На фото: скульптурна композиція "Ленін і Горький", місто Караганди, Казахстан, upload.wikimedia.org
"Я серйозно не сприймаю такі заяви"
Динарко Касимбекова каже, що заяви, які зараз робить влада Казахстану, є популізмом. Вона вважає, що свого часу Токаєв теж заради популізму не визнав перед Путіним незалежність так званих "ДНР" та "ЛНР" (на Петербурзькому міжнародному економічному форумі в червні 2022 року на запитання пропагандистки Маргарити Симоньян щодо такого визнання Токаєв відповів, що якщо дати можливість усім націям на самовизначення, то замість 193 держав виникне 500 або 600 держав. "Тому ми не визнаємо і такі квазідержавні об'єднання, як Луганськ та Донецьк" - ред.) А це ті заяви, які користуються популярністю на міжнародних майданчиках, каже активістка. "Це можливість показати, що він нібито має певну владу, але все це насправді лише в теорії. Цього тижня у неділю відбудуться в Казахстані парламентські вибори. І Токаєву треба певні бонуси заробляти. Тому він зараз користується будь-якими можливостями перед виборами. І набирає собі таким чином бали. Тому я серйозно не сприймаю такі заяви", – зазначає активістка.
На фото: Динарко Касимбекова, активістка ГО "Центр інформування про права людини", фото "Молодіжний портал Волині"
Голодомор в Україні та Казахстані
Казахстан і Україна 70 років були під колоніальним радянським ярмом, принагідно нагадує Динарко Касимбекова. "Коли Україна здобула незалежність, то ми таким чином віддаляємося від всього радянського". І каже, що Казахстан в цьому дуже сильно відстає. Бо в республіці 70 років панував СРСР, а потім держава довго була під керівництвом колишнього першого секретаря Компартії Радянського Казахстану Нурсултана Назарбаєва (керував республікою з 24 квітня 1990 року до 20 березня 2019 року, майже 30 років - ред.). А зараз при владі другий президент Токаєв, який, на думку Касимбекової, також установив авторитарний режим. "І вони, як і радянська влада, не зацікавлені в тому, щоби розвивати казахів, як народ. У нас також була казахська інтелігенція, яка мріяла про демократію і яку розстріляли (у радянські часи - ред.) Був Голодомор і було багато жертв. Але влада Казахстану, в порівнянні з Україною, приховує ці цифри. Голодомор в Україні визнано в світі. Казахстан у цьому не зацікавлений. Влада думає в першу чергу про себе", – вважає активістка.
Влада Казахстану намагається всидіти на двох стільцях
Казахстан територіально розташований між Росією та Китаєм. Європа та США знаходяться далеко. Тому, каже Динарко Касимбекова, "влада намагається вести багатовекторну політику, намагається збалансувати на двох стільцях, щоби не втратити свою силу та інвестиції. А потім там вже десь наприкінці вони думають про народ. Вони не зацікавлені в цьому, особливо після того, як в січні 2022 року Токаєв дав наказ стріляти на ураження по мирних громадянах" (на заході Казахстану з 2 січня 2022 року розпочалися мітинги проти різкого підвищення цін на скраплений газ. Згодом вони переросли в масові протистояння по всій країні з економічними та політичними вимогами. Президент Казахстану віддав наказ силовикам відкривати вогонь на ураження по учасниках протесту, яких він вважав "бандитами і терористами" - ред.)
На фото: президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв, сайт президента Казахстану
"Такої конкуренції, як в Україні, у Казахстані не буде"
Прогнозує Динарко Касимбекова, що політична сила Токаєва 50-60% голосів в парламенті на виборах 19 березня точно візьме. Бо є багато казахів зі старим мисленням, які вірять всім популістичним словам президента. На запитання журналістки Українського Радіо стосовно того, чи є в Казахстані бодай якісь справді демократичні партії, Динарко Касимбекова стверджувала: "Такої конкуренції, як в Україні, у Казахстані ніколи не буде".
Позиція Токаєва
Натомість Касим-Жомарт Токаєв наполягає на тому, що очолювана ним держава є демократичною, де править закон. Токаєв почав виконувати обов’язки президента Казахстану в березні 2019 року після відставки Нурсултана Назарбаєва. У квітні 2019 року Токаєв оголосив дострокові президентські вибори і переміг на них. Очолюваний Токаєвим Казахстан не визнав торік проведені Росію так звані "референдуми" на тимчасово окупованих територіях України.