"До Зеленського там промовляли де Голль, Мандела, Обама"

"До Зеленського там промовляли де Голль, Мандела, Обама"

Президент України Володимир Зеленський здійснив візит до Великобританії, де виголосив промову в парламенті, зустрівся з прем'єром Ріші Сунаком, королем Чарльзом ІІІ. Зеленський також відвідав військову базу, на якій тренуються українські військовослужбовці. Чим важливий цей візит в історичному розрізі – Українське радіо розпитало історика, британіста Єгора Брайляна.

0:00 0:00
10
1x

Що могло залишитися "за дужками"?

"Я думаю, що можливим, але не публічним, залишається те, що Британія може надати Україні далекобійні ракети. Безумовно, Володимир Зеленський запитував про можливість надання Україні винищувачів. Танки вже скоро мають прибути до України, але ракети – той інструмент, який допоможе Україні зберегти життя українців та захистити наше небо. Я думаю, що Британія є тією країною, яка може "хакнути" систему і бути першопрохідцем. Адже саме ця держава першою заявила про танки Challenger 2 та багато іншого озброєння, яке інші країни не могли надати, граючи між собою в пінг–понг", – зазначив Єгор Брайлян. Тому, додав експерт, саме Британія є тією країною, яка чітко і послідовно підтримує Україну. Також історик припускає, що ще до виступу Володимира Зеленського у Вестмінстерському палаці надання Україні британського озброєння було вирішеним питанням: "Безумовно, надання зброї – це секретна інформація і навряд чи хтось може точно дізнатися, коли, наприклад, танки Challenger–2 перетнули український кордон. Але факт залишається: Британія надає все озброєння".  

Фото: ФБ-сторінка Володимира Зеленського

"У Британії кожен король – пілот, а в нас кожен пілот – король"

"Варто зазначити, що не так багато офіційних осіб виступали зі своїми промовами у Вестмінстерському холі британського парламенту – це один з основних холів цієї будівлі. До Володимира Зеленського там промовляли такі політики, як Шарль де Голль, Нельсон Мандела, Барак Обама. Безумовно, це велика честь для нашого президента", – зазначив Брайлян. Він додав, що й Чарльз ІІІ неодноразово відвідував Україну, був у Києві та Криму: "Загалом для британців кримська тема є важливою, бо українська війна створила модерну Британію. Наприклад, перша залізниця в Україні збудована біля Балаклави британськими військами, яку вони потім самі ж і розібрали. Так само важливо, що Зеленський зустрівся з Чарльзом ІІІ і згадав у своїй промові: “У Британії кожен король – пілот, а в нас кожен пілот – король". Також президент згадав Черчилля, порівняв Британію часів Другої світової війни та нинішню боротьбу України проти російської окупації. Це зрозуміло, адже битва за Британію для британців по суті є їхньою Другою світовою війною. Події, коли британці переховувалися в метрополітені від бомб нацистів, – це їхня боротьба проти диктатури. Наша боротьба зараз така сама", – вважає Єгор Брайлян. "Найголовніше, що Зеленський зумів говорити з британцями їхніми словами. Він наголосив , що це боротьба за свободу, що ми переможемо. Всі ці моменти декому можуть здатися пафосними, але британці – та нація, яка постійно боролася за свободу. Якщо взяти суто політичний компонент, то Британія була тією країною, яка вплинула на політичну думку в усьому світі: і британські політичні інститути, і судова система визначили майбутнє багатьох держав", – констатував Брайлян.

Брекзит для України

Британіст порушив питання впливу на долю України екс-прем'єра Бориса Джонсона, який став одним з найкращих друзів України: "Поворотним моментом для України став Брекзит (вихід Великої Британії із ЄС у 2016 році – ред.), адже Британія почала більше уваги приділяти східній Європі і конкретно – Україні. Борис Джонсон був одним з перших західних політиків, який сказав чітко, що Росія – це країна–терорист, яка вчиняє агресію проти України, що це треба зупиняти, а Україну – підтримувати. І це попри те, що в самій Британії досить довго був відчутний вплив Росії і лише в 2018 році британські політики зрозуміли, що цього досить, треба жорсткіше поводитися з Москвою. Нагадаю, що тоді, в березні 2018 року Джонсон був міністром закордонних справ Британії, а Тереза Мей була прем’єр–міністеркою. 2019 року, коли Джонсон став прем’єром, він почав це розвивати і його наступники продовжили курс", – підсумував Єгор Брайлян.

Під час візиту до Великої Британії 8 лютого президент України Володимир Зеленський відвідав британську військову базу Bovington Camp, на якій тренуються українські військовослужбовці. За словами Зеленського, він побачив, як відбувається навчання українських екіпажів на британському основному бойовому танку Challenger та іншій броньованій техніці. Також Зеленський обговорив із Ріші Сунаком можливе надання Україні британських винищувачів і плани з проведення тренувань українських пілотів. На зустрічі з українським лідером Сунак повідомив, що наразі його держава не планує надавати Україні винищувачі, але почне тренування пілотів ЗСУ на сучасних бойових літаках.

Фото: ФБ-сторінка Володимира Зеленського