Обмінник не бере застарілу або пошкоджену валюту? НБУ про те, як діяти

Обмінник не бере застарілу або пошкоджену валюту? НБУ про те, як діяти

Останнім часом в Україні фіксуються непоодинокі випадки відмов обміну валюти через начебто її застарілість. Проте, як розповіла Українському Радіо начальниця Управління захисту прав споживачів фінансових послуг Національного банку України Ольга Лобайчук, вся доларова валюта, яка є в обігу в Україні, є чинною, тож може бути обміняна на гривні. Виключення становлять лише пошкоджені купюри. Як визначити, чи ваші гроші є пошкодженими, що з ними робити та куди звертатися, якщо обмін відмовляється брати долари 1996 року? Про це — в матеріалі далі.

 

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото: Цензор.НЕТ

Якого року випуску доларові банкноти вважаються застарілими?

Такого поняття як "застарілі" банкноти немає. Якщо дана валюта є в обігу країни, яка її випускає, тоді все гаразд. Наприклад, доларові купюри 1996 року такими є, тому казати, що вона стара і не приймати її в обмін валют не є правомірним. Ця історія зараз чомусь з’явилась і Національний банк вживає заходів для того, щоб уникнути будь-який спекуляцій щодо цього питання.

Окреме питання — це стара зношена банкнота, на якій є пошкодження. Буває таке, що у людей вона десь лежить — нещодавно було звернення, що банкноти покрилися цвіллю — і суттєво пошкоджується папір. Обмін таких банкнот називається "операцією інкасо" і вона коштує певну комісію. Але йдеться саме про пошкоджені, витерті, замальовані купюри. Така операція не є безкоштовною, оскільки обмінник не має права таку банкноту далі наступному клієнту, вона має бути вилучена з обігу. 

Коли у вас є такі зношені банкноти, слід подивитися на сайтах банків, які банки є в населеному пункті, де людина намагається таку банкноту здати. Адже ця операція — не просто валютообмінна і не всі банки або відділення банків приймають таку валюту та надають таку послугу. 

Також обмінники можуть передбачати свою власну процедуру обміну таких пошкоджених валют. Прийняти її мають одразу, проте комісія за обмін може бути суттєвою. Також додам, що вартість такої операції може бути різна в різних банках, тож варто порівняти, де більш вигідно це зробити. 

Як дізнатися, чи купюра перебуває в обігу країни, яка її випустила?

Всі долари, які є на руках в наших громадян,  є чинними на сьогодні. Найстаріші купюри, які я бачила, — це валюта 1996 року, коли готівковий долар досить масово з’явився в нашій країні. Тому не може бути в українців долар, скажімо, 1900 року випуску, в іншому вигляді, ніж ми до нього звикли. Відтак те, що долар 1996 року є необіговою валютою — це маніпуляція.

Що робити, якщо банк не приймає купюру через її "застарілість"?

Якщо ви зіткнулися з відмовою у банку, треба звернутися на гарячу лінії установи або зробити це письмово на офіційну адресу банку, не намагаючись розібратися безпосередньо на відділенні. Якщо не допомагає — звісно, треба йти до Національного банку. Зараз ми реагуємо на кожне звернення, яке отримуємо, і намагаємося розібратися по суті. 

Разом з тим, зверну увагу, що люди не завжди розрізняють стару та пошкоджену купюру. На жаль, старі купюри часто бувають саме пошкодженими і там треба робити операцію інкасо.

Чи є купівля валюти альтернативою банківським вкладенням?

Так, є. Але за інформацією Департаменту фінансової стабільності НБУ, навіть в період війни гривневі депозити фізичних осіб в банківській системі зростають. Це дуже дивує наших іноземних колег і говорить про довіру до банківської системи, яка встояла на початку війни. Адже не було жодного дня із проблемами надання послуг фізичним особам. Всі банки працювали і обслуговували своїх клієнтів.  

Останні новини
"Ціль Ізраїлю незмінна – демонтаж влади ХАМАСу в Секторі Гази", –  Данилов
"Ціль Ізраїлю незмінна – демонтаж влади ХАМАСу в Секторі Гази", – Данилов
У 50 "справ Майдану" спливає термін давності та досі немає вироків — Донський
У 50 "справ Майдану" спливає термін давності та досі немає вироків — Донський
Корупційні суддівські скандали повторюються раз в кілька місяців — Валько
Корупційні суддівські скандали повторюються раз в кілька місяців — Валько
Попри війну Україні вдалося зберегти систему надання допомоги людям із ВІЛ – Лопатіна
Попри війну Україні вдалося зберегти систему надання допомоги людям із ВІЛ – Лопатіна
Іван Заєць: "Творці української держави – це ті, хто проголосував на референдумі 1 грудня 1991 року"
Іван Заєць: "Творці української держави – це ті, хто проголосував на референдумі 1 грудня 1991 року"
Новини по темі
"Судді Майдану": 10 років тому вони вершили долі майданівців. Що з ними зараз?
"Генерал Мороз" і дрони — оцінка експерта
Відкриваємо в Україні 72 нові служби підтримки постраждалих від домашнього насильства — Мінсоцполітики
29 листопада в Україні можливий наступний циклон — Гідрометцентр
Є випадки блокування гуманітарної допомоги для України на кордоні з Польщею — український дипломат