С-400 непоганий ЗРК, але набагато гірший за Patriot — Гетьман

С-400 непоганий ЗРК, але набагато гірший за Patriot  — Гетьман

Не вся іноземна військова техніка потрібна Україні, вважає військовий аналітик Олексій Гетьман. В ефірі Українського Радіо він проаналізував можливість передачі Еквадором зброї радянського зразка в обмін на сучасне озброєння від США. "Якщо йдеться про важку техніку, яка багато років використовувалася, то її перевезення може коштувати більше, ніж сама техніка". Водночас, продовжує Гетьман, наші військові ефективно застосовують радянську техніку. Як приклад, так звані гібридні ЗРК, де радіолокаційна станція і пускові установки радянські, а ракети західні. Аналітик також оцінив плюси і мінуси можливого передання Туреччиною для України російського ЗРК С-400. "Загалом, це непоганий ЗРК, але С-400 показав себе набагато гірше, ніж Patriot", – стверджує Гетьман. 

0:00 0:00
10
1x

ЗРК С-400. Ілюстративне фото: commons.wikimedia.org

Йдеться про певні ЗРК і артсистеми

— Еквадор нібито може отримати від США сучасне озброєння в обмін на зброю радянського зразка, яке потім передадуть Україні. Що має Еквадор і на що конкретно ми можемо розраховувати?  

Перші "Рамштайни" (зустрічі координаційної групи держав-союзниць України щодо поставок їй зброї та військової техніки – ред.) були організовані саме для того, щоб зібрати по світу ту радянську зброю, яка є в певних країнах, які її використовували. Це країни колишнього Варшавського договору, в першу чергу. Це країни, яких забезпечував колишній Радянський Союз своєю зброєю. Тому "Рамштайн" намагався організувати, щоб цю зброю нам передавали. Що може передати безпосередньо Еквадор? Швидше за все, йдеться про певні зенітно ракетні комплекси, які були в них на озброєнні. Бо все інше навряд чи може буде нам цікавим. Звісно, якщо це були артилерійські системи і снаряди до них, то це теж може стати в нагоді. Яка саме техніка може бути передана з Еквадору, точно сказати неможливо. Тому ми можемо тільки пропускати, що це певні ЗРК, які колись передавав Радянський Союз в ту країну.

— Ви сказали, що в Еквадорі не вся техніка може нам бути цікава. Чому? Вона застаріла і не може використовуватися, чи інші причини?

Так. Якщо йдеться про важку техніку, яка багато років використовувалася і її неможливо відремонтувати, то її перевезення може коштувати більше, ніж сама техніка, яку вони нам можуть передати. Нагадаю, Марокко, якщо не помиляюсь, намагалося допомогти РФ і передало понад 30 танків Т-34. Якщо йдеться про таку техніку, то це точно хіба що для того, щоб використовувати як мішені для тренування. Бо користуватися такою технікою, тими ж танками Т-34, точно нічого не варто.

Утилізація такої техніки доволі серйозна і коштовна процедура

— Що ці країни роблять з такою технікою? Вони намагаються продати її і заробити, чи просто утилізують? 

Справа в тому, що утилізація такої техніки доволі серйозна і коштовна процедура. Тому вони навряд чи будуть це робити. Вони її тримають. Для чого? Не знаю. Для самозаспокоєння може. Тому, давайте будемо відвертими, не вся техніка, яка є в різних країнах, особливо в країнах третього світу, може стати нам в нагоді. 

— Чи можна сказати, що деяка техніка радянського зразка показує себе краще на полі бою, ніж західна?

Поводити себе на полі бою радянська техніка навряд чи може краще, ніж західна. Але використовувати її доволі ефективно ми можемо. Ті ж зенітно-ракетні комплекси. Ми всі чули про те, що ми зробили гібридні ЗРК, де використовуються радіолокаційна станція і пускові установки радянські, але ракета вже західного виробництва. Йдеться про БУКівський комплекс, може навіть КУБівський комплекс, і ракети Sea Sparrow, які ми використовуємо замість радянських зенітних ракет. Цей гібридний комплекс працює непогано. Це ЗРК малого та середнього радіусу дії і дуже непогана можливість посилити нашу ППО.

Яка ще техніка радянського виробництва може бути кращою за західну, мені важко сказати. Гібрид можна зробити. Дійсно. І ми це зробили, і це стало нам нагоді.  А з приводу ремонтів танків, наприклад, Leopard, то ми це чудово розуміли. По-перше, такі ремонтні бази є тільки в двох країнах Європи, якщо не помиляється, – Польща і Німеччина. Йдеться про суттєвий ремонт, якщо танк був суттєво пошкоджений. Поточні ремонти, регламентне технічне обслуговування ми робимо на місці. Запасні частинами для цього нам передають. 

Олексій Гетьман. Фото: ФБ-сторінка Олексія Гетьмана

С-400 показав себе набагато гірше, ніж Patriot

— Нещодавно знову почали порушувати тему, що США можуть повернути Туреччину до програми винищувача F-35, якщо Анкара віддасть ЗСУ комплекси С-400. Наскільки це реалістичний сценарій? 

Якщо Вікторія Нуланд (заступниця Держсекретаря США – ред.) каже про це, то я впевнений, що так воно і буде. Але я не впевнений, що нам дуже стане в нагоді С-400. Принаймні, з політичної точки зору. Адже росіяни будуть розповідати про те, що ми використовуємо їхні якісь "найсучасніші" комплекси, бо це вже не радянська, а російська розробка.

Загалом, це непоганий ЗРК, його порівнюють з Patriot. Але С-400 показав себе набагато гірше, ніж Patriot. Ми нищили цей комплекс. Наші ракети пролітали там, де С-400 мав тримати оборону. Плюс, ми маємо розуміти, що для цього комплексу точно буде обмежена кількість ракет. І розраховувати на те, що ми візьмемо десь ракети, які виробляє винятково Росія, не варто. Але, якщо його взяти тільки для того, щоб використовувати радіолокаційну станцію, навіть без пускових установок, або з пускових установок знову зробити щось гібридне, то цілком можливо.

США роблять пропозицію, від якої неможливо відмовитись

—   Наприкінці січня були повідомлення, що американська влада звернулася до Греції з пропозицією передати або продати Україні зброю, зокрема комплекси ракети С-300, в обмін на допомогу від Вашингтона. Але напередодні уряд Греції відповів, що не збирається ризикувати обороною своєї країни і передавати Україні ці комплекси. Який тут ризик для Греції? Вони справді переживають за свою оборону чи тут інші причини відмови?

Тут політична причина. Це зовсім не пов'язано з їхнім хвилюванням чи з їхньою обороною. По-перше, в них є інші засоби. По-друге, коли їм пропонують щось передати нам, то зазвичай американці пропонують щось натомість. Коли США пропонують іншим країнам щось зробити, то вони роблять пропозицію, від якої неможливо відмовитись. Але коли країни відмовляються, то вони просто виявляють своє ставлення до цієї війни, своє ставлення до РФ. Тому ми можемо навіть вже перерахувати країни, які не дуже підтримують нашу країну, а навпаки, прямо чи непрямо підтримують РФ. Ми розуміємо, що це Угорщина. І я впевнений, що це Греція. З нею давно було багато питань.