"Єдині вікна" у ЦНАПах, єКабінет, реабілітація та інструменти для розвитку – Порхун про нову ветеранську політику

"Єдині вікна" у ЦНАПах, єКабінет, реабілітація та інструменти для розвитку – Порхун про нову ветеранську політику

Основою нової ветеранської політики має стати не пожиттєве пільгове утримання, а реабілітація і інструменти для подальшого розвитку, вважає виконуючий обов'язки міністра у справах ветеранів Олександр Порхун. В інтерв'ю Українському Радіо він повідомив, що відповідний законопроект наразі готується: "я думаю, до кінця травня він вийде на зовнішнє погодження, а далі – на засідання Кабінету міністрів з його ухваленням і передачею вже у Верховну Раду". Паралельно у міністерстві працюють над розробкою електронного кабінету надавачів послуг. Це має спростити бюрократичні процеси. Крім того, додав Порхун, всі необхідні послуги ветерани можуть отримати за принципом "єдиного вікна" у ЦНАПах. Наразі вони вже працюють у 10 областях. 

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото: facebook/mva.gov.ua

Чинне законодавство – "ехо" Радянського Союзу

Ви неодноразово казали, що ветеранська політика не відповідає реаліям і Мінветеранів спільно з профільним парламентським Комітетом працює над зміною законодавства. Чому така ситуація склалася і що планується змінити? 

Чинне законодавство, яким керується Міністерство у справах ветеранів – це закон України про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту. На жаль, він був прийнятий і підписаний у 1993 році. Плюс за цей період у нього були внесені майже 97 змін, якими у певні роки певні політики просто намагалися закрити точкові питання. Із 2014 року у нас почалася війна з РФ, і цей закон повинен був більш актуалізуватися і мали напрацюватися певні алгоритми. Чому? Тому що чинне законодавство, я його називаю "ехо" Радянського Союзу, створювалося для пожиттєвої підтримки учасників бойових дій Другої світової війни. Плюс була молода на той час категорія – це учасники бойових дій на території інших держав. Тому дане законодавство просто точково вирішувало їхні питання.  Я не можу відповідати, чому з 2014 по 2020 рік нічого не робилося, навіть не було міністерства. Міністерство почало створюватися у 2018 році, а фундаментально запрацювало на початку 2019-го року. 

Було багато підходів до написання нового законопроекту, і вони були написані. Я в міністерстві з 2020 року особисто брав у цьому участь. Наша команда напрацювала законопроекти, які були передані народним депутатам для розгляду. Тобто в кінці 2021 року був зареєстрований законопроект, який повністю змінював парадигму ветеранської політики. Але почалося повномасштабне вторгнення і міністерство почало працювати трохи в іншому напрямку, тому що була заміна великої кількості категорій, яка мобілізувалася в Сили оборони та безпеки.

Ви маєте на увазі ветеранів, які пішли переважно хто у тероборону, хто в добровольці, так?

Правильно. Ветерани, які були демобілізовані з 2014 року. Їх нараховувалось до повномасштабного вторгнення майже півмільйона осіб, і з них 80% знову взяли зброю в руки і стали на захист нашої держави. Але я говорю про ту категорію добровольців, які з деяких причин не встигли потрапити в Сили оборони або мобілізуватися. Вони почали ставати на захист держави в так званих ДФТГ, які були створені в кожній громаді і виконували завдання. Тому Міністерство у справах ветеранів розуміло, що цю категорію також треба включати в чинний закон, до якого були підготовлені зміни. І ми ввели таке поняття, як добровольці, які можуть отримувати статус учасника бойових дій (УБД) безпосередньо за період від 24 лютого 2022 року до 25 березня 2022 року. Тобто їм давався місяць, щоб вони подали документи і міжвідомча комісія, яка створена на базі міністерства, могла розглянути і надати або не надати статус УБД. Також особи, які отримали поранення, могли звернутися для встановлення факту поранення, виплати одноразової грошової допомоги і безпосередньо підтвердити факт загибелі захисника чи захисниці. 

Зараз середній вік ветерана від 35 до 40 років

А як йдуть справи з розробкою нового законопроєкту? 

Міністерство у справах ветеранів зараз напрацьовує новий взагалі законопроект про сучасну ветеранську політику. Чому ми почали його напрацьовувати? Тому що змінився середній вік ветерана. Ми розуміємо, що зараз ветерани, які повертаються з війни, це вік від 35 до 40 років. І той закон, який зараз діє, заточений на пільго-орієнтованість. Тобто пільги, пільги і пільги.

У нас зазвичай ветеран асоціювався з незахищеними верствами населення. Чому? 

Я не знаю, чому він так асоціювався. Може деякі люди так вважають, я так не вважаю. Я також ветеран, я був на війні 3,5 роки. Я ніколи себе не асоціював, що я незахищена верства населення. Це просто створена така парадигма в державі.

Не пожиттєве пільгове утримання, а інструменти для розвитку

Можливо, тому що раніше це були люди переважно старшого віку, які потребували підтримки. А зараз це здебільшого молоді люди, які повертаються з інвалідністю, але мають повноцінно жити. А для цього потрібні умови. 

Ви абсолютно правильно говорите. Але думка про те, що портрет ветерана був негативний – це думка населення, яке не відчувало взагалі, що у нас з 2014 року війна. У нас цивільне населення зрозуміло, що в країні йде війна, коли перші ракети прилетіли по Києву. Тобто більшість цивільного населення вважає, що війна почалася у 2022 році. Тому фактори створення такого образу ветерана не зовсім правильні. Чому? Тому що, по-перше, держава повинна забезпечувати безпосередньо тих людей, які пішли її захищати. А з другої сторони, і цивільне населення повинно підтримувати військовослужбовців, а далі і ветеранів, які звільняються з лав силового блоку. 

Тому підхід міністерства зараз – це не пожиттєве пільгове утримання, а напрацювання і можливість надати інструменти розвитку в подальшому. Що я вкладаю в це поняття? Ми рухаємося за 6-ма кластерами, які зараз необхідні. Перший – це реабілітація. Вона в себе включає психологічну, фізичну і спортивно-фізичну реабілітацію. Тобто, коли ветеран повертається з війни, то перше, що ми повинні зробити – це його реабілітувати за цими напрямками. Тому що, щоб ми не робили, щоб ми не давали, як держава, перед тим, як ми його не реабілітуємо і не стабілізуємо, це все просто зводиться нанівець.

Де зараз проводиться реабілітація для ветеранів і ветеранок? І чи є якісь дані, скільки людей реабілітовано? 

Наразі реабілітація повністю покладена на Міністерство охорони здоров'я. І наші воїни проходять реабілітацію безпосередньо в закладах системи охорони здоров'я, а також в закладах системи силового блоку – це військові шпиталі, відомчі. Міністерство у справах ветеранів спрямовує роботу в розрізі лише надання психологічної реабілітації. Раніше за психологічною реабілітацією могли звернутися лише ветерани війни, особи з інвалідністю внаслідок війни, члени їхніх родин, а також члени родин загиблих захисників і захисниць України. Але ми дану категорію розширили і дали можливість під час повномасштабного вторгнення і дії воєнного часу дати можливість отримувати психологічну реабілітацію військовослужбовцям та членам їхніх родин. Минулого року Мінветеранів надавало таку допомогу. Місяць тому ми ухвалили постанову і відкрили доступ до Реєстру, до якого контрактуються надавачі послуг психологічної реабілітації і на цей рік у державному бюджеті закладено 160 млн грн. Тобто статистику, скільки Міністерство надасть за цей рік, я зможу сказати ближче до кінця поточного року.

Олександр Порхун.  Фото: facebook/mva.gov.ua

Сьогодні в Реєстрі ветеранів близько 1,2 млн учасників бойових дій

Як працює Єдиний державний реєстр ветеранів? Скільки зараз у ньому ветеранів? І чи є якісь прогнози наскільки ця цифра буде збільшена після демобілізації?

Сьогодні в Реєстрі знаходиться близько 1,2 млн учасників бойових дій. Наразі ми розраховуємо до кінця року на цифру десь в розмірі 1,5 млн осіб. А спрогнозувати скільки їх буде в майбутньому неможливо, тому що ми не розуміємо скільки ще триватиме війна. Перемога буде за нами – це 100%. Але по часу я зараз прогнозів не можу ніяких дати. 

Майже 100 ветеранів вже придбали домівки за програмою пільгового кредитування 

Які будуть зміни у довічних пільгах для ветеранів і які це пільги на сьогодні? 

Сьогодні за чинним законодавством є дуже багато пільг. Але більшість із них не працює, тому що вони застарілі. Те, чим наразі можуть скористатися ветерани війни – це отримання психологічної реабілітації, це перекваліфікація, здобуття вищої освіти, це працевлаштування. Якщо вони працевлаштовані, то за ними також іде низка пільг на робочому місці. Наприклад, якщо йде реформація підприємства або звільнення робітників, то учасник бойових дій звільняється в останній момент. Це перше. Друге, учасник бойових дій в будь-який час протягом року може скористатися відпусткою в кількості 14 календарних днів, під час якої за ним зберігається зарплата. Наступне – це пільговий проїзд, міський і заміський. Це встановлення дротового телефону. Ця пільга активна, але тут ми підходимо до того, що вона нікому не потрібна. У сільській місцевості учасники бойових дій можуть скористатися твердим паливом на опалювальний сезон. Це працює і органи місцевого самоврядування в цьому проводять гарну роботу. До повномасштабного вторгнення ветерани війни могли скористатися першочерговим отриманням земельних ділянок для ведення сільського господарства, для забудови. Також ветерани можуть отримати кошти із держбюджету на придбання житла. Але тут категорія трохи обмежена, тому що Мінветеранів спрямовує субвенцію до органів місцевого самоврядування для категорій осіб з інвалідністю внаслідок війни 1 і 2 групи та членів родин загиблих, які брали участь в АТО/ООС та під час повномасштабного вторгнення. Друга категорія – це учасники бойових дій, внутрішньо переміщені особи, які стали на квартирний облік до 2018 року. І третя категорія – це особи з інвалідністю внаслідок війни 1 і 2 групи, члени родин загиблих (померлих) ветеранів війни, які брали участь у бойових діях на території інших держав. Ці пільги можна далі перераховувати, але ми зараз повинні відійти від цього. Найголовніше ми вбачаємо, що перше - це реабілітація. Другий напрямок – переосвіта, працевлаштування. Третій напрямок – безпосередньо ветеранське підприємництво, бізнес. Четвертий напрямок – це забезпечення житлом у розрізі діючих субвенцій. Також Міністерство напрацьовує зараз державну програму в розрізі пільгового кредитування та іпотеки. Тому що субвенція розрахована на осіб з інвалідністю 1-2 групи. А ми хочемо дати можливість всім учасникам бойових дій отримувати пільгове кредитування на придбання житла. Ця програма розроблена і вона діє. Наразі ветерани війни можуть скористатися пільговим кредитуванням під 7%. З 2023 року подано майже 5 тисяч заявок. І наскільки мені відомо вже майже 100 осіб скористалися такою можливістю і придбали собі домівки. Але ми зараз працюємо над тим, щоб ці 7% покривала держава з бюджету.

А що з пільгами, їх переглянуть? 

Їх переглянуть і переформатують під потреби ветеранів. 

Чи залишиться у ветеранів, наприклад, можливість отримати автомобіль?

Вони можуть отримати автомобіль. Але автомобіль їм видає орган місцевого самоврядування. 

Коли орієнтовно може бути ухвалене рішення про перегляд пільги для ветеранів?

Наразі працює робоча група у міністерстві. Ми проводимо комунікації зі всіма стейкхолдерами і учасниками, які беруть участь у формуванні і реалізації ветеранської політики. Наразі драфт законопроєкту майже готовий. На наступному тижні заплановані консультації з громадськими ветеранськими організаціями і з органами місцевого самоврядування. Я думаю, до кінця травня він вийде на зовнішнє погодження, а далі – на засідання Кабінету міністрів з його ухваленням і передачею уже у Верховну Раду України. 

Окремі "ветеранські вікна" у ЦНАПах будуть по всій Україні

Зараз ветерани стикаються з тим, що немає "єдиного вікна". Коли буде запроваджено єдиний стандарт надання ветеранам послуг за принципом "єдиного вікна"?  

Він наразі в державі запроваджений. Міністерство у справах ветеранів почало впроваджувати "єдині ветеранські вікна" з 2021 року. Перший такий проєкт був організований на базі житомирського ЦНАПу. Спільно з Міністерством соціальної політики і мером Житомира ми відкрили у ЦНАПі 2 ветеранських вікна, який повністю дає можливість ветерану прийти і без черги скористатися всією інформацію про пільги та послуги, які надаються в розрізі ветеранської політики. А також скористатися всіма адмінпослугами, які є. Ми не зупинялися. Наразі такі вікна відкриті у 10 областях. Але в минулому місяці Мінветеранів подало на розгляд Кабінету міністрів постанову, яку уряд схвалив і тепер ми маємо можливість відкривати окремі "ветеранські вікна" у ЦНАПах по всій Україні, що наразі ми робимо. Тобто цей процес запущений. Але у нас є більш амбітні плани. Зараз команда працює над розробленням електронного кабінету надавачів послуг, який в майбутньому спростить усі бюрократичні процеси.

Термін отримання статусу особи з інвалідністю не перевищуватиме 30 днів

Чи напрацьований спрощений алгоритм дій щодо отримання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни?

Так. На минулому тижні дана постанова була ухвалена. У ній ми повністю спростили механізм отримання даного статусу. До цього, щоб отримати статус ветеран або ветеранка, а також члени сімей загиблих (померлих) захисників чи захисниць України мали доводити державі про факт отримання інвалідності або факт смерті на війні. Іноді ці процеси тривали місяцями, кількість документів у різних областях сягала більше 10. Тому ми розуміли, що потрібно спростити. Як наразі воно буде працювати? Термін отримання статусу не буде перевищувати 30 днів. Процедура надання статусу, скарги на незаконну відмову або його неправомірна видача тепер будуть жорстко контролюватися Мінветеранів. Що потрібно зробити? Можна рухатись двома шляхами – безпосередньо через ЦНАП. Тобто у паперовій формі, незалежно від зареєстрованого місця проживання, ветеран або ветеранка може звернутися у вікно ЦНАПу і подати перелік документів для отримання певних статусів. Другий шлях – в електронній формі через єКабінет, "Дію" чи Єдиний державний реєстр ветеранів війни.