Взимку при мінус 15 обмеження електрики можуть бути по 12-16 годин на добу ― Харченко

Взимку при мінус 15 обмеження електрики можуть бути по 12-16 годин на добу ― Харченко

Рекордно спекотне літо на фініші, але вересень стартує також із 30-градусної спеки. Про ситуацію в енергетиці, можливості генерації та енергетичний мінімум, який маємо забезпечити до початку опалювального сезону, розповів Українському Радіо директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко. На думку експерта, "фантастична атака росіян 26 серпня була спрямована на те, щоб добитися блекауту. Тобто головною метою була атака на об’єкти "Укренерго", щоб виключити систему, розбити її на шматки. Московити в черговий раз цього не добилися, і я впевнений, що не доб’ються". Олександр Харченко зазначив, що зусилля, які були спрямовані на фізичний захист насамперед високовольтних мереж, дали свій результат. Тому, хоч зима буде складною, ми її пройдемо без техногенних катастроф, навіть якщо будуть нові атаки, наголосив експерт.

0:00 0:00
10
1x

Фото: ЕnergyX

 

Зиму пройдемо без техногенних катастроф, навіть якщо будуть нові атаки

На початку червня ми говорили про те, що Росія знищила 80% теплової та третину гідрогенерації електрики України. Станом на сьогодні, 29 серпня, наскільки зросла кількість руйнацій та про який стан енергетики можемо говорити?

На мою думку, що катастрофи взимку не станеться. Зиму ми пройдемо. Інша річ, що ситуація справді складна. Остання атака 26 серпня була дуже сфокусована саме на енергетичній інфраструктурі, але вона показала, що зусилля, які були спрямовані на фізичний захист насамперед високовольтних мереж та попередження нових ударів, дали свій результат. Зараз у мене особисто набагато більше надії, що хоч зима буде складною, але ми її пройдемо без техногенних катастроф, навіть якщо будуть нові атаки. Водночас щодо генерації ми будемо в дефіциті. Частина потужностей відновлена, але остання атака принесла нові пошкодження, зокрема й на генерації. І до речі, виникає питання, чому активно будується захист високовольтних підстанцій та мереж "Укренерго" і не будується захист відповідних підстанцій на генеруючих потужностях. Над цим треба також працювати. Отже, взимку буде складно, можуть бути обмеження по 12-16 годин на добу (не безперервно, а загалом), така об’єктивна ситуація. Якщо буде мінус 15 градусів, то обмеження будуть саме такими. Але я переконаний, що українці це розуміють, готуються, і ми це пройдемо.

Це змагання: московити атакують, ми покращуємо захист

До початку опалювального сезону Росія може вдатися до нових обстрілів, тож ситуація може змінитися.

Це змагання. Московити атакують, ми покращуємо захист. Вони підсилюють атаку, наприклад, вперше були застосовані касетні боєприпаси по об’єктах енергетичної інфраструктури. По суті це змагання енергетичного комплексу ― "Укренерго", генеруючих компаній, "Укргідроенерго", "Енергоатома" (котрий найменше демонструє якийсь захист на своїх об’єктах) ― тобто українських енергетиків, які покращують захист та опір, з атакувальними здатностями московитів руйнувати. Ми придумуємо нові способи захисту, реалізуємо їх, і вороги також шукають нові способи атак. Щось гарантовано передбачити неможливо.

Будувати третій рівень захисту дорого і довго

Вже збудовано перший та другий рівні захисту об’єктів енергетичної інфраструктури, вони добре спрацювали, убезпечили від пошкоджень. Як би ви оцінили потенційний третій рівень захисту? Будівництво лише шести таких об’єктів може коштувати 180 млрд гривень. Чи варто очікувати на підтримку наших західних партнерів?

Скажу відверто, що в третій рівень захисту я не вірю взагалі. Маю певну інформацію, як виглядали проєктні пропозиції. Не думаю, що є можливість побудувати достатню кількість об’єктів для того, щоб цей захист реально працював. Бо рандомно захистити навіть 6-10 об’єктів третім рівнем недостатньо. Будувати його ― щонайменше 2-3 роки. І такий рівень інвестицій мені видається неправильним. Другий рівень захист показує себе чудово вже зараз, тому треба працювати над максимальним розширенням переліку об’єктів з другим рівнем, одночасно із розширенням запасів обладнання та формуванням необхідних технічних команд, які зможуть поєднувати той захист, що його надає другий рівень ключовому обладнанню, зі швидким відновленням того, що постраждало. Це, на мою думку, є найбільш ефективний та реалістичний шлях, який допомагатиме вже найближчим часом.

Без атомних електростанцій нам буде неможливо пройти сезон

Зараз введено планові та екстрені відключення електроенергії. Чи варто нам очікувати, що їх незабаром скасують?

Думаю, що протягом 10-14 днів ситуацію вдасться полагодити до такої, яка була до 26 серпня. За умови відсутності нових атак.

Ядерна генерація залишається зараз ключовою для нас. Яка ситуація з ремонтом енергоблоків?

Планові ремонти "Енергоатома" проходять на всіх енергоблоках щороку, це обов’язкова процедура. Наскільки я розумію, зараз ще є енергоблоки, ремонти яких тривають. Гадаю, це буде завершено найближчим часом, до початку опалювального сезону. Тому що без атомних електростанцій нам буде неможливо пройти сезон нормально.

Олександр Харченко. Фото: Українське Радіо

За балансування енергосистеми відповідає диспетчерський центр "Укренерго", вони свою роботу виконують, система збалансована і працює

Що нам допомагатиме проходити пікові навантаження? Чи маємо апелювати до міжнародних партнерів, які можуть нам додати електроенергії?

Це робота оператора магістральних мереж. Балансування енергосистеми ― це те, за що відповідає диспетчерський центр "Укренерго". Вони свою роботу виконують, і у нас проблеми балансування фактично не буває. З точки зору європейських диспетчерів, наші там роблять просто чудеса. Система збалансована і працює. Планові обмеження, про які ми говоримо, це також інструмент балансування енергосистеми в ситуації, коли немає достатньої генеруючої потужності. Тому це технічно буде виконуватись, в тому числі з підтримкою міжнародних партнерів, з використанням імпорту, отриманням аварійної допомоги від наших сусідів ― усе це буде. Але енергосистема цілісна, вона працює. І фантастична атака 26 серпня була спрямована на те, щоб добитися блекауту. Тобто головною метою була атака на об’єкти "Укренерго", щоб виключити систему, розбити її на шматки. Московити в черговий раз цього не добилися, і я впевнений, що не доб’ються.

Якщо уявити, що ми своєю зброєю завдали таких проблем Росії, наскільки вони б стали для росіян відчутними?

Я рішучий противник концепції ударів по цивільній інфраструктурі у принципі. Те, що роблять московські варвари, ми не будемо повторювати, я в цьому переконаний. Вірю в керівництво країни, що вони не підуть на такі варварські атаки та на абсолютно терористичний підхід до війни. Україна не може і не повинна так діяти. Те, що варто робити ефективно, це атакувати їхню нафтопереробку, ті підприємства, які по суті генерують гроші на війну. Саме це робиться з нашого боку, хочеться це розширювати.

Нам потрібні сотні генеруючих об’єктів, які будуть розпорошені по території країни та генеруватимуть від 5 до 80 МВт

Як ви бачите паралельно з відновленням потужностей розбудову нової децентралізованої української енергосистеми вже сьогодні, за умов війни?

Це буде відповідальність приватного сектора. Без нього відбудувати українську енергетику не вдасться. Немає джерел грошей, для того щоб відбудувати необхідні потужності, якщо у справу не включиться приватний сектор, причому не лише український, який вже включився. А надалі наше завдання ― довести стан справ на українському ринку електроенергії до такого, щоб включився іноземний інвестор. Без цього ми не відновимо потужності та не побудуємо децентралізовану генерацію. А нам потрібно будувати десятки і сотні генеруючих об’єктів, які будуть розпорошені по території країни і генеруватимуть від 5 до 80 МВт та які буде неможливо вразити ніякому терористичному режиму.

Останні новини
"МСЕК існують": куди звертатися для отримання статусу особи з інвалідністю в час реформи? Коментує експертка
"МСЕК існують": куди звертатися для отримання статусу особи з інвалідністю в час реформи? Коментує експертка
Відчуття повсюдної смерті: Renie Cares презентували сингл "Дамоклів меч"
Відчуття повсюдної смерті: Renie Cares презентували сингл "Дамоклів меч"
"Рамштайн" без США та Євросоюз без Орбана – Дикий про допомогу західних партнерів у 2025 році
"Рамштайн" без США та Євросоюз без Орбана – Дикий про допомогу західних партнерів у 2025 році
Буря емоцій всередині: Паліндром презентував сингл "Я маю крила"
Буря емоцій всередині: Паліндром презентував сингл "Я маю крила"
Українські премʼєри 15-22 листопада: Zwyntar, Паліндром, Діти Інженерів, The Unsleeping, Sasha Boole
Українські премʼєри 15-22 листопада: Zwyntar, Паліндром, Діти Інженерів, The Unsleeping, Sasha Boole
Новини по темі
"МСЕК існують": куди звертатися для отримання статусу особи з інвалідністю в час реформи? Коментує експертка
У нинішній редакції бюджету-2025 соціальні виплати та зарплати військовослужбовців заморожені ― Гончаренко
"Носив вишиванку та розмовляв українською": історія засновника музею дисидентів у Донецьку "Смолоскип"
"За два тижні до обміну я знепритомнів на перевірці". Повне інтерв'ю Максима Буткевича
"Досі не зовсім усвідомлюю, скільки людей тішаться, що я повернувся" — Максим Буткевич