"Маємо допомагати собі самостійно" — оглядач про забезпечення фронту боєприпасами, дронами

 "Маємо допомагати собі самостійно" — оглядач про забезпечення фронту боєприпасами, дронами

"Це вже констатація самих процесів". Таким чином військовий оглядач Денис Попович оцінив ухвалену урядом України постанову про дерегуляцію виробництва боєприпасів. Вона стосується постачальників дронів. Тобто зараз урегульовується питання державної закупівлі, уточнив в ефірі Українського Радіо військовий експерт. "Так чи інакше, держава захоче врегулювати це питання, але не думаю, що волонтерські проєкти війдійдуть. Чи приведуть такі рішення Кабміну до зміни вартості виробництва ― питання часу", ― зазначив Денис Попович.

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото: t.me/zedigital

"Це вже констатація самих процесів"

― Уряд ухвалив постанову про дерегуляцію виробництво боєприпасів. Це лише декларація чи вже констатація самих процесів?

Це вже констатація самих процесів. Вони покликані прискорити виробництво боєприпасів в Україні, покращити цей процес з огляду на те, що ми зараз маємо значні проблеми з постачанням боєприпасів з-за кордону. Маю на увазі політичні процеси в США, викликані передвиборчою кампанією. Не йдеться про те, що вони відмовляються від допомоги Україні в принципі, але допомога Україні стала зараз заручником політичних процесів під час перевиборчої кампанії. Тому наші виробники мають швидше виготовляти боєприпаси.

― Про ціноутворення щодо безпілотників. Виробники тепер надаватимуть розрахунки ціни в бік зменшення, якщо прибуток перевищує 25%. Як це розуміти? Сам прем’єр Шмигаль зазначає, що це дасть змогу усунути потенційні ризики переплати щодо цільового використання коштів при здійсненні державних закупівель безпілотників.

Це питання більшою мірою економічне. Можливо, воно також спрямоване на те, щоб полегшити процес закупівлі безпілотників, які так само дуже потрібні фронту. Тут мають на увазі впорядкування ціни, для того щоб вона була адекватною. Чи може ця регуляція відбити бажання у виробника щось робити через детальні звіти? Цілком можливо, але треба дивитися, як воно буде працювати. Потреба у безпілотниках на фронті ― величезна. В умовах дефіциту боєприпасів значна кількість уражень ворога, його техніки припадає зараз на безпілотники, тому треба збільшувати їх виробництво і йти у напрямку зменшення цін, для того щоб унеможливити спекуляції у цьому питанні.

Денис Попович. Фото: Віталій Носач, detector.media 

"Зараз урегульовується питання державної закупівлі"

Але процедура ускладнюється. Віцепрем’єр Михайло Федоров пояснив, що замовник, який захоче придбати дрон, виставляє на Prozorro оголошення-рамку з описом потрібного безпілотника. У рамці можуть зареєструватися продавці, а потім вони отримують інформацію про терміни, місце поставки та інші дані, необхідні для закупівлі. Далі ― аукціон, а переможе продавець, який дасть найвигіднішу пропозицію. Чи не занадто довгий ланцюжок?

Prozorro ― це коли йдеться про державні закупівлі. Але ж багато дронів проходять через волонтерські проєкти. Якщо певні військові частини мають потреби у безпілотниках, вони викладають "банку" і люди збирають кошти. Тобто зараз урегульовується питання державної закупівлі. Так чи інакше, держава захоче врегулювати це питання, але не думаю, що волонтерські проєкти війдійдуть. Вони більш оперативні, не вимагають виконання державних процедур. Військові частини все одно будуть звертатися до волонтерів, щоб організовувати збори. І не лише для дронів. Чи призведуть такі рішення Кабміну до зміни вартості виробництва ― питання часу.

Федоров також сказав, що терміни та місця поставок будуть закритими для широкого загалу. А хіба раніше ця інформація була відкритою?

Виходить, що так. А для ворога це можливість вичистити ці виробництва, до того ж він буде розуміти кількість дронів та взагалі девайсів, які виставлятимуться на Prozorro. Тобто ворог знатиме, яка потреба та які можливості виробництва. Це найголовніше. Зараз прийшло розуміння, що певні речі потрібно приховати, незважаючи на прозорість процедури. На жаль, приховати і від суспільства. Тому що війна вимагає певних секретів та виконання процедур таємності.

― Чи реально знайти якісь спеціальні закодовані канали спілкування виробників зброї та тих, хто її потребує, щоб вони ще й контролювалися державою?

Звісно, все можливо. Це буде абсолютно закритий процес. Знайти канали, організувати, виділити відповідні кошти, знову ж таки, через Prozorro. Тому що такі канали будуть створюватися сертифікованими структурами. І регулюватиме все це держава. Наскільки це буде адекватно влаштовано, покаже час. Адже суспільство захоче розуміти, на що використовуються бюджетні кошти.

"Ми маємо допомагати собі самостійно"

― Про допомогу партнерів. Спікер палати представників Конгресу США Майк Джонсон заявив, що цього тижня відбудеться голосування щодо законопроєкту, яким Ізраїлю США нададуть безпекову допомогу, а Україні ― ні. Маємо активізуватися у питанні виробництва зброї?

Треба зазначити, що у Сенаті США узгодили законопроєкт, який є наслідком двопартійної угоди демократів і республіканців. Це на противагу тому, що сказав Джонсон. З іншого боку, президент США Байден уже відмовився підписувати той конгресовий проєкт допомоги Ізраїлю без України. Тому політична боротьба у США триває. Не відомо, чи буде ухвалена ця допомога для України найближчим часом. Так, Європа нам допомагатиме, є дуже багато заяв від очільників країн, що треба збільшувати виробництво боєприпасів. Але щоб розкрутити виробництво у Європі, потрібен час. І на цьому тлі ми маємо допомагати собі самостійно. У питанні виробництва зброї нам треба дуже активізуватися.

― Сенат США оприлюднив деталі законопооєкту, який передбачає спільну допомогу вартістю 188 млрд доларів для України, Ізраїлю і Тайваню. 7,85 млрд доларів із них ― на бюджетну підтримку України та 13,8 млрд ― для закупівлі озброєння та боєприпасів з оборонно-промислової бази США.

Це суттєва допомога, безперечно. Наш бюджет сформований таким чином, що він враховує ті кошти, що їх Сполучені Штати мали б нам передати. Але проблема в тому, що все це мало бути ухвалено ще восени минулого року. Цілком може статися, що цієї допомоги не вистачатиме, адже на 7 лютого призначене лише голосування законопроєкту в Сенаті США. 

КОНТЕКСТ

Україна все активніше використовує елементи штучного інтелекту у виробництві дронів для ЗСУ, констатує співзасновник проєкту Drone.ua Валерій Яковенко. В ефірі Українського Радіо він зауважив: дрони-камікадзе, які фактично є новим "калашниковим", винайденим українцями, змінюють абсолютно всі підходи ведення бою. Апарати з ШІ не такі поширені, як решта дронів у ЗСУ. Але це питання часу. Росія теж активізувала виробництво безпілотників. "Ворог намагається боротися проти наших дронів й зі своїми дронами завжди знаходиться позаду на 5–6 місяців",  каже Яковенко. А стосовно радіоелектронної боротьби Московія була одним із лідерів ще до війни, визнає експерт. Однак Україна теж активізувалася і зараз на фронті є певний РЕБ-паритет у протидії безпілотникам противника.