, що держава заплатить до 30 тисяч гривень за перекваліфікацію. Але ми не бачимо бюджету. Я не знаю, держава підготує сто людей чи сто тисяч? Яка буде ефективність, якщо держава підготує сто людей і сто тисяч? Це дуже різні речі.

Навіщо витрачати державні гроші на навчання, якщо ці гроші може витратити приватний роботодавець

Наскільки ринок праці гнучкий у питанні перекваліфікації? Адже не кожного можна перенавчити з однієї професії на іншу.

На цьому ринку праці, що є зараз, навчання – точно не головна проблема. Коли роботодавці готові брати людей без досвіду, то як на мене це трішки не раціональне використання державних коштів спрямовувати їх саме на навчання. Навіщо витрачати державні гроші, якщо ці гроші може витратити приватний роботодавець, оскільки це в його інтересах. Йому потрібні люди і він готовий їх навчати. Наші клієнти готові до навчання. Навіть якщо не вистачає якихось знань, роботодавці ідуть на зустріч і готові брати людей на перспективу, щоб вони навчалися.

Кількість вакансій у Львівській і Тернопільській областях зросла майже вдвічі після початку вторгнення

Який бізнес зараз закривається?

Маленький і середній бізнес зараз найбільш вразливий. Я не пригадую, щоб якийсь великий бізнес закрився під час вторгнення. А маленький бізнес: кав’ярні, пекарні закриваються регулярно. Саме тому малий бізнес потребує підтримки. У багатьох країнах світу є програми з підтримки саме малого бізнесу.

У західних регіонах більше безпеки і тому там розвиток кращий, ніж у прифронтових регіонах. Кількість вакансій у Львівській і Тернопільській областях зросла майже вдвічі після початку вторгнення. Це говорить про те, що багато бізнесів із Харкова, Запоріжжя, Донеччини релокувалися на захід, де безпечніше. Там розвивається бізнес і він шукає людей. Збільшується кількість вакансій і відповідно збільшується економічна активність.

Немає кращого способу втримати персонал, ніж нормальне ставлення до людей

Як втримати працівників, аби вони не йшли від роботодавця після навчання?

Немає кращого способу втримати персонал, ніж нормальне ставлення до людей. Це корпоративна культура, бонуси, програми, соціальні гарантії тощо. Людина, коли працює, повинна почуватися захищеною і потрібною. Коли на роботі їй це дають, вона не шукає інших робіт.

МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ МАЄ ЗМОГУ ВИСЛОВИТИ СВОЮ ДУМКУ ЩОДО ЦИХ ТВЕРДЖЕНЬ ЗАСНОВНИКА РЕКРУТИНГОВОЇ АГЕНЦІЇ "БОРЩ", ПРОВІДНОГО ЕКСПЕРТА РИНКУ ПРАЦІ СЕРГІЯ МАРЧЕНКА В ЕФІРІ УКРАЇНСЬКОГО РАДІО.

Останні новини
Накопичена Путіним фінансова "подушка" худне. Загребельська про ефективність санкцій
Накопичена Путіним фінансова "подушка" худне. Загребельська про ефективність санкцій
Українське суспільство стало толерантнішим до ВІЛ-позитивних людей — Панфілова
Українське суспільство стало толерантнішим до ВІЛ-позитивних людей — Панфілова
Зібрано дані про загибель на війні 420 українських громадських активістів — ZMINA
Зібрано дані про загибель на війні 420 українських громадських активістів — ZMINA
До Радіодиктанту-2024 долучилися 12 тисяч учасників
До Радіодиктанту-2024 долучилися 12 тисяч учасників
Зберегти себе у світі, що розвалюється: Гурт Small Depo випустив мініальбом "Карнавал"
Зберегти себе у світі, що розвалюється: Гурт Small Depo випустив мініальбом "Карнавал"
Новини по темі
Попри складну ситуацію, лінія оборони ЗСУ залишається відносно цілісною — Харук
Збільшення податків, на жаль, не збільшило забезпечення ЗСУ — Продан
З кожної тисячі 50 гривень йтиме на потреби війська – Устенко про підвищення військового збору
З кожним обстрілом відновлення передачі електроенергії по всій території України стає складнішим – Попенко
Енергетики виконують місячну норму роботи за 3 дні – Харченко