З кожним обстрілом відновлення передачі електроенергії по всій території України стає набагато складнішим – Попенко

З кожним обстрілом відновлення передачі електроенергії по всій території України стає набагато складнішим – Попенко

Основною проблемою під час вчорашньої масованої атаки РФ було те, що ракети летіли у випускні трансформаторні підстанції, які відповідають за видачу електроенергії від атомних станцій. Відтак атомна станція не могла видавати електроенергію в мережу. Тому енергетики були змушені зупинити роботу блоків або частково понизити потужність. Удари також були по підстанціям Укренерго, які відповідають за передачу електроенергії по всій території України. Тобто не можна було ані випустити електроенергію, ані передати ту, що вже є в інші регіони. Так в ефірі Українського Радіо охарактеризував ситуацію з енергетикою після одинадцятого за цей рік масованого удару РФ по Україні засновник Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко.

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото з відкритих джерел

Не можна було ані випустити електроенергію, ані передати ту, що вже є в інші регіони

Які наслідки для енергетичної системи України мала масована комбінована атака РФ 28 листопада?

Наслідки досить серйозні. В певних регіонах відключення електроенергії тривають по 20 годин. Відключення триватимуть до кінця цього тижня і навіть на початку наступного. Під час обстрілу Енергоатом змушений був відключати блоки або понижувати їхню потужність. Основною проблемою було те, що ракети летіли у випускні трансформаторні підстанції, які відповідають за видачу електроенергії від атомних станцій. Відтак атомна станція не могла видавати електроенергію в мережу. Тому енергетики були змушені зупинити роботу блоків або частково понизити потужність. Це був не поодинокий удар по одній станції. Удари також були по підстанціям Укренерго, які відповідають за передачу електроенергії по всій території України. Тобто не можна було ані випустити електроенергію, ані передати ту, що вже є в інші регіони.

З кожним обстрілом відновлення передачі електроенергії по всій території України стає набагато складнішим

Наскільки швидко можна полагодити і повною мірою використовувати ресурс атомних електростанцій?

Атомні станції потроху запускаються. Але питання не їхньому запуску, а в можливостях відновити трансформаторні підстанції по всій території України. З кожним наступним обстрілом обладнання, яке встановлене на трансформаторних підстанціях або перетворюється на брухт, або потребує серйозного ремонту. Тому з кожним наступним обстрілом відновлення передачі електроенергії по всій території України стає набагато складнішим.

За будівництво захисних споруд відповідає Укренерго, Енергоатом і Кабмін

Наскільки ефективними виявилися захисні споруди під час атаки?

Як показує ситуація навіть станції Укренерго абсолютно незахищені. Тому в мене величезне питання до тих, хто відповідав за  будівництво захисних споруд і куди пішли кошти. Роботи не виконані і не відомо, коли будуть виконані.  Закупівля обладнання відбулася з величезними накрутками і всі ці дані є у звіті Рахункової палати. За побудову захисних споруд відповідало в першу чергу Укренерго, яке виступало замовником будівництва. Окремо в нас є Енергоатом, який відповідає за будівництво цих споруд. Кабмін виділяв кошти і повинен був контролювати процес будівництва захисних споруд.

Олег Попенко. Фото: ФБ-сторінка

Україні потрібно купити щонайменше 2 млрд кубометрів газу для того, щоб заповнити його в нашу ГТС замість російського

Що буде з нашою газотранспортною системою після припинення транзиту російського газу до Європи?

Ситуація з транзитом російського газу до кінця ще не зрозуміла. Останні місяці було багато розмов про те, що російський газ буде заміщений азербайджанським, хоча в Азербайджана немає власних вільних потужностей. Так само як зараз іде російська  нафта через наш нафтопровід, але по документах вона угорська. Якщо буде відключення газу ми не знаємо достеменно, що може відбутися в Україні. По-перше, українська газотранспортна система ніколи не працювала без російського газу. Випробування ГТС в 2019 році показало, що у випадку відсутності російського газу певні регіони на півдні України будуть з дуже низьким тиском газу. Крім того, Україні потрібно купити щонайменше 2 млрд кубометрів газу для того, щоб його заповнити в нашу ГТС замість російського. На сьогодні в Україні великі проблеми з видобутком власного газу. Ми втратили певні газоносні регіони в Харківській області, які постійно знаходяться під обстрілами. Тому збільшити видобуток газу в короткостроковій перспективі неможливо. А щоб купити газ, нам потрібно знайти гроші. На сьогодні газ у Європі коштує 550 доларів за 1000 кубів. Тобто для того, щоб купити 2 млрд кубометрів газу нам потрібно 1,1 млрд доларів.

Іноземні партнери, які ще минулого року зберігали свій газ в наших газосховищах на цей рік відмовилися це робити

Чи буде РФ завдавати ударів по нашій ГТС після припинення транзиту свого газу?

Росія і зараз це постійно робить. Вчора Росія в черговий раз вдарила по нашим газовим сховищам. Тому в нас великі проблеми не лише через те, що ми зменшили обсяг видобутку газу, а й тому, що нам складно його зберігати. Майже всі іноземні партнери, які ще минулого року зберігали свій газ в наших газосховищах на цей рік відмовилися це робити.