Фото: НБУ
"Загалом нам вистачає грошей"
Гліб Вишлінський зазначив, що в таких програмах від Міжнародного валютного фонду завжди є дуже чіткий графік, який мусить бути дотриманий. Але в Україні, навіть у мирний час, із графіком були збої через затримку виконання умов і домовленостей з боку української влади, стверджує експерт. Зараз причина збоїв може бути інша — війна. "Більш-менш однозначним є те, що цього року Україна отримає від МВФ до 5 млрд доларів фінансування. Перший транш буде трохи більше за 1,5 млрд. Головне зараз — це вийти на повне закриття потреб у фінансуванні дефіциту бюджету по року. Торік ми побачили, як це негативно впливає на фінансову стабільність, коли маємо затримки фінансування від міжнародних партнерів. Приміром, улітку нам цього фінансування не вистачало, що призвело до девальвації гривні. Зараз ми бачимо, що загалом, навіть на збільшені бюджетні потреби, нам вистачає грошей", — констатував Вишлінський.
"За базового сценарію рік ми проходимо спокійно"
"На рівні експертів та Ради директорів наших міжнародних донорів було розписано більш-менш – хто скільки дає грошей Україні цього року? Якщо не станеться чогось надзвичайно поганого, що виходить за межі базового сценарію, закладеного владою, ми цей рік проходимо спокійно. Для українців це означає, що скоріше за все буде збережена фіксація обмінного курсу на рівні 36,6 грн за долар, темпи інфляції знижуватимуться, а отже, темпи зростання цін не будуть становити 20%, як це було торік. Зростання рівня зарплат дозволить перекрити темпи зростання цін, тож українці потроху вже будуть бачити відновлення своїх реальних доходів. Це саме базовий сценарій, який передбачає:
- по-перше, ворог у війні не придумає чогось "нового"
- по-друге, Україна чесно виконуватиме свої зобов’язання, взяті у межах програми".
Як наголосив Гліб Вишлінський, базовий сценарій не передбачає, що цього року, навіть після успішного контрнаступу ЗСУ, припиняться бойові дії. "Збільшивши на 500 млрд грн бюджетні витрати, уряд і наші партнери виходили з того, що бойові дії триватимуть протягом усього року. Відповідно, буде потрібне фінансування Збройних Сил. Паралельно відбудеться вичерпання потенціалу ворожих сил, і десь у середині наступного року буде підписано в якомусь форматі мир на умовах України. А гірший сценарій — це коли все може зсунутися з середини 2024 року на 2025 рік", — зауважив Гліб Вишлінський.
На фото: Гліб Вишлінський, ФБ-сторінка
А негативний сценарій?
"У контексті фінансування бюджетного дефіциту цього року основне — не тривалість війни, а фактично її гострота. Тобто чи інтенсивність бойових дій вимагає додаткової мобілізації та додаткових виплат військовослужбовцям, а також відповідних виплат сім’ям загиблих воїнів. Це військова складова негативного сценарію. Є ще складова ударів по цивільній інфраструктурі, як це було восени минулого року, що призвело до зниження економічної активності наприкінці осені та взимку. З іншого боку, мало хто очікував, що в лютому вдалося стабілізувати систему і майже повністю покрити попит економіки та громадян на електроенергію. Тобто питання в тому, чи не зробить ворог чогось надзвичайно іншого? А так має місце розтягнута в часі потреба більшого фінансування з боку наших міжнародних партнерів. Тому українській владі треба проводити більш ощадливу політику, адже бажання партнерів фінансувати наш дефіцит бюджету з часом може зменшуватися, цей ризик треба враховувати", – попереджає фахівець.
Що буде із грошима від МВФ при негативному сценарії?
"У самому документі МВФ є зазвичай розкладка, її можна подивитися у вільному доступі. Ухвалена програма унікальна тим, що вона поділена на дві частини, і цей розподіл залежить не від економічних, а від воєнних чинників. Це очікування завершення активної фази бойових дій протягом 12-18 місяців. А після цього періоду, як і зазвичай у таких тривалих програмах, відбуваються перегляди. Приїздить місія, зустрічається з української владою, дивиться, як виконані домовленості у рамках програми, як змінилася зовнішня ситуація. Відповідно, якісь транші можуть бути об’єднані або ж надані раніше чи пізніше. Переважна більшість акціонерів МВФ — це країни-друзі України. А той факт, що програма затягнулась, є результатом бюрократичного небажання брати на себе ризики", – констатував Гліб Вишлінський.