Ми виграли б війну, якби наші FPV-дрони мали більший заряд і систему управління рівня Switchblade 600 — Маслов

Ми виграли б війну, якби наші FPV-дрони мали більший заряд і систему управління рівня Switchblade 600 — Маслов

Леонід Маслов до початку широкомасштабного вторгнення — успішний юрист, власник компаній у Харкові і Києві, ветеран АТО, в лютому 2022 повернувся у військо і тепер очолює взвод аеророзвідки 92-ї окремої штурмової бригади — це один із найефективніших підрозділів в усіх Збройних Силах. Про те, як Леонід Маслов сприйняв новину про створення Сил безпілотних систем, якою є роль дронів у сучасній російсько-українській війні та які проблеми зараз заважають воювати він розповів в ефірі Українського Радіо.

 

0:00 0:00
10
1x

Фото з Фейсбук-сторінки Леоніда Маслова 

"Ми би виграли війну, якби наші FPV-дрони несли більший заряд і мали систему управління рівня Switchblade 600"

Військовий експерт з Польщі, яка є членкинею НАТО сказав, що FPV-дрони нормальній армії непотрібні, дрони — це зброя для бідних, а в забезпеченої армії є артилерія, авіація для досягнення відповідних цілей на полі бою. Як Ви ставититеся до таких оцінок? Як оцінюєте роль дронів різних типів у сучасній російсько-українській війні? 

Я займаюся розвідувальними БПЛА, тому працюю як з ракетниками, так і з операторами ударних дронів у взаємодії. Ми знаходимо ціль і наводимо на неї або ракету, або артилерію, або FPV-дрони. Останнім часом FPV-дрони — найефективніший спосіб знищення ворога на ближньо-тактичному рівні. Можна багато розповідати, що Росія зараз масштабно застосовує керовані авіабомби, що нам теж дуже потрібні у великій кількості керовані авіабомби та засоби ППО, але відповідь на ваше питання така: не можуть ані авіабомби, ані артилерія, ані високоточні ракети замінити FPV-дрони. Маю на увазі дрони ближнього бою, дрони-скиди і летючі боєприпаси, які називають у нас ще "камікадзе". Все це одне одного лише доповнює. В багатьох випадках я можу свідчити, що артилерійський обстріл 10-20 снарядами — я був свідком цього — завдає значно менше уражень ворогу, ніж такої ж вартості FPV-дрони.

Великі проблеми є з тим, що багато дронів не долітають, бо триває війна між вдосконаленням радіо на наших дронах і засобами електронної боротьби у противника. Але я можу сказати, що за останній рік я бачив значно більше ефективних уражень від FPV-дронів, ніж ефективних уражень іншими засобами. Звісно, крім керованих авіабомб — ті працюють точно і потужно. Єдине, якби FPV-дрони несли б трошки більший заряд, трошки краще у них було радіо, система управління — рівня американського Switchblade 600 — ми б виграли війну. Особливо, якщо ми зможемо ще робити високоінтелектуальні системи наведення для того, щоб доводити дрон до цілі, коли ціль вже в полі зору, але обривається зв’язок…

Високоінтелектуальні — це мається на увазі зі штучним інтелектом?

Поняття "штучний інтелект" має різний сенс. Я маю на увазі систему високоінтелектуального розпізнавання цілі, коли система оптично обирає правильний силует правильно і сама обирає траєкторію заходу на ціль навіть після того, як РЕБ блокує зв'язок з оператором. Більшість дронів втрачають зв'язок на останньому відрізку траєкторії.

Фото з Фейсбук-сторінки Леоніда Маслова 

Створення Сил безпілотних систем ЗСУ

Верховний Головнокомандував віддав наказ створювати Сили безпілотних систем Збройних сил України. Наскільки це вчасне рішення? 

У мене думка тут подвійна. По-перше, я радий, тому що це певне визнання важливості цього напрямку діяльності. По-друге, нам — дронщикам і розвідникам — дуже сильно заважає працювати теперішня система взаємодії з нашими системами радіоелектронної боротьби, бо цієї взаємодії немає. У нас розбиваються дрони, не долітають через вплив наших же систем радіоелектронної боротьби. Я не закидаю нічого РЕБівцям, але взаємодія відсутня як така. Нам вдається  налагодити горизонтальні зв'язки, але потім неконтрольовані РЕБівці приїжджають, які нікому не звітують, і всі наші українські дрони падають.

Цю проблему налагодження взаємодії між РЕБ і операторами дронів вирішує створення Сил безпілотних систем?

Це створює лише генералів, лише певні посади. Але мене надихають дві речі: перше — що командувач там Вадим Сухаревський, друге — те, що зроблено крок до вирішення проблеми. Залишаються питання: ким і чим будуть комплектуватися війська БПЛА? У насв кожній бригаді, в розвідувальних батальйонах, в загальних ДШВ і в сухопутці — усюди є підрозділи БПЛА — як ударних, так і розвідувальних. Ці підрозділи, я так розумію, залишаться при своїх частинах. То ким будуть комплектуватися нові підрозділи у Силах безпілотних систем, звідки вони візьмуть пілотів в окремі свої сили? Будуть зараз їх готувати, щоб через роки вони почали працювати? Вони будуть набирати, смикати з бригад? Це теж погано. Вони зараз відкриють підготовку? З підготовкою зараз проблеми. Вона бюрократизована — вимоги до пілота БПЛА до нещодавнього часу були такі ж самі, як для пілота-винищувача.

Пілота-винищувача справжнього літака?

Так. За станом здоров'я. Треба спеціально проходити льотну комісію. Хоча насправді треба IQ-тести проходити для таких людей, бо від їхніх розумових здібностей залежить значно більше, ніж від розумових здібностей пілота F-16. Там більше реакція, вишкіл, постійні тренування. А в БПЛА зовсім інше. У БПЛА він мусить крутити гайки, паяти, програмувати. Там всі мусять бути айтішниками. Люди з розумінням, що таке радіозв'язок.

У нас підготовка пілотів в БПЛА здійснюється єдиним центром, який має монополію. Якщо ти в цьому центрі не навчався, ти взагалі не можеш нормальний дрон водити. Як туди здійснюється відбір і направлення — це теж таємниця незрозуміла. Я туди потрапив ще в 2014-му, не знаю як, мені просто пощастило. Але мені досі не видали якогось спеціального сертифіката та висновки комісії, що я придатний керувати. Треба створювати декілька навчальних центрів. У мене в підрозділі некомплект, я намагаюсь набрати пілотів серед айтішників, а мені кажуть: ні, вони мусять штурмувати посадки.

А для кого мільйон дронів буде випущено цього року?

Я думаю, що насправді є величезна кількість людей, які вміють, які знають, яким треба лише дати два інструменти. Один інструмент — це самі дрони, але це не питання Командувача цього роду військ, його питання тільки сказати Міноборони: робіть, ми готові, ми беремо. А друге — це вже питання армії, тобто дати дрони в надійні руки, в руки професіоналів. Інструктори мусять бути бойовими пілотами, які попрацювали на фронті, потім приїхали, повикладали курс і знову поїхали на фронт. Інакше навчання буде відірвано від реалій. І не можна допускати людей, які не воюють, до написання навчальних програм.

Ще одна проблема: порядок списання використаних дронів. Зараз так: я навів дрон на танк, танк вибухнув, дрон вибухнув. І за цими фактами має бути проведено розслідування — ви уявляєте? Розслідування того, як я втратив бойову техніку? Дрони не як снаряди списують, а списують неймовірно складно.

Також треба, щоб боєприпаси для різних видів дронів, які виробляють спеціалізовані організації, були стандартизовані. Скажімо, 5-10 видів боєприпасів і все. А далі вже дрон може нести той або інший. Зараз це все кустарщина. Зробіть нормальний, ми здатні на це, або за кордоном зробіть нормальні боєприпаси для ударних дронів. Інтелектуальний потенціал є, виробничий потенціал теж є достатній. Санкцій на нас немає, ми можемо закуповувати різні компоненти там, де хочемо. З логістикою теж проблем немає, поляки не заблокують мікросхеми, які приїдуть залізницею. Все можна робити. Головне, щоб була певна організація цього. І правильний був фідбек державі.

Успішні операції 

Леоніде,  на початку представила Вас як командира із найефективніших підрозділів аеророзвідки Збройних Сил України. Проілюструйте Вашу роботу якоюсь операцією, яку вдалося вам провести вашому підрозділу.

У нас багато було вдалих операцій було. У нас в 2022 році на Куп'янському напрямку майже кожен день знищували по сотні одиниць особового складу — можна подивитися на моєму YouTube-каналі. Більше батареї знищили, півдивізіона зруйнували САУ. Це було 11 вересня 2022 року під Куп'янськом. Тоді ми працювали з HIMARS, вони дуже точно влучали. Один раз ми побачили прямо в посадку заїжджає шість машин з особовим складом, тільки зайшли, прилетів HIMARS і все — полетіли вони до Кобзона.