Після перемоги у війні організація виборів потребуватиме мінімум пів року — Кириченко

Після перемоги у війні організація виборів потребуватиме мінімум пів року — Кириченко

Вибори під час війни проводити неможливо, але Україні вже зараз варто замислитися, як організувати їх після перемоги. Таку думку висловила в ефірі Українського Радіо експертка Центру політико-правових реформ Юлія Кириченко. На її погляд, уже зараз слід укладати міжнародні угоди і досягати згоди з Європарламентом, щоб західні партнери допомогли нам організувати вибори. Адже багато українських виборців були вимушені виїхати за кордон. А дипустанови України не зможуть прийняти таку кількість людей як виборчі дільниці. Відтак, вважає Кириченко, обов'язково мають бути додаткові дільниці на території іноземних країн. Якби ми перемогли зараз, то на організацію виборів знадобиться приблизно шість місяців, каже Юлія Кириченко.

 

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото: Суспільне Донбас 

"Щоб організувати вибори після перемоги у війні, потрібно щонайменше пів року"

Вибори та референдуми під час війни проводити неможливо. Саме пряма демократія є найбільш уразлива від війни, оскільки її неможливо організувати так, щоб гарантувати безпеку виборцю. Проте, чим довше йде війна, тим більше ми маємо думати про захист своєї демократії після того, як ми точно переможемо на полі бою. Дуже часто бувають після завершення війни авторитарні тенденції, і вже зараз треба думати, як їх не допустити. Окрім іншого, війна завдала шкоди організації виборів, вважає експертка Центру політико-правових реформ Юлія Кириченко. "Якщо проаналізувати міграційні процеси в межах України, то є величезна кількість внутрішньо переміщених виборців і людей, які були вимушені поїхали за кордон. Якби ми перемогли зараз, то щоб організувати відповідно до демократичних стандартів парламентські вибори, які мали б бути 29 жовтня цього року за нормальних умов, нам приблизно треба шість місяців", — каже вона.

"Без допомоги західних партнерів ми не впораємося"

За словами Кириченко, реєстр виборців був закритий від втручання з боку країни-агресора майже в перші дні розв'язаної Росією повномасштабної війни. Відповідно, всі дані надходять до органів ведення реєстру, накопичуються, але не вносяться заради безпеки. Реєстр не відкривається. Експертка наголошує, що без актуального реєстру виборців провести нормальні вибори нереально. І щоб внести ці дані, потрібно понад 2 місяці. "Даних про кількість наших виборців, які є в кожній країні, наприклад, де були великі міграційні процеси, у нас теж немає. І тут найбільша проблема в тому, що якщо ми на території України можемо швидко перенести дільниці в інші місця й сформувати виборчі комісії, то за кордоном без міжнародної співпраці ми не впораємося. Тому вже зараз треба укладати міжнародні угоди, і досягати згоди з Європарламентом, щоб західні партнери допомогли нам організувати вибори. Наприклад, як завезти скриньки і кабінки, в яких виборці голосуватимуть", — пояснює експертка.


 Юлія Кириченко. Фото: rpr.org.ua 

Додаткові дільниці й дочасні вибори

2019 року на парламентських виборах в Україні при меншій кількості виборців за кордоном була проблема — люди стояли понад три години в чергах і голосували в консульствах і посольствах. Зараз дипустанови не зможуть прийняти таку кількість людей, і не всі туди зможуть доїхати. Відтак, на думку Кириченко, обов'язково мають бути додаткові дільниці на територіях іноземних країн. "Там, де у співпраці саме поліція цих країн гарантує безпеку, а Україна відповідним чином формує виборчу комісію. Це можливо за домовленості з органами місцевого самоврядування, де зазвичай національні вибори проводяться. Нам дають на правах оренди, а може, й без оренди ці приміщення, де ми можемо організувати додаткові дільниці", — зазначає вона. Також для голосування за кордоном необхідні дочасні вибори, переконана Кириченко. Йдеться про те, щоб днем голосування була не лише неділя, а принаймні три дні — п'ятниця, субота, неділя.

"Росія зриватиме українські вибори"

"Ми можемо майже на 100% передбачати, що Росія зриватиме вибори до органів влади України, щоб спробувати дискредитувати нас як нібито неспроможну демократію. Такі провокації будуть, особливо, в країнах, які мають все-таки проросійського виборця. А ми розуміємо, що якщо ми після війни не сформуємо в демократичний спосіб новий склад парламенту, така теза точно звучатиме і точно нам заважатимуть відбудовувати нашу демократію", — зазначає експертка.

А "Дія" допоможе?

"Можливість голосування через застосунок "Дію" обговорювалася, але ми не радимо електронне голосування, тому що не встигнемо забезпечити і кібербезпеку, і "персональність". Розглядається можливість використання "Дії" для того, щоб активно себе реєструвати виборцям. Країна не знає, де ти перебуваєш? Тож державі треба звернутися з інформаційною кампанією, щоб виборець, якщо він хоче голосувати, через "Дію" обрав, де він хоче голосувати", — резюмує Юлія Кириченко.